راه اندازی سامانه درخواست بیمه بیكاری صورت گرفت

ثبت نام بیشتر از 860 هزار نفر برای بیمه بیكاری

ثبت نام بیشتر از 860 هزار نفر برای بیمه بیكاری

بر مبنای اعلام وزات کار با حمایت ویژه دولت مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومان وام کرونا و ۳۵۰۰ میلیارد تومان بیمه بیکاری به واحدهای به شدت صدمه دیده و متقاضیان بیکار شده از کرونا پرداخت شده است.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع کرونا و تاثیرگذاری آن بر خیلی از مشاغل، دولت پرداخت تسهیلات حمایتی به صاحبان مشاغل و کسب و کارهای صدمه دیده را در دستور کار قرار داد، بر همین مبنا پرداخت تسهیلات حمایتی به فعالان اقتصادی و مشاغل صدمه دیده از کرونا از ۱۳ خرداد ماه جاری شروع شد و وزارت کار ۱۴ رسته شغلی که بیشترین صدمه از شیوع کرونا را متحمل شده و دارای فهرست بیمه در چارچوب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، شناسایی و مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا دانست.

همچنین مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که ماه های اوج انتشار کرونا بود، به کارگران صدمه دیده از کرونا پرداخت گردد.

بر این اساس به منظور پشتیبانی از صنوف و کارگران صدمه دیده از کرونا، دولت مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تأمین اجتماعی و دستگاههای مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده دنبال شد.

در این بین وزارت کار از کسانی که در مدت سه ماهه گرفتار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست نمود تا با رفتن به سامانه bimebikari.mcls.gov.ir اطلاعات و درخواست بیمه بیکاری خویش را به ثبت برسانند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تازگی از پرداخت ۴۰ هزار میلیارد تومان وام با نرخ ۱۲ درصد به تمام واحدهایی که در دوران کرونا صدمه دیدند اطلاع داده است.

وی گفته با شناسایی دقیق جامعه هدف، ۲۳ هزار میلیارد تومان منابع یک میلیون تومانی هم به صورت وام قرض الحسنه در میان متقاضیان توزیع شده است.

به گفته شریعتمداری در حوزه بیمه بیکاری هم با راه اندازی سریع سامانه درخواست بیمه بیکاری، بیشتر از ۸۶۰ هزار متقاضی ثبت نام کردند و بیشتر از ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای چهار ماه علاوه بر بیمه بیکاری که بر مبنای قانون تعلق می گرفت، پرداخت شده است.پیش از این معاون روابط کار وزارت کار گفته بود در بحث بیمه بیکاری کرونا حدود ۷۳۰ هزار نفر مورد حمایت قرار گرفتند و هیچ محدودیتی برای تدوام این حمایت برای مشمولین قانون کار و تأمین اجتماعی و بیمه بیکاری وجود ندارد.

به گفته شاکرمی، تسهیلات کرونا با نرخ ۱۲ درصد و در اختیار رسته های شدیدا صدمه دیده از کرونا قرار گرفته است.

بر اساس آخرین گزارشها، در مدت شیوع بیماری کرونا تسهیلات مختلفی با حمایت دولت به بخشهای مختلف و کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا پرداخت شده به نحوی که کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا برای پرداخت

در دوره نخست عرضه تسهیلات کرونایی یک میلیون تومانی به خانوارها مجموعا ۲۳ هزار میلیارد تومان به متقاضیان این وام پرداخت گردید و در دور دوم پرداخت تسهیلات به خانوارها نیز، متقاضیان وام کرونایی مجموعا درخواست ۱۲ هزار میلیارد تومان وام داشتند که بیشتر از ۷۰۰۰ میلیارد تومان آن تا امروز پرداخت شده و باقی هم در روند پرداخت قرار دارد و بزودی به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. ۵۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به صدمه دیدگان کرونا برنامه ریزی و اقدام نموده است.

در بخش کسب وکارهای ۱۴ گانه صدمه دیده از کرونا در دور اول پرداخت ها که با عنوان «تسهیلات کرونایی اشتغال محور» انجام گرفته بود، ۶.۱ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده و با نهایی شدن فرآیند پرداخت پرونده های متقاضیان به ارزش ۳.۷ هزار میلیارد تومان، تا آخر سال این رقم مجموعا ۹.۸ به هزار میلیارد تومان می رسد.

شرکت های بزرگ حمل و نقلی که در دوره انتشار کرونا و ایجاد محدودیت ها متضرر شده بودند هم با حمایت ویژه دولت در ردیف دریافت تسهیلات ویژه قرار گرفتند؛این شرکت ها تا کنون ۱۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ویژه کرونایی دریافت کرده اند و تا آخر سال با عرضه وثایق و تکمیل فرآیند دریافت تسهیلات، ۱۶۰۰ میلیارد تومان دیگر هم دریافت خواهند کرد. به این بخش هم مجموعا ۳۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته است.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در حوزه تسهیلات بنگاه محور یا بخشی سه حوزه «گردشگری»، «فرهنگ و هنر» و «ورزش و جوانان» به ترتیب با ۱۵۰۰ میلیارد تومان، ۸۰۰ میلیارد تومان و ۱۷۰۰ میلیارد تومان مجموعا ۴۰۰۰ میلیارد تومان درخواست تسهیلات داشته اند که الان هم در جریان پرداخت قرار دارد.

منبع:

1399/11/14
12:05:47
0.0 / 5
992
تگهای خبر: ارز , اشتغال , جت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما