كاهش موارد زمین خواری در اردیبهشت

كاهش موارد زمین خواری در اردیبهشت

به گزارش هم پیما با عنایت به ۳۴۱ مورد رفع تصرف از زمین های دولتی، موارد اقدام برای زمین خواری در اردیبهشت ماه نسبت به ماه قبل ۳۱ درصد کمتر شده اما مساحت آن کاهش چندانی نداشته است؛ استانهای خشک و کویری هم رتبه های اول زمین خواری را در اختیار دارند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، اردیبهشت ماه سال جاری ۳۴۱ مورد تعرض به زمین های دولتی به مساحت ۲۰۲ هکتار در سرتاسر کشور صورت گرفت که همگی به رفع تصرف منتهی شده است. جمع اجرای احکام هم ۶۰ مورد به مساحت ۶۸ هکتار و ارزش بیشتر از ۲ هزار میلیارد تومان بود.
این در شرایطی است که فروردین ماه تعداد موارد تصرف ۴۹۸ مورد و مساحت آن ۲۱۳ هکتار بود. جمع اجرای احکام هم ۳۴ مورد به مساحت بیشتر از ۱۳ هکتار و ارزش بیشتر از ۳۳۹ میلیارد تومان اعلام گردید. آمار و ارقام از کاهش ۳۱ درصدی موارد مبادرت به زمین خواری و کاهش ۵ درصدی مساحت آن در یک ماه اخیر حکایت دارد. فروردین ماه به علت تعطیلات نوروزی معمولا تعداد موارد زمین خواری افزوده می شود.
آنطور که جواد خردمند ـ فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن ـ اعلام نموده، اردیبهشت سال جاری بهترین عملکرد در رفع تصرف در ارتباط با استانهای فارس، ایرانشهر و تهران بوده و بهترین عملکرد در اجرای احکام را استانهای اردبیل، تهران و اصفهان به خود اختصاص دادند. وی میزان دریافت گزارش مردمی از تصرفات را ۴۵۸ مورد عنوان نمود.

بالاترین تعداد زمین خواری در استانهای خشک و کویری
طبق آمارهایی که خردمند اعلام نموده، بیشترین تعداد مبادرت به زمین خواری به ترتیب در استان فارس با ۶۴ مورد، ایرانشهر با ۴۰ مورد و تهران با ۳۴ مورد بوده است. طی ماه گذشته هم در استانهای فارس و ایرانشهر به ترتیب ۴۵ و ۴۰ مورد رفع تصرف انجام شده بود که رتبه های اول و سوم را در اختیار داشتند. جنوب کرمان هم با ۴۲ مورد در جایگاه دوم قرار داشت. این نشان داده است استانهای خشک و کویری به کانون توجه زمین خواران تبدیل گشته است. در حالیکه اردیبهشت سال جاری در استانهای گیلان و مازندران هرکدام ۲ مورد رفع تعرض صورت گرفت.
بر مبنای اعلام فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن تعرض به اراضی دولتی در استان های مختلف و عملکرد یگان حفاظت سازمان اردیبهشت سال جاری (۱۴۰۰)، شاملِ رفع ۱۸ مورد تعرض از ۳۰ هزار و ۲۲۶ مترمربع اراضی در آذربایجان شرقی، رفع ۹ مورد تعرض از ۱۸۲ هزار و ۴۸۰ مترمربع اراضی در آذربایجان غربی، رفع ۲ مورد تعرض از ۲۲۰ هزار مترمربع اراضی در اردبیل، رفع ۱۳ مورد تعرض از ۴۱ هزار و۴۶۸ مترمربع اراضی در اصفهان، رفع ۱۱ مورد تعرض از ۴ هزار و۶۸۳ مترمربع اراضی در البرز است.
همچنین، رفع ۴۰ مورد تعرض از ۳۱۴ هزار و ۷۰۰ مترمربع اراضی در ایرانشهر، رفع ۱۲ مورد تعرض از ۶هزار و ۵۰۰ مترمربع اراضی در ایلام، رفع ۲۷ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۱۵ هزار و ۶۵۰ مترمربع اراضی در بوشهر، رفع ۳۴ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۶۱ هزار و ۹۶۰ مترمربع در استان تهران، رفع ۲ مورد تعرض از ۲ هزار و ۸۰۰ مترمربع اراضی در خراسان جنوبی، رفع ۱۲ مورد تعرض از ۴۰ هزار و ۶۵۰ مترمربع اراضی خراسان رضوی، رفع ۳ مورد تعرض از ۲ هزار و ۱۰۰ مترمربع اراضی خراسان شمالی، رفع فوری تعرض از ۲۰ مورد تعرض از ۳۷ هزار و ۷۹۵ مترمربع زمین در استان خوزستان بخش دیگری از عملکرد یگان حفاظت در فروردین ۱۴۰۰ گزارش شد.
خردمند همچنین، رفع ۸ مورد تعرض از اراضی به مساحت یک هزار و ۵۰۰ مترمربع در سیستان وبلوچستان، رفع یک مورد تعرض از یکهزار و ۵۰۰ مترمربع اراضی در شرق سمنان، رفع ۶۴ مورد تعرض از ۴۳۷ هزار و ۶۵۶ مترمربع اراضی در فارس، رفع ۳ مورد تعرض از ۲۳۴ هزار و ۴۲۵ مترمربع اراضی در قزوین، رفع ۵ مورد تعرض از ۶۲ هزار و ۷۸۰ مترمربع اراضی در استان کردستان، رفع ۹ مورد تعرض از ۳۷ هزار و ۴۸۴ مترمربع اراضی در کرمان را همچون تلاشهای یگان در این استان ها برشمرد.
به نقل از ایشان، رفع یک مورد تعرض از ۲۰۰ مترمربع اراضی استان کرمانشاه، رفع ۱۴ مورد تعرض از ۱۴ هزار و ۱۷۴ مترمربع اراضی در کهگیلویه وبویراحمد، رفع ۲ مورد تعرض از ۱۷۵ هزار و ۴۰۰ مترمربع اراضی در گیلان، رفع ۵ مورد تعرض از ۴ هزار و ۶۴۷ مترمربع اراضی در لارستان، رفع ۳ مورد تعرض از ۴۱۲ مترمربع اراضی در لرستان، رفع ۲ مورد تعرض از ۶۰ هزار و ۳۰۰ مترمربع اراضی مازندران، رفع یک مورد تعرض از ۲هزار مترمربع اراضی در مرکزی، رفع ۵ مورد تعرض از ۲ هزارمترمربع اراضی در هرمزگان، رفع ۳ مورد تعرض از اراضی دولتی همدان به مساحت ۸ هزار و ۴۰۰ مترمربع، و رفع تعرض از ۱۲ مورد اراضی دولتی به مساحت ۱۷ هزار و ۸۹۰ مترمربع در استان یزد از دیگر مواردی است که یگان در استان ها برای اردیبهشت ۱۴۰۰ به انجام رسانده است.
ازاین رو گزارش، شماره تلفلن ۱۶۵۶ به گزارشهای در ارتباط با تصرف اراضی ملی و زمین خواری اختصاص دارد که هموطنان می توانند از راه این شماره، موارد در ارتباط با دست اندازی به اراضی ملی را گزارش کنند.
منبع:

1400/03/04
22:18:27
5.0 / 5
438
تگهای خبر: ارز , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما