گزارش هم پیما؛

بازدهی اوراق تسهیلات مسكن پارسال چه قدر بود؟

بازدهی اوراق تسهیلات مسكن پارسال چه قدر بود؟

به گزارش هم پیما برخی دارندگان اوراق تسهیلات مسکن پارسال توانستند تا حدود ۸۵ درصد سود کسب کنند و برخی دیگر عملا به بازدهی صفر رسیدند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در اوایل سال قبل و همزمان با رشد سریع بازار سرمایه، به شدت رشد کرد؛ اما در ادامه سال و بعد از آنکه بازار سرمایه در اواخر تیرماه سال گذشته، نزولی شد، این بازار مسکن بود که محل ورود سرمایه های سرگردان شد و همزمان با رونق و افزایش قیمت ها در بازار مسکن، قیمت اوراق تسهیلات مسکن هم رشد کرد و به نزدیک هر برگه ۱۰۰ هزار تومان رسید.
با این حال در اواسط پاییز ۹۹ که میزان افزایش قیمت ها در بازار مسکن به حدی رسید که قدرت خرید خانوارها به شدت کاهش پیدا کرد، بازار مسکن هم با کاهش شدید تقاضا روبه رو شد که درنتیجه آن، میزان تقاضای دریافت وام مسکن هم با افت شدیدی روبه رو شد که به کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن منجر شده بود.
اگرچه فروش اوراق تسهیلات مسکن با محدودیت های ۴ ماهه از زمان خرید مواجه می باشد، اما در بهار سال قبل که بازار سرمایه به شدت خواستار ورود نقدینگی جدید بود و از طرفی، فعالان بازار با کمبود نمادهای پرارزش مواجه بودند، برخی سیگنال فروشان سرمایه گذاران ناآگاه را به خرید اوراق تسهیلات مسکن برای سرمایه گذاری ترغیب کردند که با کاهش شدید قیمت این اوراق از یک سو و عدم امکان فروش این برگه تا ۴ ماه بعد از خرید، سبب وارد آمدن خسارت به برخی دارندگان این اوراق شد.
با این حال بازدهی این اوراق برای دارندگان آن با عنایت به زمان انتشار هر نماد معاملاتی از اوراق تسهیلات مسکن، متفاوت می باشد.
بازدهی یک ساله دارندگان اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند ۹۸ (تسه ۹۸۱۲) که در ۱۰ فروردین ۹۹ با قیمت ۵۳ هزار تومان وارد بازار شد، در ۱۳ خرداد ۹۹ به حدود ۸۹ هزار تومان رسید و در ۱ مرداد تا ۹۴ هزار تومان هم افزایش یافت که بازدهی ۷۷۰۳ درصدی را ظرف ۵ ماه رقم زد.
همچنین قیمت این برگه ها در ۲۰ مهر ماه به ۹۸ هزار تومان افزایش یافت که بازدهی حدوداً ۸۵ درصدی (۸۴.۹ درصد) را طی بیشتر از ۷ ماه به دنبال داشته است. قیمت ۹۸ هزار تومان به ازای هر برگه بار دیگر در ۷ آبان سال قبل تکرار شد.
پس از آن بلافاصله روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن شروع شد و نرخ هر برگه تسه ۹۸۱۲ در ۲۴ بهمن سال قبل به قیمت زمان فروش عرضه اولیه آن (۵۳ هزار تومان) در فروردین ۹۹ بازگشت و بازدهی صفر برای دارندگان این نماد را به ارمغان آورد.
در معاملات فروردین ۹۹ هم این برگه ها به قیمت ۵۳ هزار تومان رسید که عملاً بازدهی صفر را برای دارندگان این برگه ها به دنبال داشته است.

1400/02/15
10:09:42
5.0 / 5
697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما