ماه عسل گران فروشان در بازار مسكن تمام شد بعلاوه قیمت

ماه عسل گران فروشان در بازار مسكن تمام شد بعلاوه قیمت

هم پیما: مشاوران املاك می گویند الان نسبت به اردیبهشت ماه از تعداد فایل های نجومی و قیمت هایی كه بالاتر از میانگین منطقه بود كاسته شده و مالكان قیمت ها را البته بطور قطره چكانی پایین می آورند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، مسیر گران فروشان در بازار مسكن با غربال فایل های قرمز مسدود شد. از دوم مردادماه امسال كه دادستانی، ساماندهی سایت های فروش ملك را در دستور كار قرار داده قیمت های نجومی از آگهی ها حذف شده و با عنایت به كاهش ۷۳ درصدی معاملات، راه فروش این نوع آپارتمان ها بسیار دشوار شده است. واسطه های ملكی می گویند خرید و فروش حتی در فایل های زیر قیمت به سختی صورت می گیرد؛ چه برسد به آپارتمان هایی كه قیمت های آن بالاتر از میانگین منطقه ارائه می شود.
بررسی های میدانی از انجماد دارایی ها در بخش مسكن حكایت دارد. اشكان، یكی از مشاوران املاك منطقه ۴ می گوید: اسفند پارینه و اردیبهشت امسال اوج بازگشت برای خرید آپارتمان بود و كسانی كه به صورتی تصور می كردند از تورم جا مانده اند سرمایه خودرا وارد بازار مسكن كردند. بنا بر این هم اكنون افرادی كه در بازار مسكن هستند و قصد سرمایه گذاری در هر حوزه ای دارند باید ابتدا آپارتمانی را كه خریده اند بفروشند. معدود خریداران بازار مسكن هم به دو دسته تقسیم می شوند؛ یا خریداران مصرفی كه خانه قبلی خودرا زیر قیمت می فروشند و آپارتمان های جدید را زیر قیمت خریداری می كنند یا سفته بازانی كه خرید جدید آنها مشروط به فروش خانه فعلی است كه البته گروه دوم با عنایت به انتظار سودآوری، تخفیف نمی دهند.
وی با بیان این كه هم اكنون نسبت به اردیبهشت ماه قیمت در بعضی آگهی ها ۵ تا ۱۵ درصد كاهش یافته است اظهار داشت: تا اردیبهشت ماه تعداد خریداران بیشتر از فروشندگان واقعی بود اما حالا شرایط بر عكس شده است. تا دلت بخواهد آپارتمان برای عرضه وجود دارد اما خریداران عقب نشینی كرده اند و در انتظار كاهش بیشتر قیمت ها هستند. حتی فایل های زیر قیمت به سختی فروش می رود. اندك نشست هایی هم كه برای خانه های به قیمت برگزار می نماییم معمولا به سبب توقع مشتریان برای تخفیف بیشتر و مقاومت فروشندگان در این خصوص لغو می شود.
نرخ پیشنهادی آپارتمان های به قیمت در بازار مسكن تهران محله متراژ سن بنا قیمت (تومان) حكیمیه ۸۴ متر ۲ سال ۹۰۰ میلیون شهرری ۴۵ متر ۶ سال ۳۰۰ میلیون پیروزی ۴۰ متر ۱۰ سال ۲۸۰ میلیون شهران ۷۰ متر ۳ سال ۸۴۰ میلیون ۳۰ متری جی ۵۳ متر ۱۰ سال ۴۲۴ میلیون دهكده المپیك ۶۲ متر ۱۲ سال ۸۷۰ میلیون بریانك ۶۷ متر ۱۳ سال ۴۱۵ میلیون جنت آباد ۱۲۰ متر ۷ سال یك میلیارد كاهش اندك قیمت مسكن به روایت آمار رسمی
میانگین قیمت مسكن در تهران برمبنای اعلام بانك مركزی در شهریورماه به ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار تومان درهر متر مربع رسید و این در شرایطی است كه طی دو ماه اخیر قیمت خانه دو افت ماهیانه را تجربه كرد؛ بطوریكه قیمت ها در مردادماه و شهریورماه به ترتیب ۲.۴ و ۲.۸ درصد نسبت به ماه قبل كم شد. با این وجود جهش قیمت ها طی دو سال اخیر، متقاضیان را از خرید، ناتوان كرده است. آمار گویای آن می باشد كه قیمت مسكن در تهران نسبت به چهار سال قبل ۲۰۸ درصد، نسبت به سه سال قبل ۱۹۶ درصد، نسبت به دو سال قبل ۱۶۶ درصد و نسبت به سال قبل ۵۶ درصد رشد داشته است. در ماه های اخیر سرعت افزایش قیمت كاهش یافت؛ تا این كه مردادماه امسال بعد از ۲۰ ماه رشد لجام گسیخته، میانگین قیمت ها نسبت به ماه قبل ۲.۴ درصد كاهش پیدا كرد. در شهریورماه ۱۳۹۸ نیز افت قیمت ادامه یافت و آمار بانك مركزی از افت ۲.۸ درصدی قیمت نسبت به ماه قبل حكایت داشت. با این وجود واسطه های ملكی از واكنش خنثی متقاضیان به كاهش ناچیز قیمت مسكن خبر می دهند.
یك كارشناس: قیمت مسكن به حدود اسفند پارینه برمی گردد
افت نرخ ارز از یك سو و كاهش تعداد معاملات از طرف دیگر دست به دست هم داده اند تا این روزها دیگر تقاضای سوداگری مسكن برای ورود سوداگران مهیا نباشد و انگیزه ای هم برای تقاضای سوداگری دیده نشود.
مهدی روانشادنیا، كارشناس بازار مسكن با اشاره به این مساله می گوید: سال قبل قالب پیش بینی در بازار مسكن این بود كه افزایش قیمت مسكن تا آخر سال ادامه دارد و در سال ۱۳۹۸ اختتام افزایش قیمت را خواهیم داشت اما بازار مسكن برخلاف پیش بینی ها به سبب هیجانات حاكم بر بازارهای موازی، در بهار امسال با رشد كم سابقه ای مواجه گردید.
به اعتقاد این كارشناس، افت قیمت مسكن تا رسیدن قیمت ها به قیمت اسفند سال قبل ادامه دارد.
منبع:

1398/07/17
22:16:49
5.0 / 5
1841
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما