بهشت بازنشستگان كجاست؟

بهشت بازنشستگان كجاست؟

به گزارش هم پیما كشورها در سراسر جهان درگیر تلاش های جدی برای اصلاح حقوق و قوانین بازنشستگی هستند كه اغلب این تلاش ها شامل استفاده بیشتر از برنامه های بازنشستگی است كه توسط بخش خصوصی اداره می شود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در این میان برای برنامه ریزی بهتر سیاست گذاران و جامعه نظارتی و همینطور شركت كنندگان در بخش خصوصی، نیاز فزاینده ای به استفاده از تجربیات برنامه سایر كشورهای موفق در این زمینه دارند. از آنجایی كه تمهیدات بازنشستگی با هدف تامین مالی همراه می باشد در نتیجه نقش مهمی در تامین امنیت درآمد بازنشستگی در خیلی از كشورها ایفا می كند و سرمایه گذاری در دارایی های بازنشستگی طی سال های آینده بر بازارهای اوراق بهادار هم تاثیر خواهد گذاشت، ازاین رو آمار رسمی بین المللی ابزار لازم برای سیاست گذاران و فعالان در این بخش را فراهم خواهد نمود.
پروژه جهانی آمار بازنشستگی (GPS) در سال ۲۰۰۲ توسط كارگروه OECD در مورد حقوق بازنشستگی خصوصی و كارگروه آن در زمینه آمار بازنشستگی شروع شد و این آمار ابزاری با ارزش برای تعیین میزان و نظارت بر بخش بازنشستگی را فراهم می آورد. با این ابزار آمار و شاخصهای فعلی در جنبه های كلیدی سیستم های بازنشستگی در كشورهای عضو OECD و كشورهای غیر OECD تعیین می شود. داده ها به صورت مداوم جمع آوری می شوند تا به راحتی شناسایی و تجزیه و تحلیل شوند. این آمار طیف های مختلفی از شاخص ها را در بر می گیرد و به تعریف گسترده ای از سرمایه گذاری و برنامه های بازنشستگی بودجه خصوصی مربوط می شود كه خود با استفاده از مفاهیم، تعاریف و روش های آماری منسجم به دسته بندی های دقیق تقسیم می شوند.
برپایه آمار صندوق های بازنشستگی OECD داده های اولیه در سال ۲۰۱۸ نشان داده است كه دارایی های صندوق های بازنشستگی ۲۷.۶ تریلیون دلار در منطقه OECD و نزدیك به چهار درصد كمتر از سال ۲۰۱۷ بوده است. دارایی صندوق بازنشستگی محاسبه شده در ۱۲ كشور از ۳۴ كشور گزارش شده در OECD تغییر یافته كه می توان به ژاپن با منفی ۱.۱ درصد، هلند با منفی ۱.۲ درصد، سوئیس با منفی ۰.۷ درصد، انگلستان با منفی ۰.۳ درصد و ایالات متحده با منفی ۰.۵ درصد اشاره نمود.
البته برای ارزیابی در مورد سیستم های بازنشستگی، موسسه های مختلفی وجود دارند كه گزارش آماری عرضه می دهند و آخرین آمار عرضه شده در این زمینه مربوط به موسسه «مركر» ملبورن استرالیا است.
طبق اعلام لیست این موسسه، در سال ۲۰۱۸ هلند بهترین سیستم بازنشستگی را داشته است. این موسسه سیستم های بازنشستگی كشورهای سراسر قاره آمریكا، اروپا، آسیا و اقیانوسیه را بررسی نموده و سفارش هایی در مورد چگونگی بهبود آنها عرضه كرده است.
در این لیست سیستم های درآمد بازنشستگی مقایسه و هر یك بر مبنای شایستگی، پایداری و درستی آن ارزیابی شده است. شاخص اندازه گیری در این روش برای هر كشور بین صفر تا ۱۰۰ نشان داده شده كه شاخصهای بالاتر، سیستم های بازنشستگی مطلوب تری را نشان داده است.
نتایج آخرین شاخص این موسسه كه در اكتبر ۲۰۱۸ انتشار یافته رتبه بندی سیستم های بازنشستگی ۳۴ كشور به نمایندگی از ۶۰ درصد از جمعیت جهان است كه به شرح ذیل است:
هلند، دانمارك و فنلاند به ترتیب دارای بهترین سیستم های بازنشستگی هستند.
بر طبق این نتایج، چالش های رایج سیستم های بازنشستگی در سراسر جهان كه باید به آن توجه گردد شامل افزایش میانگین سن بازنشستگی به علت افزایش امید به زندگی، تشویق به پس انداز بیشتر و محدود كردن دسترسی به بودجه پیش از بازنشستگی است.
میانگین امتیاز برای ۳۴ كشور موجود در این لیست ۶۰.۵ بوده است. در ذیل موارد مربوط به سیستم بازنشستگی هلند آورده شده است.
هلند
امتیاز سیستم بازنشستگی در این كشور ۸۰.۳ اعلام شده است. در این كشور سیستم درآمد بازنشستگی شامل مستمری عمومی با نرخ متوسط و حقوق بازنشستگی نیمه الزامی در رابطه با درآمد فرد و قراردادهای صنعتی است. بیشتر كارمندان هلند عضو این برنامه شغلی هستند. نتایج این تحقیق مشخص كرد سیستم هلند با افزایش پس انداز و كاهش بدهی خانوار و افزایش مشاركت نیروی كار در بین كارگران مسن با افزایش امید به زندگی موفق ترعمل خواهد نمود.
سیستم بازنشستگی در هلند
سیستم بازنشستگی در هلند، یك سیستم پرداختی برای جمعیت كارگر همراه با مزایای بازنشستگی است كه با یك سیستم سرمایه گذاری فردی تركیب شده است. در سیستم سرمایه گذاری فردی، سرمایه گذاری های پرریسك و یا كم خطر مكمل دریافتی بازنشستگان از دولت می شود. این سیستم سه ركن اساسی دارد.
ركن اول: حقوق بازنشستگی دولت یا AOW
حقوق بازنشستگی ایالتی یا AOW از سن ۶۵ سالگی پرداخت می شود و سودهای اولیه تا ۷۰ درصد از حداقل دستمزد خالص است. بر مبنای قانون عمومی AOW كه در سال ۱۹۵۷ به اجرا درآمد، همه افرادی كه در هلند بین ۱۵ تا ۶۵ سال زندگی یا كار كرده اند حقوق بازنشستگی دولت را دریافت خواهند كرد.
میزان حقوق بازنشستگی ایالتی به حقوق بازنشستگی فرد طی زندگی كاری خود در هلند بستگی دارد. با پرداخت بیمه سلامت فردی در هلند در هر سال، فرد می تواند دو درصد از مزایای بازنشستگی دولت را دریافت كند.
حداكثر پرداخت ماهانه بازنشستگی كشوری
برای داشتن یك ایده كلی در مورد چگونگی انتظار یك فرد از حقوق بازنشستگی دولت، می توان به نمونه استاندارد افرادی كه از ۱۵ تا ۶۵ سالگی در هلند زندگی كرده اند و افرادی كه مستمری كامل دریافت می كنند نگاه كرد:
-زوج هایی كه باهم زندگی می كنند
در هر ماه خالص دریافتی هریك از آنان حدودا ۷۰۰ یورو (۵۰ درصد از حداقل دستمزد فعلی) است.
-افرادی كه به تنهایی زندگی می كنند
در حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه (۷۰ درصد از حداقل دستمزد فعلی آنان) است.
توجه به این نكته ضروری می باشد كه حقوق بازنشستگی دولت هلند فقط مزایای مالی محدودی را برای بازنشستگان فراهم می آورد، بنابراین ركن ۲ و ۳ تكمیل كننده این حقوق است.
ركن دوم: صندوق های بازنشستگی
منبع دوم مزایای بازنشستگی هلند، طرح های بازنشستگی جمعی است كه به یك صنعت یا شركت خاص وصل هستند. چنین طرح های جمعی یا خصوصی توسط صندوق های بازنشستگی (pension funds) یا شركت های بیمه اداره می گردند.
شركت ها به نمایندگی از كارمندان خود، ماهانه سهم مالی را به صندوق های بازنشستگی پرداخت می كنند. سود این سرمایه گذاری بعنوان مزایای بازنشستگی در حال و آینده به بازنشستگان پرداخت می شود. كارمندان می توانند نوع صندوق بازنشستگی خویش را انتخاب كنند و در این مورد مهم می باشد كه در صورت اشتغال به كار جدید جزئیات را به صندوق بازنشستگی اطلاع دهند.
صندوق های بازنشستگی غیر انتفاعی
باآنكه صندوق های بازنشستگی امكان دارد به یك شركت یا صنعت خاص وصل باشد، اما بر مبنای قانون موظفند از نظر قانونی و مالی مستقل بمانند و باید بعنوان سازمان های غیر انتفاعی فعالیت كنند. در این روش اگر یك شركت مرتبط دارای مشكلات مالی باشد از صندوق های بازنشستگی آنان محافظت می شود.
انواع صندوق های بازنشستگی در هلند
سه نوع صندوق بازنشستگی جمعی در هلند وجود دارد:
-صندوق های بازنشستگی صنعت: افرادی كه در بخش هایی مانند هتل، خواروبار، خرده فروشی، صنایع ساختمانی یا خدمات ملكی مشغول به كار هستند تحت پوشش این صندوق قرار می گیرند.
-صندوق های بازنشستگی شركت: كه مربوط به شركت های واحد و مستقل است.
-صندوق های بازنشستگی حرفه ای مستقل: برای متخصصان پزشكی، دندانپزشكان و غیره.
صندوق های بازنشستگی الزامی است
دولت هلند با ایجاد صندوق های بازنشستگی الزامی در بیشتر صنایع، ثبات و یك برنامه بازنشستگی خوب برای همه كارمندان بوجود آورده است. بیشتر حقوق بازنشستگی در هلند توسط صندوق های بازنشستگی پرداخت می شود و بیشتر از ۹۰ درصد كارمندان هلند از راه كارفرمای خود تحت پوشش برنامه بازنشستگی قرار می گیرند.
میزان حقوق
برای اطلاع از میزان سهم بازنشستگی باید با صندوق بازنشستگی مربوطه تماس گرفته شود. در صورت خروج از هلند هم باید با صندوق بازنشستگی هماهنگ شود. البته مهاجران معمولا هنگام تغییر كشور، حقوق بازنشستگی ذخیره خویش را از دست می دهند.
ركن سوم: بازنشستگی فردی
بخش سوم سیستم بازنشستگی هلند، محصولات بازنشستگی فردی یا مكمل های آن است. این مكمل ها بیشتر در صنایع بدون صندوق بازنشستگی جمعی توسط افراد شاغل و كارمندان استفاده می شود. از این طریق افراد می توانند گزینه های بازنشستگی یا سرمایه گذاری هایی مانند بیمه عمر، سهام یا دارایی را به صورت مستقل خریداری و مدیریت و از معافیت های مالیاتی مربوطه استفاده كنند.
سن بازنشستگی در هلند
سن بازنشستگی یعنی زمانی كه فرد واجد شرایط دریافت حقوق بازنشستگی خود باشد.
- در سال ۲۰۱۵ سن بازنشستگی ۶۵ سال بود.
- در سال ۲۰۱۷ سن بازنشستگی ۶۵ سال و نه ماه بود.
- در سال ۲۰۱۸ سن بازنشستگی ۶۶ سال بود.
-در سال ۲۰۲۱ به ۶۷ سال افزایش می یابد.
- از سال ۲۰۲۲ سن بازنشستگی با امید به زندگی مرتبط خواهد بود.1398/06/14
23:21:18
5.0 / 5
2019
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما