سفیر روسیه در ایران:

تحریم ها مقابل ایران برخلاف قانون است

تحریم ها مقابل ایران برخلاف قانون است

به گزارش هم پیما سفیر روسیه در ایران با اعلان اینکه تحریم ها مقابل ایران یک جانبه و غیرقانونی می باشد، اظهار داشت: اراده دو کشور روسیه و ایران برخلاف این تحریم ها بر ادامه همکاریهای ثمربخش است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، آواز بیک عبدالرزاق اف سفیر قرقیزستان در ایران امروز در همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا که با حضور مقامات و فعالان بخش خصوصی و سفرای کشورهای عضو اوراسیا در مرکز همایش های بین المللی رایزن تهران شروع شده، گفت: ۱۴ ماه پیش توافق نامه ای بین ایران و اوراسیا اجرائی شد که باید اعتراف نماییم با اهمیت ترین دستاورد این توافق نامه همان پروسه شروع کار بود. البته بروز مشکلاتی همچون شیوع ویروس کرونا موجب شد که حجم مبادلات کم شود. در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل حجم تجارت بین ایران و قرقیزستان نصف شد که البته تراز به نفع ایران است.
وی اضافه کرد: با رفع مشکلات مربوط به کرونا امیدواریم که شرایط مرزی و گمرکی و حمل و نقل به حالت عادی برگردد.
سفیر قرقیزستان در ایران اشاره کرد: یکسان سازی استانداردهای گمرکی، فنی، صنعتی و … باید در دستور کار قرار گیرد. مثل سایر مناطق آزاد اقتصادی دنیا باید یک لیست واحد تجاری که آمادگی مبادله را داشته باشد به ثبت برسانیم. از اتاق های تجاری ایران و قرقیزستان می خواهم که این لیست مشترک را تهیه کنند تا مبادلات تهاتری صورت گیرد.
استقبال ارمنستان از تهاتر کالا با ایران
در ادامه رودیک یارالیان سفیر ارمنستان در ایران در ادامه این جلسه با اعلان اینکه منافع متفاوت و همجوار بین ایران و ارمنستان سبب پیوند دو کشور شده است، گفت: الان ما شاهد چشم انداز واقع بینانه در امر گسترش تجاری اتحادیه اوراسیا و دستیابی به مناطق آزاد مربوط با ایران هستیم.
وی اضافه کرد: اهمیت این مساله در عقد توافقنامه به وضوح منعکس شده و برای ارمنستان بعنوان یکی از اعضای اتحادیه بسیار مهمست چونکه ما با ایران مرز زمینی مشترک نیز داریم و باید از این فرصت و ظرفیت های ترانزیتی ارمنستان استفاده گردد.
یارالیان اشاره کرد: در امتداد ایجاد مناطق آزاد برای تجارت آزاد، ارمنستان لیستی از کالاها را تهیه کرده که در صورت قبول تعرفه ترجیحی روی آنها، می توان این کالاها را با ایران تهاتر کرد همچون این کالاها می توان به گوشت، ابزارآلات طلاسازی، نوشیدنی های گازدار و … اشاره نمود.
تحریم ها مقابل ایران غیرقانونی است
لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران نیز در این جلسه اظهار داشت: بااینکه تحریم ها و شیوع ویروس کرونا مشکل زا بود اما حجم تبادل کالا بین ایران و روسیه افزایش یافته است؛ الان نیز نماینده تجاری روسیه در این همایش شرکت کرده تا سوالات تجار ایرانی را پاسخ دهد.
وی اضافه کرد: تحریم ها مقابل ایران یک جانبه وغیرقانونی است و تأثیر منفی دارد ولی طبق مذاکرات بین آقای ظریف و آقای لاوروف، وزرای خارجه دو کشور، برخلاف این تحریم ها اراده دو کشور بر ادامه همکاری ثمربخش است.
وی اشاره کرد: با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا باید درباب تحریم ها مقابل ایران تجدید نظر شود.
برای تجارت آزاد باید نهادسازی صورت گیرد
در ادامه این جلسه سیدجلال الدین علوی مدیرکل دفتر همکاریهای اقتصادی چند جانبه و بین المللی وزارت امور خارجه با اعلان اینکه ما از سیستم تهاتر حمایت می نماییم، اظهار داشت: هر موافقت نامه ای نیاز به نهادسازی دارد؛ موافقت نامه بین ایران و اوراسیا نیازمند این نهادسازی است و باید مکانیزم هایی را پیش بینی نماییم تا بتوانیم از مباحثی همچون سیستم تهاتر، تسهیلات گمرکی، بانکی و مالی، استاندارد، بازرسی های پیش از حمل و… و. استفاده نمائیم.
وی اضافه کرد: بااینکه ما عضو WTO نیستیم اما برای تعامل با اوراسیا باید مباحثی که در WTO پیش بینی شده را بپذیریم.
علوی اشاره کرد: جذابیت بازار ایران برای اوراسیا مشخص است اما نکته دیگری که وجود دارد این است که ایران می تواند دروازه ورود به منطقه اکو، اقیانوس هند و … نیز باشد.
وی اشاره کرد: یکی از نهادسازی ها در تجارت آزاد تعریف کریدور تجاری است.منبع:

1399/11/10
16:45:33
0.0 / 5
1061
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما