وزیر كار خبر داد

واگذاری سهام عدالت به جاماندگان

واگذاری سهام عدالت به جاماندگان

به گزارش هم پیما وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از عزم دولت برای تقویت تعاونی های سهامی عدالت و واگذاری سهام به جاماندگان آگاهی داد و اظهار داشت: دولت سیزدهم سکوی پرتاب بخش تعاون خواهد بود.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، حجت الله عبدالملکی در مراسم افتتاح و تجلیل از تعاونی های برتر در مجموعه تلاش، تعاون و کارهای تعاونی را همچون نمادهای درون زا بودن اقتصاد عنوان نمود و با اعلان اینکه باید دو مولفه دانش بنیان و برونگرا بودن را احیا نماییم، اظهار داشت: در زمینه نوآوری و کارهای دانش بنیان اقدامات خوبی در زمینه تعاون شروع شده است؛ تعاونی های سنتی هم برکاتی دارند اما اگر عنصر نوآوری و دانش اضافه شود راندمان را بصورت تصاعدی در تعاون بالا می برد.

وی اضافه کرد: صادرات یکی از نمادهای بارز برونگرایی است و تعاونی های ما در زمینه تولیدی خدماتی و رفاهی نقش چشمگیری در صادرات دارند پس اعتقاد من بر این است که کارهای اقتصادی در بخشهای تولید و توزیع باید تعاون باشد و محور کار را تعاون قرار بدهیم و اگر تعاون نشد به بخش خصوصی و بعد بخش دولتی روی بیاوریم.

وزیرتعاون اشاره کرد: اگر این رویکرد را داشته باشیم اهداف بالادستی مثل تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد ملی که سالها عقب مانده و چشم اندازی برای تحقق آن نمی بینیم، محقق می شود.

به گفته عبدالملکی در صورتیکه در بخش های مدیریت کشور تعاون به مفهوم واقعی دیده شود دیگر فقط بانک توسعه تعاون اولویت تسهیلات دهی اش تعاونی ها نخواهد بود بلکه همه بانکهای کشور اولویتشان تعاونی ها می شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه در دولت سیزدهم رویکرد های جدیدی در بخش تعاون رقم خواهیم زد، اظهار نمود: محور اقدامات اساسی همچون مقررات زدایی و شاخص فضای کسب وکار تعاونی و تقویت کارهای دانش بنیان در زمینه تعاون را دنبال و مقرراتی که مانع شکل گیری تعاونی ها می شود شناسایی و حذف خواهیم کرد تا تسهیلگری در بخش تعاون اتفاق بیفتد.

وی اظهار داشت: در دولت سیزدهم بنا داریم سکویی برای پرتاب بخش تعاون درنظر بگیریم و از فرصتها و ظرفیت های تعاون استفاده نمائیم، اینکه سهم تعاون در اقتصاد زیر ۳.۵ درصد است یعنی که از این فرصت استفاده نکردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: برنامه های زیادی در زمینه تعاون در بحث اشتغال و رفاه اجتماعی داریم و امیدوار هستم در دولت سیزدهم که دولت مردمی است از ظرفیت های بخش تعاون به نفع شایسته استفاده نمائیم.

عبدالملکی در حاشیه مراسم در جمع خبرنگاران نیز از تدوین طرحی با همکاری وزارت راه و شهرسازی ددر حوزه تعاونی های مسکن آگاهی داد و گفت این طرح علاوه بر این که به تقویت تعاونی های مسکن و اشتغالزایی در این بخش کمک می نماید سبب خانه دار شدن اقشار کم درآمد خصوصاً کارگران می شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعاونی های سهام عدالت و جاماندگان اظهار داشت: رویکرد ما تقویت تعاونی های سهامی عدالت است و دولت این عزم را دارد که در یک بستر و پروسه قانونی به جاماندگان سهام عدالت هم سهام واگذار شود و با تصمیم دولت و محوریت وزارت اقتصاد تا آخر سال این واگذاری صورت گیرد. اصل کار مورد تایید دولت قرار گرفته و امیدواریم تعاونی های سهام عدالت احیا شوند و ظرفیت آنها مورد استفاده قرار گیرد.

وی همین طور اظهار داشت: در بحث تعاونی های سهام عام نیز انتظار داریم با قوانین مشخصی که در سند توسعه تعاون آمده از بازار سرمایه هم کمک بگیریم و مشوق های دولتی و تسهیل گری های حوزه اقتصاد را با اولویت بخش تعاون صورت دهیم.

وزیر کار به جزئیات تشکیل نخستین جلسه ستاد فرماندهی اشتغال کشور نیز اشاره نمود و اظهار داشت: محور این جلسه که با حضور همه نهادهای عمومی دولتی و انقلابی برگزار شد، بیشتر برنامه ریزی میان مدت برای سال ۱۴۰۱ و تحقق یک میلیون فرصت شغلی بود که دولت وعده آنرا داده است.

وی با اعلان اینکه به دنبال منسجم کردن برنامه اشتغال کشور هستیم، اظهار نمود: هم اکنون بطور پراکنده تعدادی از نهادها درحال فعالیت هستند و ما در صدد هستیم در قالب سامانه جامعی که در وزارت کار شکل می گیرد همه این فعالیت ها را منسجم نماییم و در آینده نزدیک آمار برنامه اشتغال کشور در سال ۱۴۰۰ را در قالبی متفاوت نسبت به سال های قبل ارائه خواهیم کرد.

منبع:

1400/06/17
11:55:27
5.0 / 5
336
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما