یك كارشناس حوزه كار تاكید كرد

كارآموزی فارغ التحصیلان پیش از پیدا كردن كار

كارآموزی فارغ التحصیلان پیش از پیدا كردن كار

به گزارش هم پیما یك كارشناس حوزه كار اعتقاد دارد دانشجویان پیش از فارغ التحصیلی باید از راه كارآموزی و كارورزی مهارتهای مورد نیاز برای ورود به بازار كار را فرا گیرند.عبداله مختاری در گفت و گو با ایسنا، درباره كارآموزی فارغ التحصیلان دانشگاهی قبل از ورود به بازار كار اظهار داشت: دانشجویان پیش از ورود به بازار كار باید با مهارتهای لازم آشنا گردند تا بعد از فارغ التحصیلی از عهده راه اندازی یك كسب و كار برآیند و اگر نزد بنگاه های تولیدی كارآموزی كنند در جذب آنها به بازار كار اثرگذار می باشد.

وی اجرای طرح كارورزی به شرط آنكه مورد سو استفاده ابزاری قرار نگیرد و حقوق افراد شامل حق بیمه و دستمزد و حداقل های قانون كار در آن رعایت شود را مورد پذیرش قرار داد و اظهار داشت: ماده ۱۴۸ قانون كار صراحتا بر بیمه نیروی كار تاكید كرده است تا اگر حین كار برای فرد اتفاقی افتاد هم كارگر و هم كارفرما تحت پوشش حمایتی قرار گیرند.

این كارشناس حوزه كار اظهار داشت: اگر در اجرای طرح كارورزی سوژه بیمه اجتماعی بخصوص بیمه حوادث دیده شود هم انگیزه نیروی كار را بالا می برد و هم در هنگام بروز حوادث غیرمترقبه كار به كمك می آید.

مختاری اشاره كرد: در طرح هایی مثل كارورزی، كارآموزی و استاد شاگردی باید حداقل های قانون كار رعایت و با درنظر گرفتن معیشت فرد، دستمزدی شایسته برای او تعریف شود؛ همین طور باید به كارفرما مشوق ها و مزایای بیمه ای و مالیاتی اختصاص پیدا كند تا به ارزش كار نیروی كار خود پی برده و او را در بنگاه نگه دارد و به تبع آن نیروی كار نیز به كارفرما اعتماد پیدا كرده و تجربه كسب می كند.

وی با اشاره به اینكه آموزش در حین كار زمانی خوب است كه برایش ارزش قایل شویم، اظهار نمود: اگر هزار بار مهارت به دست آوریم ولی كار را به چشم حقارت ببینیم ارزشی ندارد باید برای كار ارزش قایل شویم و به كارهای یدی بیشتر حقوق بدهیم.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در صورتیكه بخش اعظمی از فارغ التحصیلان با چالش بی مهارتی در بازار كار مواجهند، آمارها نشان داده است بیشتر از ۴۰ درصد افرادی كه به قصد اشتغال وارد دوره های مهارتی می شوند، در راهیابی به بازار كار موفق ترند. كارشناسان معتقدند پیوند میان آموزش با نیاز بازار كار موجب می شود تا دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی شغل مورد نظر خودرا سریع تر پیدا كنند.
1398/05/22
13:45:29
5.0 / 5
2233
تگهای خبر: آموزش , ابزار , ارز , اشتغال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما