ماجرای پیاده كردن یك دكتر از هواپیما به بهانه كرونا بعلاوه پاسخ ایرلاین و اظهارات مسافر

ماجرای پیاده كردن یك دكتر از هواپیما به بهانه كرونا بعلاوه پاسخ ایرلاین و اظهارات مسافر

هم پیما: پیاده كردن یك متخصص بیهوشی از هواپیمای تهران-بوشهر به بهانه ناقل ویروس كرونا بودن، حاشیه ها و واكنش های خیلی از سوی كادر درمانی، وزرات بهداشت و شركت هواپیمایی مربوطه به همراه داشته و در این میان اظهارات ضد و نقیضی هم مطرح گردیده است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، داستان این رفتار توهین آمیز که به سرعت در فضای مجازی پخش و بازنشر شد از این مقرر است که یکی از مسافران پرواز تهران-بوشهر شرکت هواپیمایی وارش که اتفاقا از کادر درمانی و متخصص بیهوشی بوده است نسبت به رعایت نشدن فاصله اجتماعی در هواپیما به مهماندار تذکر می دهد که چرا یک نفر از ردیف آخر به کنار او آمده و در ردیف دوم نشسته است؟ بعد از آن بحث هایی بین وی و خدمه پرواز درمی گیرد و خلبان هواپیما از حراست فرودگاه درخواست می کند که این پزشک را به بهانه داشتن کرونا از هواپیما خارج کنند.
انتشار این خبر واکنش های زیادی همچون دبیر ستاد مبارزه با کرونا بوشهر، سخنگوی وزارت بهداشت و... را برانگیخت. آنها تاکید نمودند که باید با خاطی یا خاطیان برخورد لازم صورت گیرد. بعد از گذشت چند روز از این اتفاق، شرکت هواپیمایی وارش نیز در این زمینه توضیحاتی در چارچوب جوابیه به ایسنا داد که از مهمترین نکات آن، می توان به این موارد اشاره کرد:
به ادعای وارش، مسافر مذکور پیش از پرواز هیچ گونه اطلاع رسانی خاصی در مورد مبتلاشدن به کرونا به عمل نیاورده و متاسفانه ایشان که خود از پرسنل کادر درمان هستند ضمن خودداری از انجام این کار، بعد از ورود به هواپیما و استقرار روی صندلی خود با صدای بلند خطاب به مسافران نشسته در ردیف ایشان و مهمانداران اعلام نمودند که احیانا ناقل ویروس کرونا هستند.
این شرکت هواپیمایی در ادامه می افزاید: سر مهماندار بعد از اعلام مسافر، محترمانه از ایشان درخواست نمودند مطابق بخشنامهی ۱۹۰۰ سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به ترک هواپیما اقدام نمایند. ایشان در کمال تعجب، اظهارات قبلی خودرا تکذیب نموده و اعلام نمودند که ناقل نیستند و تنها برای این که کسی در صندلی هم ردیف ایشان ننشیند این کار را کرده اند.
در بخش دیگری از اطلاعیه هواپیمایی وارش آمده است که، در نهایت با تشخیص خلبان هواپیما و کادر امنیت پرواز تصمیم بر این شد که برای حفظ سلامت مسافران دیگر و پرهیز از هر گونه ریسک احتمالی، ایشان پیاده شوند و پس با همراهی پرسنل زمینی با رعایت اصل تکریم مسافر از هواپیما پیاده شدند.

در اختتام این توضیحات وارش تاکید شده که، تمام موارد بین مسافر و کادر پرواز کاملا محترمانه رد و بدل شده و نگرانی بوجود آمده، در نهایت با آرامش و بدون هیچگونه توهینی به پایان رسید. باتوجه به وضعیت خطیر کشور لازم است که الزامات بهداشتی توسط همگان با دقت و توجه لازم مورد عمل قرار گیرد تا با اختتام این وضعیت به روال عادی برگردد. انتظار می رفت ایشان که از کادر زحمتکش و محترم درمانی کشور هستند، نسبت به رعایت پروتکلها اهتمام بیشتری داشته باشند. ضمن اظهار تاسف از رویداد پیش امده، توجه به اتفاقات رخ داده و این که این مسافر محترم از پرسنل درمانی کشور هستند، هواپیمایی وارش موضوع را تا اختتام ادامه داده و حق پیگیری قضایی را برای خود محفوظ می داند.
اظهارات مسافر پزشک
اما غزاله خائف، متخصص بیهوشی که این اتفاقات برای وی رخ داده، در گفت و گو با ایسنا اظهارات بسیار متفاوتی را مطرح و اظهارکرد: هیچ آدم عاقل و بالغی این کار را نمی کند که سوار هواپیما شود و اعلام نماید من کرونا دارم! چه برسد که پزشک باشد و در ارتباط مستقیم با این مساله. من سوار هواپیما شدم و در صندلی خودم که ردیف A بود نشسته بودم و یکی از خانم ها که دیر هم به پرواز رسیده بودند با فاصله یک صندلی کنار من بود و دیگری انتهای هواپیما، آنها گفتند ما خواهر هستیم و می خواهیم کنار هم بنشینیم، و او را از ردیف ۲۵ کنار من آوردند که این دو نفر بدون هیچ وسایل حفاظتی و ماسکی بودند. از آن طرف در ردیف های دیگر صندلی های خالی زیادی وجود داشت.
وی اضافه کرد: من بدون اینکه افراد حاضر در هواپیما و کنار دستی هایم متوجه شوند بسیار محترمانه به مهماندار گفتم من به سبب حساسیت ویژه شغلی و اینکه در بخش مراقبت های ویژه هستم و با بیماران ICU، دیابتی، نقص ایمنی و ارتباط بیماران با ریسک بالا و بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند ممکنست که انتقال دهنده بیماری بشوم نه اینکه بیمار باشم، و من پیش از آن پرواز به مدت ۳۰ روز در خانه بودم و اصلا شیفت نداشتم و هیچ گونه علایم بالینی نیز نداشتم و ندارم. ریسک من به سبب رعایت زیاد و حفظ فاصله مثل سایر افراد حاضر در پرواز و شاید هم کمتر بود.
خائف افزود: بعد از این صحبت ها مهماندار اول قبول کرد و من روی صندلی خودم نشستم. هدف من تنها حفظ فاصله گذاری ایمن بود. بعد نمی دانم به سرمهماندار چه اظهار داشت که باردیگر آمده و علت را جویا شدند و من باردیگر همان توضیحات را بیان کردم که بعد از آن مهماندار و سرمهماندار به همراه تیم حفاظت و مهمانداران آمدند و گفتند که باید پیاده شوی. من گفتم چرا؟ و به این مساله تاکید کردم که امشب شیفت بیمارستان هستم و باید در محل کارم حاضر شوم. آنان گفتند خلبان گفته شما اظهار کرده اید که مبتلا به کرونا هستید و باید پیاده شوید. در صورتیکه من حرفی از مبتلاشدن به کرونا نزدم و تنها گفتم به سبب حساسیت شغلی فاصله اجتماعی رعایت شود و نسبت به اینکه افراد کنار دست من حتی یک ماسک ساده هم نداشتند و اصول اولیه ایمنی را رعایت نکرده بودند، اعتراض کردم.
این متخصص بیهوشی افزود: این شرکت هواپیمایی یک ماسک هم در اختیار مسافران قرار نداده بود، در صورتیکه در پرواز شب پیش از آن پک کاملی شامل ضد عفونی کننده دست کش ماسک و دیگر اقلام را توزیع کردند و توضیح دادند که چطور استفاده گردد و خانم کناردستی من ماسک و دستکش داشت و من هم راحت نشستم و هیچ مشکلی هم نداشتم. اما آن شرایط از نظر من که در این رشته فعالیت دارم واقعا وضعیت ناامنی بود.
وی با اعلان اینکه جوابیه شرکت هواپیمایی وارش را خلاف واقعیت می داند، اظهار داشت: هر چقدر نکات و پروتکل های بهداشتی را توضیح دادم متوجه نشدند و خودشان طوری رفتار کردند که مسافران حدودا قضیه را متوجه شدند. من کاملا محرمانه با مهماندار صحبت کردم و اصلا با صدای بلند حرف نزدم و سوال اینجاست که چطور یک پزشک اظهار می کند مبتلا به کرونا است در صورتیکه از آخرین شیفتش ۳۰ روز گذشته است و ریسک ابتلای من در این شرایط چطور می تواند از بقیه بالاتر باشد؟
خائف در پاسخ به اینکه چرا مسافران دیگر نسبت به این رویداد اعتراض نکردند؟ اظهار داشت: چند نفر که در ردیف های عقب ما بودند دقیقا متوجه نشدند که قضیه از چه مقرر است و شاید بعد از پیاده شدن من صحبتی در گرفته باشد. تعداد کمی هم که متوجه شدند به سبب رفت و آمدها، صدای بلند و برخورد تهاجمی تیم مهمانداری و حفاظت توجه هاشان به آنها جلب شد. البته بعد از آن که به من اعلام نمودند خلبان گفته مسئولیت با من است و تا ایشان پیاده نشود پرواز نمی کنم، چند نفر اعتراض کردند که شما چرا ماسک بهداشتی و دستکش در اختیار مسافران قرار نمی دهید؟ مگر قیمت این اقلام چقدر می شود؟ حق هم داشتند چون من دیشب هم با شرکت دیگری پرواز داشتم و اقلام مورد نیاز در اختیار مسافران قرار داده شد و مشکلی هم پیش نیامد.
وی با تاکید بر اینکه این مساله را بطور قطع بوسیله مراجع قضایی پیگیری خواهم کرد، اضافه کرد: رفتار آنها واقعا توهین آمیز بود و نه فقط من بلکه تمام کادر درمان ناراحت شده اند. در این شرایط که ما از خانه و خانواده و فرزندان خود دور هستیم طالب احترام ویژه ای نیستیم اما حداقل بی احترامی و توهین به ما نشود. تنها درخواست من حفظ فاصله ایمن بوده تا خطری من و دیگران را تهدید نکند و به سبب چنین تقاضای معقولی چنین رفتار توهین آمیزی با من صورت گرفته است.
این متخصص بیهوشی با اشاره به جزئیات مباحث پیش آمده اظهار داشت: من ماسک N۹۵ داشتم و بر روی آن نیز ماسک جراحی زده بودم، حتی دستکش و عینک مخصوص داشتم، وقتی که پشت پرده رفتیم صدای موتور هواپیما خیلی زیاد بود و در حال صحبت بودیم و من هر چه برای آنها اصول ایمنی را توضیح می دادم که باید رعایت ویژه شود، می گفتند خلبان گفته تا شما پیاده نشوید پرواز نمی نماید. لطفاً بیشتر از این وقت پرواز را نگیرید. من کمی ماسکم را پایین کشیدم تا با صدای واضح تری توضیح دهم که خانم سرمهماندار دستش را به سمت من کشید و گفت جلو نیا و فاصله اجتماعی را رعایت کن! در صورتیکه این مساله در پرواز و در مورد مسافران اجرا نشده بود! با یک حالت خشن چمدانم را برای من آوردند و اصرار داشتند که پیاده شوم. اگر من بیشتر مقاومت می کردم یا شخص دیگری بجای من بود شاید کار به برخورد فیزیکی و زد و خورد هم می کشید. من آرامش خودم را حفظ کردم و اهتمام داشتم خودم را کنترل کنم ولی چون عصبانی بودم و صدایم می لرزید آن خانم به من گفت از ظاهرت مشخص است که بیمار هستی. من هم به او گفتم شما تفاوت علایم بیماری کرونا و عصبانیت را نمی دانید؟!
وی اظهارکرد: هر ایرلاین یک پزشک دارد و آنها می توانستند پزشک خودرا خبر کنند تا من را معاینه کند ولی این کار را نکردند. در صورتیکه حتی تب سنجی غربالگری ایمنی محسوب نمی گردد، اما اگر پزشک می آمد و با من صحبت می کرد اساسا از شنیدن توضیحات علمی من قانع می شد.
منبع:

1399/02/25
15:59:50
5.0 / 5
1697
تگهای خبر: ارز , پرواز , جت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما