گزارش هم پیما؛

چگونه مسكن متری بخریم؟ بعلاوه جزئیات اوراق سلف مسكن

چگونه مسكن متری بخریم؟ بعلاوه جزئیات اوراق سلف مسكن

هم پیما: در صورتیکه مقرر است در ماه جاری اوراق سلف استاندارد مسکن در بازار سرمایه منتشر شود، خیلی از افراد سازوکار این اوراق را نمی دانند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، دو هفته قبل پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در برنامه زنده شبکه خبر با اعلان اینکه اوراق سلف بازار مسکن با کمک بورس کالا طراحی شده است و در یک پروژه به زودی عملیاتی می شود، درباره جزئیات اوراق سلف استاندارد مسکن اشاره کرد: ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه تبدیل به ورقه های کوچک بهادار می شود و آنها در بازار توسط انبوه ساز عرضه می شود.
مدیرکل اقتصاد مسکن: اوراق سلف مسکن موجب حفظ ارزش دارایی های مردم در مقابل تورم می شود
وی اضافه کرد: از آنجایی که مردم می خواهند ارزش پول خودرا در مقابل تورم حفظ کنند یکی از راهکارهایی که می توانند انجام دهند خرید اوراق است و پول ساخت یا هزینه های ساخت مسکن بوسیله اوراق بهادار برای سازنده تامین خواهد شد. در حقیقت یکی از روش هایی که سبب کاهش وابستگی به سیستم بانکی خواهد شد بازار سرمایه است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن افزود: یکی از گره های تولید مسکن، تامین مالی است. حداکثر وامی که الان برای مسکن پرداخت می شود یک بیستم قیمت مسکن نیست. بدین سبب مهمست که منابع ارزان قیمتی از بازار ستاندن شود و عرضه مسکن در بورس کالا نه فقط سبب افزایش قیمت نمی گردد که معتقد هستیم اثر کاهشی دارد.
بورس مسکن موجب افزایش قیمت مسکن می شود
با این حال حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره طرح بورس مسکن و تأثیر آن بر بازار مسکن اظهار داشت: بورس مسکن هم همچون طرح هایی است که بنظر می رسد یک طرح زائد باشد. این طرح در هیچ کشوری اجرا نشده و طرحی اضافی است.
عقبایی می گوید: «بورس» یعنی سرمایه و بازی کردن با سرمایه. باید بازار مسکن از سرمایه ای بودن تبدیل به کالایی بودن شود. وقتی مسکن وارد بورس شود، یعنی سیاست هایی به جامعه تلقین می شود که قیمت مسکن افزایش یابد و سیاست های کالایی بودن مسکن، به سیاست های سرمایه ای شدن آن تبدیل می شود.
جزئیات نحوه خرید و فروش اوراق سلف مسکن در بورس
یک کارشناس اقتصاد مسکن درباره جزئیات اوراق سلف موازی استاندارد مسکن که مقرر است به زودی در بازار سرمایه و بورس کالا پذیره نویسی آن برای پروژه های اعلامی از طرف انبوه سازان، آغاز شود، اظهار داشت: اوراق سلف نوعی پیش فروش مسکن می باشد ملاک در آن می تواند فروش متری باشد یا قیمت شاخص؛ در این طرح، انبوه سازانی که مقرر است پروژه مسکونی بسازند مانند صندوق های زمین و ساختمان، بعد از تعیین کردن زمین مورد نظر برای ساخت و ساز و ستاندن پروانه ساختمانی و همین طور مشخص شدن جزئیات خاصیت پروژه از لحاظ تعداد واحدها و متراژ هر کدام، قرارگیری آنها در هر طبقه و امثال آنکه در پروانه هم ذکر می شود، سازنده پیش فروش آن در بازار سرمایه را آغاز می کند.
وی افزود: در این طرح، مبنا را یکی از واحدهای طبقه همکف تعیین می کنند، سپس سایر واحدها را با ضرایبی که انبوه ساز یا سازنده با سازمان بورس و اوراق بهادار به توافق می رسد، تعیین می کنند؛ مثلاً اگر طبقه همکف متری A تومان باشد، سایر واحدها و طبقات با ضرایب خاصی تعیین می شوند که بعنوان مثال طبقه دوم با ضریب متری ۱.۰۲، طبقه سوم با ضریب متری ۱.۰۵، طبقه چهارم با ضریب متری ۱.۰۷ و همین طور تا آخر، برای خریدار اوراق تعیین می شود.
کارشناس اقتصاد مسکن افزود: این جداول تعیین شده و در هنگام فروش در اوراق سلف لحاظ می شود، خریدار نیز می داند که مثلاً مقرر است واحد طبقه سوم را با متری A تومان خریداری کند.
وی درباب نحوه تعیین قیمت پایه اظهار داشت: قیمت پایه را کارشناس رسمی دادگستری تعیین می کند هم سازمان بورس و هم سازنده بر آن نظارت دارند قیمت پایه در بورس اعلام می شود؛ ممکنست در بازار سرمایه، قیمت پایه افزایش یا کم شود.
کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بعد از آنکه پروژه مذکور در بورس ارائه شد، خریداران در رقابت با یکدیگر، قیمت پایه به همراه ضرایب را کشف قیمت می کنند که مشابه خرید و فروش سهام است.
وی اضافه کرد: قیمت روز ساختمان نیز در قیمت اوراق خریداری شده تأثیر دارد که باتوجه به افزایش تورم عمومی و تورم مسکن، قیمت هر برگه فروخته از پروژه ساختمانی مذکور نیز تغییر می کند که همان معاملات ثانویه اوراق است.
کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه امکان فروش اوراق سلف مسکن در بازار ثانویه نیز وجود دارد، اظهار داشت: معمولاً قیمت این اوراق افزایشی است؛ اما ممکنست شرایط بازار مسکن به شکلی باشد که قیمت ها کم شود.


منبع:

1399/10/07
12:13:42
5.0 / 5
1147
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما