عملكرد فراتر از حد انتظار بازار كار كانادا

عملكرد فراتر از حد انتظار بازار كار كانادا

هم پیما: ماه گذشته بیشتر از 34 هزار فرصت شغلی در كانادا بوجود آمد.


به گزارش هم پیما به نقل از گلوب اند میل، طبق اعلام مركز آمار كانادا، نرخ بیكاری این كشور تا اختتام ماه ژانویه به ۵.۵ درصد رسید كه پایین ترین نرخ ثبت شده بیكاری این كشور در طول چهار دهه اخیر شمرده می شود. در واكنش به این خبر، ارزش دلار كانادا با ۰.۲ درصد افزایش به بالاترین سطح دو هفته اخیر خود رسید و هر دلار آمریكا به ۱.۳۱۲۷دلار كانادا عقب نشست. بازدهی اوراق قرضه دو ساله دولتی نیز به ۱.۶۲ درصد افزایش پیدا كرد.
رویس مندز، كارشناس مسائل اقتصادی در بانك تجارت كانادا اظهار داشت: با این روند اشتغال زایی كاهش بیشتر نرخ بهره خیلی محتمل نیست اما بنظر می رسد در ادامه سال بانك مركزی باید دست به اقداماتی برای پشتیبانی از اقتصاد بزند.
نرخ مشاركت در بازار كار تا اختتام اولین ماه سال ۲۰۲۰ به ۶۵.۴ درصد رسیده كه ۰.۲ درصد كمتر از رقم ثبت شده در ماه قبلی بوده است. طی این مدت ۳۵ هزار و ۷۰۰ فرصت شغلی تمام وقت و ۱۲۰۰ فرصت شغلی پاره وقت به وجود آمده است.
در میان ایالت های مختلف، بیشترین اشتغال زایی در كبك با ۱۹ هزار فرصت شغلی جدید به ثبت رسیده است و بعد از آن منیتوبا با ۶۵۰۰ و برانسویك با ۴۶۰۰ فرصت شغلی فرصت قرار دارند. از طرف دیگر اما شمار فرصت های شغلی در آلبرتا ۱۹ هزار مورد كاهش داشته است.
در میان بخش های مختلف، بیشترین اشتغال زایی مربوط به تولید با ۲۱ هزار فرصت شغلی بوده و ساخت و ساز با ۱۶ هزار فرصت و كشاورزی با ۱۲ هزار فرصت در رده های بعدی قرار دارند. از جانب دیگر میزان فرصت های شغلی در بخش بهداشت و درمان ۱۶ هزار مورد كاهش داشته است.
بطور متوسط در بازه زمانی ۱۹۷۶ تا ۲۰۱۹، اقتصاد كانادا در هر ماه ۱۸ هزار و ۱۸۰ فرصت شغلی به وجود آورده است كه بالاترین اشتغال زایی ماهانه مربوط به اوریل ۲۰۱۹ با ۱۰۶ هزار و ۵۰۰ مورد و كمترین اشتغال زایی نیز مربوط به ژانویه ۲۰۰۹ با منفی ۱۲۴ هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی بوده است.
منبع:

1398/11/20
14:04:20
5.0 / 5
2481
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما