بازار خرید و فروش خانه گرم شد

بازار خرید و فروش خانه گرم شد

هم پیما: بازار مسكن با كاهش قیمت های پیشنهادی وارد فاز پیش رونق شده است؛ بطوریكه آمار نشان میدهد معاملات در تهران در آذرماه امسال افزایش محسوسی داشته اما افزایش قیمت اتفاق نیفتاده است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، آذرماه سال جاری معاملات مسكن افزایش یافت و می توان گفت رونق به بازار مسكن رسید. آمار اتحادیه املاك تهران نشان میدهد قراردادهای خرید و فروش ملك در تهران نسبت به ماه قبل ۱۲۸ درصد افزایش یافته است. كارشناسان عواملی همچون كاهش ۶.۶ درصدی قیمت طی پنج ماه اخیر، اتمام ماه صفر، نزدیك شدن به ماه های پایانی سال و نگرانی بابت تورم سیستماتیك سالیانه، تغییر نرخ بنزین، ثبات بازارهای رقیب، افزایش قیمت آهن آلات و نرخ دستمزد را از دلیلهای استقبال طرف تقاضا به بازار مسكن می دانند.
آذرماه ۱۳۹۸ در تهران ۱۰ هزار و ۸۴۹ قرارداد خرید و فروش ملك به امضا رسیده كه نسبت به ماه قبل ۱۲۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۲ درصد رشد نشان میدهد. واسطه های ملكی از ایجاد رونق غیرتورمی در بازار مسكن پایتخت خبر می دهند. برخلاف دوره های قبل كه رشد معاملات با افزایش قیمت همراه بود، در این دوره قیمت ها ثابت مانده و فقط تخفیف بعضی فایل های زیرقیمت برداشته شده است.
در كل كشور نیز معاملات بالا رفته و پس از روند ۹ ماهه كه تعداد قراردادها در راه نزولی بود آذرماه معاملات به سطح سال قبل رسید. آمار اتحادیه املاك گویای آنست كه آذرماه ۱۳۹۸ در كل كشور ۴۷ هزار و ۹۹ قرارداد خرید و فروش ملك منعقد شده كه نسبت به آبان ماه امسال ۶۴ درصد افزایش و نسبت به آذرماه سال قبل ۳ درصد كاهش یافته است.
در بخش اجاره نیز آذرماه ۱۳۹۸ در شهر تهران ۱۲ هزار و ۶ اجاره نامه به امضا رسیده كه نسبت به آبان ماه امسال ۱۸ درصد افزایش و نسبت به آذرماه پارینه ۲ درصد كاهش نشان میدهد. آذرماه ۱۳۹۸ در كل كشور نیز ۴۵ هزار و ۷۷۷ قرارداد اجاره منعقد شده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۴ و ۱۲ درصد رشد یافته است.
واكنش خنثی بازار مسكن به قیمت های پیشنهادی
نخستین واكنش گروهی از مالكان به تغییر نرخ بنزین به شكل برداشتن تخفیف از واحدهای آماده فروش بروز كرد اما افزایش قیمت در سطح كلی ایجاد نشده است. تلاش برخی مالكان برای ایجاد جو روانی در بازار مسكن ناشی از تغییر نرخ بنزین با كمبود تقاضا به هدف مورد نظر نرسید. واسطه های ملكی از نوعی جنب وجوش برای ایجاد توهم قیمتی در بازار مسكن طی یك ماه اخیر خبر می دهند. معاملات نیز بطور محسوسی افزایش یافته اما كانون خرید و فروش در دامنه قیمتی ۴۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان ارزیابی می شود. این دامنه سطح توان متقاضیان واقعی است، پس هنوز نوسان گیران برای ورود به بازار متقاعد نشده اند.
با توجه به این كه سفته بازان معمولا بر موج های كوتاه مدت بازار مسكن سوارمی شوند، چشم انداز بازار شب عید با عنایت به ظرفیت كنونی و تحلیل آینده، صعودی نیست. شوك اولیه ناشی از افزایش نرخ بنزین به ۳۰۰۰ تومان به شكل افزایش تقاضای خرید در بازار مسكن نمود پیدا كرد. با این وجود اصلاح قیمت ملك به شكلی كه در دو سال قبل مشاهده شد صورت نگرفت. البته برخی فروشندگان فایل های با تخفیف، قیمت خودرا به سطح میانگین منطقه ای رسانده اند. بدین شكل كه طی یك ماه اخیر از تعداد فایل های زیر قیمت كاسته شده اما هنوز تعداد واحدهای عرضه شده حتی در این نوع فایل ها بیشتر از تقاضا است.
یكی از مشاوران املاك واقع در منطقه تهرانپارس می گوید: از تیرماه به بعد قیمت ها متری ۳ میلیون تومان كم شد. تا این كه با تغییر قیمت بنزین، تعداد معاملات افزایش پیدا كرد و بنا بر این برخی فروشندگان، قیمت پیشنهادی خودرا متری یك میلیون تومان بالا بردند. اما آن طور كه باید و شاید مشتری نیست. درست است كه تعداد قرادادها افزایش یافته اما هنوز ركود در بازار سنگینی می كند. البته اغلب فایل های زیر قیمت، مشكل دار هستند. مثلا طبقه چهارم بدون آسانسور با تخفیف ارائه می شود و در دو سه هفته اخیر این قبیل فایل ها هیچ نوع افزایش قیمتی نداشته اند اما مشتریان بیشتر به دنبال واحدهای مرغوب فول امكانات می گردند. حدودا وارد بازار شب عید شده ایم و با عنایت به نگرانی از افزایش قیمت در حد نرخ تورم در سال آینده معاملات تا ۱۵ اسفند انجام می شود اما نقدینگی متقاضیان هم پایین است و بنا بر این نمی توان انتظار داشت بازار بطور كامل از ركود بیرون رود.
وی افزود: یك نگرانی هم در فروشندگان دیده می شود كه می خواهند ملك خودرا تا پیش از اختتام سال بفروشند. بدین سبب تعادلی در بازار برقرار شده و نمی توان گفت شوك گرانی وجود دارد. با عنایت به جهش سنگین قیمت طی دو سال قبل رشد افسارگسیخته قیمت بسیار بعید است.
بیت الله ستاریان، كارشناس بازار مسكن به ایسنا می گوید: روند افزایش معاملات مسكن تا آخر سال ادامه می یابد و با توجه به این كه پیش بینی می كردیم اوایل سال آینده مسكن وارد ركود شود تغییر نرخ بنزین احیانا از ركود سال آینده نیز جلوگیری خواهدنمود.
وی درباره پیش بینی بازار مسكن در ماه های آینده اظهار داشت: افزایش یك تا دو درصدی قیمت در كنار رشد معاملات را خواهیم داشت. ریزنوسانات ماهیانه، طبیعی است اما جهش قیمت اتفاق نمی افتد. البته افزایش یك تا دو درصدی قیمت برای بخش مسكن مفید است؛ چونكه بازده و انگیزه سرمایه گذاری را بالا می برد.
منبع:

1398/10/03
12:58:46
5.0 / 5
1872
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما