نژاد بهرام مطرح كرد:

عدم كیفیت ۴۰ درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت

عدم كیفیت ۴۰ درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت

به گزارش هم پیما عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران اظهار داشت: 40 درصد بافت های نوسازی شده در بافت فرسوده كیفیت ساخت ندارند.


زهرا نژاد بهرام در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت نوسازی بافت های فرسوده در تهران اظهار داشت: مطالعاتی درمورد وضعیت بافت های فرسوده انجام شده است که نشان میدهد متاسفانه ۴۰ درصد بافت های نوسازی شده در بافت فرسوده از نظر کیفیت ساخت، مطلوب نیستند.
وی با بیان این که این ساختمان ها به سبب عدم رعایت استانداردهای ساخت و ساز و به کارگیری مصالح غیر استاندارد، جزو ساختمان های ناایمن محسوب می شوند، اظهار داشت: این آمار آنقدر شوک آور بود که شهرداری تهران، سازمان نظام مهندسی و چند دستگاه دیگر طی یک تفاهم نامه ای بر ضرورت نظارت بر ساخت و ساز و مصالح تاکید نمودند و در همین راستا منطقه ۸ را بعنوان منطقه پایلوت اجرای این تفاهم نامه انتخاب کردند که خوشبختانه در طول این مدت بررسی ها نشان داد که با نظارت منطقه ای و سازمان استاندارد بر روی مصالح، کیفیت ساخت و ساز ارتقاء یافته و لازم است این نظارت به تمام مناطق به خصوص نوسازی در بافت فرسوده تسری یابد.
نژاد بهرام همین طور درباب بافت ناپایدار در تهران با بیان این که ۱۰ هزار هکتار بافت ناپایدار داریم که خاصیت اصلی آن عدم استواری است، اظهار داشت: عدم استواری بعنوان عنصر ثابت در بافت ناپایدار وجود دارد که پس از آن می توان ریزدانگی یا نفوذ ناپذیری را نیز اضافه کرد.
وی با انتقاد از این که متأسفانه بافت ناپایدار جزو بافت فرسوده محسوب نمی گردد، اظهار نمود: در گذشته ظرفیت و تسهیلات بافت فرسوده به بافت ناپایدار هم داده می شد اما به دنبال مصوبه شورای عالی معماری، این روند متوقف گردید و به بافت ناپایدار تسهیلات ندادند که طبیعتا شهروندان نیز رغبتی برای نوسازی ندارند که همین مسئله سبب افزایش بافت ناپایدار در تهران می شود.
نژاد بهرام با بیان این که شرایط تهران خاص است و پایتخت مدام در معرض فعالیت گسل ها، جاری شدن سیلاب و فرونشست زمین قرار دارد، اظهار داشت: اساسا وجود بافت ناپایدار هزینه های شهر را در صورت بروز حادثه می افزاید که به همین دلیل لازم است بار دیگر بافت فرسوده مورد تدقیق قرار گیرد و همین طور با کمک شهرداری و دولت تسهیلات خاصی به نوسازی بافت ناپایدار داده شود. هر چند که شتاب نوسازی بالاست، اما کافی نیست.
وی با بیان این که لازم است شهرداری نیز با بهسازی فضاهای محلات ارزش سکونت در محلات دارای بافت ناپایدار را ارتقاء دهد که شهروندان تمایل داشته باشند تا در همان محل سکونت کنند، اظهار داشت: تهران در معرض تهدیدهای طبیعی قرار دارد و اساسا وجود بافت ناپایدار می تواند مشکلات آنرا دوچندان کنند.
منبع:

1399/05/24
18:15:07
5.0 / 5
1626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما