معاون وزیر شهرسازی

مخالفت دولت با ساخت واحدهای ۲۵متری

مخالفت دولت با ساخت واحدهای ۲۵متری

به گزارش هم پیما معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: نظر دولت نسبت به راه اندازی واحدهای مسكونی 25 متری كه از طرف شهرداری تهران پیشنهاد شده، منفی است.محمود محمودزاده در گفت و گو با خبرنگار مهر در پاسخ به پرسشی درباره موافقت دولت با ساخت خانه های ۲۵ تا ۳۰ متری گفت: ساخت خانه های ۲۵ متری پیشنهادی بود که شهرداری تهران ارائه کرده و این پیشنهاد هنوز رسماً به وزارت راه و شهرسازی ارائه نشده است.
وی افزود: فلسفه اعلام این پیشنهاد از طرف شهرداری برمبنای برداشت آنها از موضوعی با نام «خانه های کوچک» در دنیا بوده است.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در این خصوص، راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای است که به زودی بسته مربوط به آن تدوین خواهد شد. در این سازوکار، سطح سوم اجاره داری تهیه شده که چیزی شبیه راه اندازی پانسیون های خصوصی است و افرادی که برای اشتغال یا تحصیل و درمان و امثال آن به صورت مجردی یا بدون خانواده به پایتخت کوچ می کنند، در آن مستقر می شوند و محلی برای سکونت آنها است.
الگوی مصرف مسکن در تهران، واحد ۷۵ متری است
محمودزاده اشاره کرد: چنین فردی توانایی مالی اجاره کردن واحد ۷۵ متری که متراژ الگوی مصرف مسکن در پایتخت شمرده می شود را ندارد بدین سبب مجبور به سکونت در چنین واحدهایی خواهد بود. بنظر می رسد آنچه شهرداری تهران بعنوان واحدهای ۲۵ متری مطرح کرده، برگرفته از این تفکر باشد.
وی تصریح کرد: ما از نظر مسائل اجتماعی با این ایده شهرداری موافق نیستیم و درباره آن نظراتی داریم ضمن اینکه دولت تابحال هیچ موضعی درباره این پیشنهاد اعلام نکرده و موافقتی با آن نداشته است.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، برمبنای تجربیاتی که از ساخت واحدهای مسکونی کوچک در تهران داشته ایم، نظر ما با ساخت خانه های ۲۵ متری، منفی است ضمن اینکه مسائلی که شهرداری تهران در این خصوص اعلام نموده برمبنای مفاهیم اقتصادیست.
محمودزاده تاکید کرد: ما باید ابتدا طرح مورد نظر شهرداری را ملاحظه و درباره آن مذاکره نماییم تا بتوانیم درباب آن اظهارنظر نماییم اما تابحال هیچ مرجع دولتی درباره این طرح شهرداری، اعلام موافقت نکرده است.
سودهای اقتصادی، پشت پرده انتشار شایعه پشت بام خوابی
وی درمورد اخبار منتشره در ایام اخیر در خصوص شایع شدن «پشت بام خوابی» یا «انبارخوابی» در تهران اظهار داشت: من این مساله را نه تأیید و نه تکذیب می کنم؛ اصلاً امکان واگذاری اجاره ای پشت بام وجود ندارد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: در بخش مسکن به سبب اقتصاد چشمگیری که در آن وجود دارد، گرفتار چنین ادعاهایی هستیم؛ بویژه اینکه هیچ مرجع رسمی اعلام نکرده که چند قرارداد اجاره پشت بام یا انبار به ثبت رسیده است. همین طور از نظر قانونی هم با توجه به این که پشت بام جزو مشاعات یک مجتمع مسکونی شمرده می شود و به همه واحدها متعلق می باشد، امکان اجاره آن وجود نخواهد داشت. نمی توانیم چیزی که وجود خارجی ندارد را بفروشیم یا اجاره دهیم.
پانسیون های غیر رسمی، شناسنامه دار می شوند
محمودزاده، یکی از تجربیات واگذاری واحدهای اجاری جمعی را راه اندازی گرمخانه ها در شهرداری تهران در سال های گذشته، عنوان و اظهار نمود: ما موافق تأسیس چنین فضاهایی برای استراحت نیروهای کار در تهران که بدون همراهی خانواده به پایتخت کوچ کرده اند، هستیم تا بتوانند شب ها محل خواب مطمئن و ارزان داشته باشند.
وی افزود: هم اکنون نیز در بعضی مناطق مرکزی و جنوبی تهران، خیلی از خانه های بزرگ قدیمی به پانسیون های غیررسمی تبدیل گشته اند؛ این اتفاق مشکلات اجتماعی عدیده ای خواهد داشت و با توجه به این که تعداد زیادی از آنها شناسنامه دار نیستند، مورد دغدغه خانواده هایی خواهد بود که فرزندان خودرا برای تحصیل یا کار به تهران فرستاده و در این پانسیون ها مستقر شده اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید این پانسیون های غیررسمی، شناسنامه دار و ثبت شوند، اظهار داشت: این پیشنهاد را در چارچوب نظام اجاره داری حرفه ای تدوین کرده ایم تا پانسیون های غیررسمی به این طرح بپیوندند.


منبع:

1399/04/09
13:33:45
5.0 / 5
1765
تگهای خبر: ارز , اشتغال , جت , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما