مدیركل حمل كالا :

ماجرای خودداری برخی جایگاه ها از سوخت رسانی به كامیون ها چیست؟

ماجرای خودداری برخی جایگاه ها از سوخت رسانی به كامیون ها چیست؟

هم پیما: برخی از کامیون داران از عدم تخصیص سوخت از طرف برخی جایگاه داران گلایه مند هستند و بااینکه به دستور وزیر راه، این مشکل تا حدود زیادی مرتفع شده اما همچنان وجود دارد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، برخی رانندگان خودرو های سنگین از عدم تخصیص سوخت از طرف برخی از جایگاه داران به خصوص در برخی از استان هایی که بنادر آنها در ماه های اخیر فعال شده اند و رانندگان خودرو های سنگین تردد زیادی به این استانها دارند، در بعضی از ساعات شب، گلایه مند هستند.
این در حالی است که کرامت ویس کرمی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی این مساله را تکذیب و اعلام نموده روزانه ۵۰ میلیون لیتر گازوئیل بوسیله ۲۸۰۰ جایگاه سوخت نفت گاز به کامیون داران توزیع می شود.
به گفته این مقام مسئول، سازمان راهداری سهمیه سوخت خودرو های سنگین را برمبنای پیمایش به شرکت پخش اعلام می کند.
معاون وزیر راه: کامیون داران در حال دریافت سهمیه سوخت هستند
عبدالهاشم حسن نیا، معاون وزیر راه و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر با رد این مساله که برخی جایگاه داران از عرضه گازوئیل به کامیون داران خودداری می کنند، گفت: کامیون داران برمبنای سهمیه ای که برایشان تعیین شده، در حال دریافت سوخت هستند.
وی اضافه کرد: اگر موردی باشد سازمان راهداری پیگیری می کند؛ هم اکنون ما گزارشی در این خصوص دریافت نکرده ایم.
مدیر کل حمل کالا در سازمان راهداری: جزئیات نحوه تخصیص سوخت به کامیون داران
غلامحسین دغاغله مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره توزیع سوخت به رانندگان خودرو های سنگین گفت: هم اکنون حدود ۵ سال است که سوخت را برمبنای پیمایش به خودرو های سنگین تخصیص می دهیم؛ برمبنای مصوبه بهمن ۹۴ هیئت وزیران، سازمان راهداری مکلف است به هر خودروی سنگین برمبنای هر میزان پیمایشی که دارد، سوخت تخصیص دهد.
وی اضافه کرد: برمبنای برنامه های صادره برای کامیون داران، هر میزان پیمایش و تردد خودرو های سنگین را تبدیل به لیتراژ می نماییم و سپس برمبنای آن، سهمیه هر کامیون را به شرکت پخش فرآورده های نفتی اعلام می کنیم؛ آنها نیز موظفند برمبنای سهمیه اعلامی سازمان راهداری، به ناوگان سوخت بدهند.
این مقام مسئول در سازمان راهداری اظهار داشت: خیلی از رانندگان حتی باوجود آنکه برمبنای پیمایش به آنها سوخت تخصیص داده و در کارت هوشمند آنها منظور شده است، اما در صورتیکه در یک ماه پیمایشی نداشته باشند، از آن استفاده نمی کنند و به اندازه نیاز استفاده می نمایند که نشان دهنده سلامت اقتصادی رانندگان است.
سهمیه سوخت کامیون داران «عملکردی» و برمبنای پیمایش است
وی اشاره کرد: ما جلسات مستمری با شرکت ملی پخش برای تعیین سهمیه سوخت برمبنای پیمایش در سالهای اخیر داشته و داریم؛ سیاست دولت هم این است که هر ناوگانی به هر میزانی کار می کند، باید سوخت به آن تعلق بگیرد؛ سازمان راهداری متولی تردد برون شهری است و ناوگان تحت پوشش این سازمان، مرتباً اسناد حمل (بارنامه) برای هر تردد دریافت می کنند؛ بدین سبب ما سهمیه آنها را برمبنای پیمایش و «عملکردی» تخصیص می دهیم؛ برخلاف بخش درون شهری که هنوز از انسجام و قوام بخش برون شهری برخوردار نیست.
کامیون های درون شهری، سهمیه سوخت پایه می گیرند
دغاغله اظهار داشت: از همین رو ناوگان سنگین درون شهری، به سبب اینکه برمبنای پیمایش سوخت نمی گیرند، سوخت مصرفی آنها برمبنای «سهمیه پایه» اختصاص می یابد؛ اما چون در بخش برون شهری، از ابتدا اسناد حمل (بارنامه) صادر می کردیم و کارت هوشمند به رانندگان داده شده و فعالیت ناوگان باری برمبنای بارنامه و اتوبوس ها برمبنای صورت وضعیت است، پس مشکلی در نحوه اختصاص سوخت نداریم.
سهمیه سوخت کامیون های برون شهری، قابل انتقال به ماه های بعدی است
وی افزود: سهمیه عملکردی ناوگان برون شهری، قابل انتقال به ماه بعد هم هست یعنی اگر راننده ای یک ماه سهمیه سوخت را مصرف نکند، این سهمیه به ماه های بعد منتقل می شود که یکی از امتیازات بخش برون شهری است.
هر هفته کارگروه رفع مشکلات کامیون داران به ریاست وزیر راه برگزار می شود
دغاغله تاکید کرد: به دستور و ریاست وزیر راه و شهرسازی، کارگروه حل و فصل مشکلات بخش جاده ای و ناوگان برون شهری مدتی است تشکیل شده و جلسات آن به ریاست وزیر راه، هر هفته یکشنبه ها برگزار می شود؛ اعضای آن هم دستگاه های مختلف اجرائی همچون شرکت پخش فرآورده های نفتی، وزارت کشور، تامین اجتماعی، بانک مرکزی، سازمان حمایت مصرف کنندگان، تعزیرات و تشکل های صنفی هستند.
به گفته این مقام مسئول در وزارت راه، یکی از مسائلی که این کارگروه دنبال می کند، موضوع تخصیص سوخت به ناوگان است.
کدام استانها کامیون داران مشکل سوخت رسانی دارند؟
وی درباب اقدامات سازمان راهداری برای رفع گلایه مندی رانندگان در زمینه کمبود سوخت، اظهار نمود: در یکی از جلسات این کارگروه، قرار شد نمایندگانی از سازمان راهداری، شرکت پخش فرآورده های نفتی و تشکل های صنفی رانندگان ناوگان بار و مسافر هر هفته از چند استانی که رانندگان گفته اند گرفتار مشکل هستیم که شامل خوزستان، هرمزگان، کرمان، اصفهان، یزد و سیستان و بلوچستان می شود، بازدید نماییم.
مهمترین مشکلات سوختی کامیون داران
دغاغله درباره مشکلات سوختی کامیون داران اظهار داشت: برخی اعلام نموده اند که کارت سوخت آزاد در جایگاه ها نیست؛ برخی رانندگان هم می گویند ساعات کاری جایگاه های سوخت مستمر نیست و در برخی از ساعات شبانه روز تعطیل می کنند؛ کارگروه مذکور از استان هایی که تشکل های صنفی گلایه رانندگان را منتقل کرده، بازدید کرده است که روز گذشته از استان اصفهان بازدید کرده بودیم؛ نتیجه بازدیدها به وزیر راه منتقل می شود.
وی بیان کرد: به دنبال این بازدیدها، مشکلات به حداقل رسیده و شرکت پخش فرآورده های نفتی هم نهایت همکاری را با سازمان راهداری دارد. در حوزه سوخت در حال رفع یک به یک مشکلات هستیم.
ماجرای اختلاط خاک با کالاهای اساسی چه بود؟
دغاغله اظهار داشت: سازمان راهداری برای رفع اشکال اختلاط خاک و شن با کالاهای اساسی از طرف تعداد معدودی راننده خودرو های سنگین، چند اقدام انجام داده است؛ تعداد خیلی معدودی از افراد این کار را می کردند؛ بعضی از اختلاط ها، اجتناب ناپذیر و یا لازمه کار است و حین بارگیری رخ می دهد؛ چون در بعضی موارد، شرایط نگهداری کالاها، موجب فسادپذیری آنها می شود.
تعداد محدودی از رانندگان اختلاط را عمدی انجام می دادند
وی افزود: مثلاً کنجاله سویا و دانه های روغنی پس از مدتی اگر شرایط نگهداری آنها درست نباشد، خود به خود گرفتار فساد می شوند؛ یک مورد دیگر هم هنگام بارگیری است؛ وقتی لودرها ته مانده کالاهای اساسی در انبارها بنادر را بارگیری می کنند، ناخودآگاه مقدری خاک و ماسه همراه با کالاهای اساسی وارد کامیون می شوند؛ در مواردی معدود هم، اختلاط عمدی است.
مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اشاره کرد: ما با شرکت بازرگانی دولتی دراین زمینه توافق کردیم که اولاً آزمایشگاهی در انبارهای مقصد مستقر کنند که اگر به کالایی مشکوک شدند که اختلاط دارد یا خیر و ثانیاً، آیا این اختلاط عمدی است یا نه، آنرا آزمایش کنند؛ اگر آزمایش ها، عمدی بودن اختلاط را تأیید کند، نماینده شرکت صاحب کالا، شرکت حمل کننده و آزمایشگاه، صورت جلسه را به سازمان راهداری ارسال می کنند؛ برابر قانون هم سازمان راهداری و هم تشکل های صنفی کامیون داران خواهان برخورد با تعداد بسیار محدودی از رانندگان که این صنف را بدنام می کنند، هستند.
وی تصریح کرد: معتقدیم عمده رانندگان ما پاک دست و حلال خور هستند و بخش بسیار کوچکی هستند که ممکنست این کار را انجام دهند؛ اما بطور کلی مشکل اختلاط خاک و شن با کالاهای اساسی هم اکنون برطرف شده است.
ساماندهی وانت بارهای جاده ای
دغاعله اظهار داشت: از سال قبل ساماندهی وانت بارهای جاده ای را سازمان راهداری آغاز کرد؛ هر وانت باری که در سامانه سازمان راهداری ثبت نام کرده و شرایطی که در آن ذکر شده را قبول کند، به آن اسناد حمل (بارنامه) می دهیم؛ در نتیجه به آن وانت بار، مابه التفاوت سهمیه سوخت نسبت به سایر وانت بارها اختصاص می دهیم.
وی درباره وانت بارهایی که هم درون شهری و هم برون شهری هستند، اظهار نمود: چه در بحث کامیون و چه در بحث وانت بار، همیشه تعدادی ناوگان داریم که در درون شهری و برون شهری مشترک هستند؛ مجموع دو نوع فعالیت آنها، ملاک تخصیص سوخت خواهد بود؛ بخش درون شهری را وزارت کشور و برون شهری را وزارت راه (سازمان راهداری) احصاء و اسناد حمل صادر می کند؛ در آخر ماه به شرکت پخش اعلام می نماییم که این ناوگان در مجموع درون و برون شهری چه میزان پیمایش و تردد داشته است.
به گفته دغاغله، هم اکنون بخش عمده ای از وانت بارهایی که در سامانه راهداری ثبت نام کرده اند، فقط فعالیت حمل بار برون شهری دارند.
خودروهای سنگین و وانت بارهای تحت پوشش راهداری از منع تردد جاده ای مستنثی هستند
وی درباره منع تردد بین شهری خودرو های تحت پوشش سازمان راهداری شامل خودرو های سنگین و وانت بارها که برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شده، اظهار داشت: هیچیک از ناوگان و خودرو های عمومی تحت پوشش سازمان راهداری، مشمول این مصوبه نیستند از همان روز نخست هم با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا، کامیون ها و وانت ها مستثنی هستند و با بارنامه می توانند وارد شهرها شوند؛ تا کنون موردی هم در خصوص منع شدن رانندگان از طرف پلیس راهور به ما گزارش نشده است.
وی درباره تخصیص حمل بار کالای اساسی به وانت بارها گفت: وانت بارها عمده باری که اسناد حمل (بارنامه) برای آن صادر می شود، میوه، دام زنده و مبلمان و صنایع چوب است؛ کالاهای اساسی عمدتاً از بنادر به دیگر استانها حمل می شود که به ناوگان سنگین اختصاص دارد.
حمل بار در ۹ ماهه امسال ۸ درصد بیشتر از ۹ ماهه سال قبل
مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری تاکید کرد: ۹ ماهه ابتدایی امسال، ۸ درصد افزایش حمل و نقل و جابه جایی کالا را نسبت به زمان مشابه سال قبل داشته ایم.
کامیون داران مشمول کسب و کارهای دریافت وام کرونا نبودند
وی درباره اعطای وام کرونا به کامیون داران اظهار داشت: از آنجایی که رانندگان کامیون مشمول منع تردد نبوده اند، مشمول دریافت وام کرونائی کسب وکارها قرار نگرفتند و این تسهیلات فقط به اتوبوس داران و رانندگان اتوبوس پرداخت شده است. ضمن اینکه کار حمل کالا افزایش هم داشته و از اسفند سال قبل تا کنون، به سبب آنکه معیشت و خورد و خوراک مردم به تردد جاده ای کامیون ها وابسته است، حتی یک روز هم توقف فعالیت خودرو های سنگین باری را شاهد نبوده ایم.


منبع:

1399/10/16
11:32:38
5.0 / 5
1083
تگهای خبر: ارز , بانك , جت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما