در گفتگو با مهر مطرح شد

كمیته مستقل بررسی سوانح هوایی تشكیل گردد

كمیته مستقل بررسی سوانح هوایی تشكیل گردد

هم پیما: نایب رییس كمیسیون عمران مجلس خواهان ایجاد كمیته مستقل بررسی سوانح هوایی به دور از فضای امنیتی شد.سید احسن علوی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب آخرین اطلاعات از علت سقوط بوئینگ ۷۰۷ ارتش گفت: بوئینگ ۷۰۷ ارتش در هنگام فرود تماسی با فرودگاه پیام نداشته است. به سبب عدم ارتباط رادیویی با فرودگاه پیام، خلبان خود مبادرت به فرود بصری می كند كه متأسفانه به سبب اشتباه در تشخیص باند فرود، این اتفاق رخ می دهد.
وی افزود: همچون مهم ترین دلیلهای سانحه بوئینگ ۷۰۷ ارتش، وجود باند فرودگاهی فتح در مجاور فرودگاه پیام، بدون اطلاع قبلی خلبان بوده است. این اتفاق ۲ ماه قبل برای هواپیمای مسافربری تابان كه قصد فرود در فرودگاه پیام را داشته می افتد. در این حادثه، خوشبختانه خلبان متوجه اشتباه خود شده و از وقوع سانحه جلوگیری می شود.
نایب رئیس كمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینكه باند فتح در چارت فرودگاهی پیام باید مشخص باشد اظهار داشت: رئیس كمیسیون عمران مجلس به محض وقوع حادثه برای هواپیمای مسافربری تابان در مصاحبه ای این مساله را بیان نمود. جای سوال است كه چرا به خلبان های این مسیر هوایی وجود باند فتح را اطلاع نمی دهند.
نماینده مردم سنندج در مجلس با اشاره به اینكه بررسی حوادث و سوانح هوایی نیازمند كمیته مستقل است اضافه كرد: هم اكنون به محض وقوع سوانح هوایی، نهادهای مختلف هر كدام گزارش های متفاوتی نمایش می دهند. وجود كمیته مستقل برای سوانح هوایی و اظهار نظر دقیق در این زمینه احساس می شود.
وی افزود: در صورت تشكیل این كمیته، حوادث و سوانح حمل ونقل هوایی به صورت دقیق بررسی و از وقوع مجدد آنها جلوگیری می شود. سانحه فرودگاه فتح مصداق بارز آن است.
علوی اشاره كرد: رسیدگی به حوادث و سوانح هوایی و تهیه گزارش ها در این خصوص نباید امنیتی شوند؛ ولی لازم است دستگاه های امنیتی و قضائی زمینه بررسی كارشناسی سوانح هوایی را برای ایمنی بیشتر مردم و مسافران هوایی فراهم آورند.
وظایف دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی كشوری چیست؟
به گزارش هم پیما به نقل از مهر، هم اكنون برمبنای آنچه وب سایت رسمی سازمان هواپیمای كشوری اعلام نموده است: دفتر بررسی سوانح و حوادث هوایی زیرمجموعه ریاست سازمان هواپیمایی كشوری و بعنوان بالاترین مقام حاكمیتی در صنعت هوانوردی غیرنظامی است.
بر اساس آئین نامه مصوب سال ۱۳۹۰ هیئت دولت، این دفتر، سوانح و حوادث و رویدادهای فرودگاهی را مستقلاً بررسی نموده و گزارشات و بررسی های انجام شده را به همراه پیشنهادات ایمنی به منظور جلوگیری از بروز رویدادهای مشابه در آینده صادر می كند و در امتداد شناسایی تقصیر افراد یا مجموعه های مرتبط فعالیتی ندارد.
دفتر بررسی سوانح و حوادث بعنوان عضو كمیسیون ایمنی حمل و نقل وزارت راه وشهرسازی، اطلاعات و گزارشات بررسی سوانح هوایی وحوادث جدی هواپیماهای مسافربری را در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت كرده و یافته ها، ضعف و نارسایی های موجود در صنعت هوانوردی كشور را به منظور اتخاذ تصمیمات مقتضی به وزارت راه وشهرسازی منعكس می كند.
پاسخگویی به پانل بررسی سوانح ایكائو و مجمع نهادهای بررسی سوانح دفتر منطقه ای كشورهای خاورمیانه باز جز وظایف این دفتر شمرده می شود.

1397/12/28
00:20:03
5.0 / 5
1321
تگهای خبر: ارز , حادثه , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما