افت ۲۴ درصدی بازار مسكن از ترس كرونا

افت ۲۴ درصدی بازار مسكن از ترس كرونا

به گزارش هم پیما اسفندماه سال جاری همزمان با شیوع كرونا معاملات مسكن در تهران و كل كشور به ترتیب ۲۴ و ۲۱ درصد نسبت به ماه قبل كاهش پیدا كرد و این در شرایطی است كه سال قبل همین موقع معاملات در كشور نسبت به بهمن همان سال دو برابر شده بود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، شیوع كرونا رونق شب عید بازار مسكن را خراب كرد؛ به صورتی كه مطابق آمار، از یكم تا بیست و ششم اسفند ماه ۱۳۹۸ در شهر تهران ۱۱ هزار و ۶۵۳ قرارداد خرید و فروش به امضا رسیده كه نسبت به ماه قبل ۲۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۳ درصد كاهش نشان داده است.
در كل كشور هم طی ۲۶ روز ابتدای اسفند ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۰ هزار و ۸۰۳ قرارداد خرید و فروش ملك منعقد شده كه نسبت به همین مدت در بهمن سال جاری و اسفند سال گذشته به ترتیب ۲۱ و ۲۷ درصد كمتر شده است.
در شرایطی كه بازار در بخش خرید و فروش گرفتار كاهش تعداد معاملات شده، افت بازار اجاره شدیدتر بوده است. در شهر تهران طی ۲۶ روز ابتدای اسفند ماه ۷۳۳۷ اجاره نامه به امضا رسیده كه نسبت به بهمن سال جاری ۳۷ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته ۳۲ درصد كاهش نشان داده است.
در كل كشور هم از یكم تا بیست و ششم اسفند ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۵ هزار و ۳ قرارداد اجاره منعقد شده كه از كاهش ۴۱ درصد و ۳۰ درصد به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حكایت دارد.
افت فشار بازار مسكن متاثر از انتشار ویروس كووید ۱۹ در شرایطی رخ داده كه از آذر ماه روند معاملات صعودی بود و پیشبینی می شد در اسفندماه به بالاترین حد خود در سال ۱۳۹۸ برسد. كما این كه اسفند ۱۳۹۷ معاملات ملك نسبت به بهمن همان سال در تهران ۴۰ درصد و در كل كشور ۹۴ درصد افزایش یافته بود.
كاهش ۲۴ درصدی معاملات املاك در تهران شاید افت چندان زیادی برای یك ماه محسوب نشود اما با عنایت به افزایش نرخ ارز كه با رشد بیشتر از ۱۰۰ درصدی خرید و فروش ها بویژه از جانب سفته بازان در بازار مسكن همراه شده بود فعالان بازار ملك انتظار شب عید پررونقی را داشتند.
البته واسطه های ملكی عنوان می كنند در بخش املاك مسكونی خالی در مناطق شمالی تهران افت معاملات كمتر بوده و اسفند ماه، نبض بازار در دست نوسان گیران و سفته بازان بوده است.1398/12/27
19:36:26
5.0 / 5
2222
تگهای خبر: ارز , بازار , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما