احتمال فرار از مالیات خانه های خالی در نبود بستر دیجیتال

احتمال فرار از مالیات خانه های خالی در نبود بستر دیجیتال

با وجود آن كه مقرر است در تابستان جاری نخستین برگه های مالیاتی برای صاحبان خانه های خالی ارسال شود، ضعف دستگاه های دولتی در ارائه اطلاعات برخط می تواند زمینه را برای فرار مالكان از پرداخت مالیات فراهم آورد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، سامانه املاک و اسکان که بستری برای شناسایی خانه های خالی است بعد از رونمایی توسط وزارت راه و شهرسازی در بهمن ماه گذشته و واگذاری به سازمان امور مالیاتی در اردیبهشت امسال، مجدداً برای تکمیل اطلاعات به وزارت راه و شهرسازی بازگردانده شده است. همین موضوع موجب شد برخی منتقدان بگویند با گذشت چهار سال از گردنگیر برای دریافت مالیات از واحدهای خالی، سامانه مربوط به این مساله بین دو دستگاه دولتی پاسکاری می شود.
با این وجود وزارت راه و شهرسازی قول داده با همکاری دستگاه های مربوطه، اطلاعات لازم را در این سامانه بارگذاری خواهدنمود. با این وجود بنظر می رسد هر چه به زمان تحقق مالیات خانه های خالی نزدیک تر می شویم، ضعف های تحقق این مهم بیشتر خودرا نشان میدهد.
یکی از اشکالات آن است که به سبب نبود بستر دیجیتال و عدم ارائه اطلاعات برخط توسط دستگاه های در رابطه با سامانه املاک و اسکان، احتمال انعقاد قراردادهای صوری بمنظور فرار از مالیات وجود دارد. این موضوعی است که امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی نیز به آن اذعان کرده است.
وی همینطور نرخ جریمه خانه های خالی را بازدارنده نمی داند. طبق قانون، صاحبان واحدهای خالی در سال اول یعنی ۱۳۹۵ از پرداخت مالیات معاف هستند، در سال دوم یعنی ۱۳۹۶ باید نصف اجاره سالیانه را مالیات بپردازند. در سال سوم یعنی ۱۳۹۷ معادل تمام ارزش اجاره بهای سالیانه مشمول مالیات می شوند و در سال پس از آن یک و نیم برابر ارزش اجاره ملک باید مالیات بپردازند.
پارسا همین طور گفته که موضوع مهمتر آن است که اطلاعات لازم برای آگاهی از زمان خالی بودن خانه ها را در اختیار نداریم.
وی با اعلان اینکه پس از تحویل این سامانه به سازمان امور مالیاتی کشور، ما حداکثر پس از ۱۰ روز مطابق با قانون اوراق تشخیص مالیاتی افراد را صادر خواهیم کرد، اظهار داشت: مشکل اصلی درباره ستاندن مالیات از خانه های خالی این است که وزارت راه و شهرسازی هنوز تمامی اطلاعات لازم را در سامانه قرار نداده است.

موافقت مجلس با دوفوریت طرح مالیات بر خانه های خالی
روز گذشته نیز کمیسیون اقتصادی مجلس مکلف شد ظرف یک هفته جزئیات طرح مالیات از خانه های خالی را به صحن علنی ارائه کند.
خاندوزی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی در این خصوص گفته که کمک به عرضه فوری مسکن تنها بوسیله افزایش مالیات بر خانه های خالی امکان پذیر است که امیدواریم در تابستان سال جاری که پیک خرید و فروش خانه و جابجایی مستاجران است اجرای این قانون اثرات خودرا داشته باشد.
همین طور بحرینی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان نمود که بیش از نیاز کشور واحد مسکونی آماده سکونت داریم. دولت متأسفانه همراهی لازم را برای اجرای این قانون نداشت اما الان وزارت راه و شهرسازی آماده اجرای این قانون و راه اندازی این سامانه است.

برخی چالش های طرح از نگاه وزیر
از جانب دیگر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر دریافت مالیات خانه های خالی در تابستان جاری می گوید متاسفانه برای هرکاری در کشور یکسری موانع را خود قانون به وجود می آورد آن هم اینکه برخی دستگاه ها برای در اختیار قرار دادن اطلاعات خود به دستگاه ها و سازمان های دیگر منع قانونی دارند.
اسلامی در عین حال اظهار نمود که باتوجه به اقدامات و کوشش های صورت گرفته به زودی این معذوریت های قانونی برطرف خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی این را هم گفته که بسیار خوش بین است که در همین تابستان برگه های مالیاتی برای کسانی که خانه های خالی دارند، صادر شود.
بگفته او، خانه های خالی متعلق به هر فردی که باشد سرمایه ملی شمرده می شود. دو میلیون واحد مسکونی بدون استفاده در کشور وجود دارد که اگر این واحدها در بازار عرضه شوند بی شک گشایشی در زندگی مردم و کسب و کارها بوجود خواهد آمد. از طرف دیگر مالیات بر خانه های خالی شاید عدد بزرگی به لحاظ مالیاتی نباشد ولی عدالت اجتماعی در پرتو این مهم اتفاق خواهد افتاد.1399/04/24
13:50:47
5.0 / 5
1743
تگهای خبر: ارز , بازار , جت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما