می توان سالی دو میلیون مسكن بدون یك ریال بودجه دولتی راه اندازی كرد

می توان سالی دو میلیون مسكن بدون یك ریال بودجه دولتی راه اندازی كرد

به گزارش هم پیما کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه طبق قانون اساسی دولت ها مسئول تامین مسکن خانوار هستند، اظهار داشت: مسکن نیاز اساسی خانوارهاست و هر دولتی با هر طرز تفکری باید در این مورد برنامه ریزی کند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، هادی عباسی در برنامه تلویزیونی پایش شبکه یک اظهار نمود: حضرت علی (ع) در دوره خلافتشان در گزارشی که به مردم ارائه می کردند فرمودند حالا همه مردم کوفه نان گندم می خورند، مسکن و سرپناه دارند و از آب شرب گوارا بهره مند هستند و اگر ما هم می خواهیم برمبنای حکومت علوی حرکت نماییم باید این سه اصل را در نظر بگیریم.
مشاور وزیر اسبق راه و شهرسازی با تاکید بر این که مسکن یک کالای غیر قابل جانشین است اشاره کرد: زمانی که گوشت قرمز گران شود خانوارها مرغ را جایگزین می کنند اما اگر مسکن گران شود این امکان وجود ندارد که کالای دیگر جایگزین آن شود. همین طور باید توجه داشت مسکن یک کالای غیر قابل تجارت است و امکان واردات آن وجود ندارد، در نتیجه باید در داخل تولید شود.
عباسی با اشاره به این که نسبت درآمد و قیمت مسکن برای خرید یک واحد مسکونی از ۱۲ سال به ۲۵ سال بالا رفته اظهار داشت: اگر یک سرپرست خانوار ماهانه ۵ میلیون تومان حقوق دریافت کند برای خرید یک خانه هفتصد میلیون تومانی باید حدود ۱۲ سال کل حقوق خودرا ذخیره کند. این در حالیست که قیمت مسکن ثابت بماند. همین طور سهم هزینه مسکن در سبد خانوار افزایش شایان توجهی داشته و از سال ۹۵ که حدود ۳۵ درصد بود حالا به ۴۰ درصد رسیده است. اعداد و ارقام مرکز آمار ایران میانگین نرخ ها را اعلام می کند و سهم مسکن در سبد هزینه خانوار در کلانشهرها بیش از ۶۰ درصد است.
به گفته وی، برخی خانوارها زوجین شاغل هستند و حقوق یکی از آنها صرف اجاره بها می شود.
این کارشناس ارشد بازار مسکن با اعلان اینکه طبق برآوردهای صورت گرفته در ۱۰ سال آینده به ۱۲ میلیون مسکن نیاز داریم، اضافه کرد: سال سال ۱۴۰۹ حدود ۲۴ میلیون دختر و پسر در کشور داریم که در سن ازدواج قرار می گیرند. برای تامین مسکن آنها به ۲۰ میلیون مسکن نیاز است و اگر کلید تولید مسکن را امروز فشار دهیم سالانه باید دو میلیون مسکن ساخته شود. بافت فرسوده و بازسازی مسکن روستایی قسمتی از دو میلیون واحد مسکونی را می تواند تشکیل دهد که امکانات زیربنایی و روبنایی را دارد.
عباسی معتقد می باشد اگر مالیات بر خانه های خالی با جدیت پیگیری شود قسمتی از مشکلات مسکن حل خواهد شد اما در طولانی مدت این قانون پاسخگوی نیاز خانوارها نخواهد بود. از سال ۹۵ تا ۹۹ به طور متوسط سالانه ۴۸۰ هزار واحد مسکن تولید شده که قسمتی از آنها تکمیل مسکن مهر مربوط به دولت قبل بود. ۳۰۰ هزار مسکن مهر که اغلب آنها در شهرهای جدید است هنوز تکمیل نشده و مردم منتظر تحویل واحدهایشان هستند.
وی به بد مسکن ها اشاره نمود و اضافه کرد: اثر بد مسکنی در افزایش سن ازدواج به خوبی خودرا نشان میدهد و افراد مجرد بالای ۳۰ سال زیادی داریم.
این کارشناس بازار مسکن توضیح داد: برای ساخت سالانه دو میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز به یک ریال بودجه دولتی نداریم. بخش مسکن از سه جز هزینه زمین، هزینه ساخت و ارزش افزوده تشکیل می شود که اگر هزینه زمین و ارزش افزوده را حذف نماییم مردم خودشان هزینه ساخت، هزینه خدمات زیربنایی و روبنایی و مواردی از این قبیل را پرداخت خواهند کرد. تجربه این مساله هم قبلاً در شهر جدید پردیس اجرا شده و مردم خودشان هزینه این موارد را پرداخت کردند. این موارد نشان میدهد وام ساخت بهتر از وام خرید است.
وی افزود: باتوجه به جمعیت و پهناوری کشور سرانه هر ایرانی حدود ۲۰ هزار متر مربع است که اگر دشت ها بیابان ها و کوه ها را از آن کسر نماییم و تنها یک درصد کل پهنه کشور را برای ساخت مسکن در نظر بگیریم سرانه هر نفر ۲۰۰ متر می شود و هر زوج جوان در ابتدای زندگی یک زمین ۴۰۰ متری در اختیار دارند. اگر این زمین بصورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار مردم قرار بگیرند حاضرند هزینه همه خدمات آنرا بپردازند.
عباسی به فرمایش امام خمینی (ره) در ۲۱ فروردین سال ۱۳۵۸ اشاره نمود و اظهار داشت: امام فرمودند مشکل زمین باید حل شود و همه بندگان خدا باید از این موهبت استفاده کنند. مسئله اصلی اینجاست که حق مردم را باید به خودشان بدهیم تا صاحب یک واحد مسکونی یک طبقه شوند. واحد مسکونی یک طبقه چند حسن دارد که یکی از آنها نبود راه ها و فضای بیشتر زندگی و همین طور استفاده از پنل های خورشیدی برای تامین قسمتی از برق مورد نیاز روزانه است.
به گفته وی، استان یزد یکی از استان های پهناور کشور است و ۵۰ هزار نفر نیازمند مسکن در این استان قرار دارند. این بهترین فرصت است که مسئولان فعلی نامی نیک از خودشان بجای بگذارند و زمین ویلایی در اختیار آنها قرار گیرد تا حداقل مشکل یک استان برای مسکن حل شود. زمانی که مسکن ساخته شود آنجا نیاز به درمانگاه، مجتمع تجاری، کلانتری، مدرسه و مسجد دارد که برای این مساله هم چاره وجود دارد. یک سرمایه گذار حاضر است برای داشتن یک مجتمع تجاری در این مناطق همه هزینه ساخت این پروژه ها را برعهده بگیرد و ریالی از بودجه دولت استفاده نکند.
مشاور وزیر اسبق راه و شهرسازی با اعلان اینکه دولت سکاندار عملکرد بهتری از دولت پاروزدن دارد اشاره کرد: حالا بیش از سه هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد و مردم به دنبال سرمایه گذاری در یک بازار هستند؛ در وضعیت فعلی چه بازاری بهتر از مسکن و پروژه های عمرانی مانند آزادراه تهران شمال که با پول خود مردم ساخته شود و در سود آن سهیم باشند.
عباسی می گوید: ۹۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات معوق توسط ۱۱ نفر از نظام بانکی گرفته شده در صورتیکه با این مبلغ امکان ساخت واحد مسکونی برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر وجود داشت. کاری که مجلس در بودجه سال ۱۴۰۰ قرار داد این بود که بانک ها موظف می باشند وام برای خرید و ساخت مسکن را پرداخت کنند اما متأسفانه بانک ها تمایلی به ارائه تسهیلات طولانی مدت ندارند.
به گفته وی، ساخت سالانه ۲ میلیون واحد مسکونی در کشور ۴ میلیون اشتغال به وجود می آورد و نکته قابل توجه اینجاست که این اقدام در همه کشور در همه سطح شغلی انجام می شود. یک سوم تورم ناشی از بخش مسکن می باشد و با مدیریت قیمت مسکن کمک زیادی به کنترل نرخ تورم می شود.
مشاور وزیر اسبق راه و شهرسازی در ادامه برنامه پایش توضیح داد: حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان اقساط مسکن مهر بوده که به دولت بازگشته اما ۷ هزار میلیارد تومان به بخش ساخت مسکن داده شده است. اگر اقساط بازگشتی مسکن مهر به ساخت مسکن اختصاص می یافت حالا وضعیت مسکن بحرانی نبود.


منبع:

1400/03/02
22:05:34
5.0 / 5
763
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما