سامانه ملی اشتغال ایرانیان شروع به كار كرد

سامانه ملی اشتغال ایرانیان شروع به كار كرد

هم پیما: سامانه اطلاعات شغلی ایرانیان با هدف ثبت اطلاعات شغلی همه افراد در سن اشتغال، فراهم كردن فرصت های شغلی برای كارجویان و كارآفرینان و در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نیاز كارفرمایان و سیاست گذاران، فعالیت خودرا شروع كرد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، مهمترین دستاورد این سامانه، ارائه اطلاعات شغلی از همه افراد در سن اشتغال به مردم، كارجویان و كارآفرینان خصوصاً سیاست گذاران ملی و منطقه ای است، به نحوی كه بتوانند برای ایجاد شغل و توسعه كسب و كار در بخش های مختلف صنعت، كشاورزی و خدمات، برنامه ریزی كرده و افراد جویای شغل را به كار گیرند.
آنطور كه معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار می گوید در سامانه ملی اشتغال ایرانیان اطلاعات همه اشخاص شامل كسانی كه در بخش خصوصی و دولتی شاغل هستند، كسانی كه بیكار و جویای كارند و یا از بازار كار خارج شده اند، دریافت می شود و این اطلاعات در حل معضل بیكاری در طولانی مدت و جهت گیری بخش های آموزش عالی و آزاد اثرگذار می باشد.
وی با اشاره به رونمایی سامانه ملی اشتغال ایرانیان، از همه آحاد ملت خواست وضعیت شغلی خودرا در این سامانه ثبت و بارگذاری كنند تا بعد از تكمیل، اطلاعات آنها در اختیار كارجویان، كارفرمایان و سیاست گذاران قرار گیرد و از این طریق به تدوین بهترین راهبردها و سیاست های اشتغال كشور كمك گردد.
منصوری، بهره برداری كامل از این سامانه را نیازمند صرف زمانی هشت تا ۱۰ سال دانست و اظهار داشت: راه اندازی سامانه از برنامه سوم توسعه در دستور كار بود ولی بعد از كوشش های بسیار در طول سالهای گذشته حالا به مرحله بهره برداری رسیده است.
سامانه ملی اشتغال ایرانیان به آدرس lmia.mcls.gov.ir زمینه ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای افراد جویای كار شامل نیروهای كار ساده، ماهر و متخصص را فراهم می آورد.
همچون مزایای سامانه ملی اشتغال ایرانیان كه در حاشیه جلسه كارگروه ارزیابی رسانه ای مدیریت بیماری كرونا در وزارت كشور رونمایی شده سنجش صلاحیت حرفه ای افراد است و زمانی كه كارفرما می خواهد یك نیروی كار را استخدام كند بطور دقیق از میزان مهارت و تخصص فرد مورد نظر اطلاع پیدا می كند تا از قابلیت های وی در جای مناسبی استفاده نماید.
وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی سال قبل به دنبال برنامه صدور شناسنامه شغلی برای تمام ایرانیان، سامانه اشتغال ایرانیان را طراحی كرد؛ سامانه ای كه همچون ابزارهای سیاستگذاری صحیح در حوزه اشتغال بشمار می رود و امكان دسترسی به آمار دقیق بیكاران و شاغلان را فراهم می آورد.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، با ایجاد سامانه اطلاعات شغلی ایرانیان، برای همه افرادی كه در سن كار هستند، شناسنامه شغلی صادر و افراد شامل شاغلان و بیكاران برمبنای نوع رشته و تخصص شناسایی و كدبندی می شوند و این ابزار در جهت تقویت نظام اطلاعات بازار كار و سیاست گذاری دقیق اشتغال مورد استفاده قرار می گیرد.
این سامانه قرار بود تیر سال قبل راه اندازی شود كه آن زمان به مرحله اجرا نرسید ولی در ایام اخیر رونمایی و آماده بهره برداری شده است.
منبع:

1399/01/29
22:41:28
5.0 / 5
1991
تگهای خبر: آموزش , ابزار , ارز , اشتغال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما