مدیرعامل سازمان بنادر :

برنامه های جدید برای تحریم ها

برنامه های جدید برای تحریم ها

به گزارش هم پیما مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعتقاد دارد با وجود آن كه تحریم های جدید می تواند برای ایران مشكلاتی را به وجود آورد، اما به طور قطع دریاها برای عبور از تحریم ها و فشارهای جدید آمادگی كامل دارند.محمد راستاد با حضور در ایسنا اظهار نمود: صنعت دریایی در سراسر جهان یك خصوصیت مهم دارد و آن این است كه وجه غالب آن بین المللی است و هر چند می توان تبادلاتی را میان بنادر داخلی كشور برقرار كرد، اما آنچه در عمل اتفاق می افتد، نیاز به تبادلات بین المللی با بنادر منطقه و جهان و همینطور كشتی ها و لاینرهایی است كه در آب های آزاد فعالیت می نمایند.

به گفته وی، در این فضا یكی از اصلی ترین مسائلی كه باید مدنظر قرار گیرد، آن است كه سرمایه گذاران و مدیران لاینرهای بین المللی مانند تمامی فعالان اقتصادی در نقاط مختلف دنیا اولویت تجاری خویش را مدنظر قرار می دهند و برای تداوم حضور در یك كشور بطور قطع سود و زیان موجود در این حوزه را بررسی خواهند كرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه تعدادی از لاینرها چند روز بعد از اعلام خروج آمریكا از برجام از این طرح خارج شدند، توضیح داد: خوشبختانه آمارهای جدید سازمان بنادر هم نشان داده است كه لاینرهای خارج شده از آب های ما نقش چندان گسترده ای در جابه جایی كالا نداشتند اما به هر حال نمی گردد این مورد را نادیده گرفت كه شاید تحت تاثیر تحریم های جدید آمریكا به تعداد خطوط كشتیرانی كه از آب های ایران می روند، اضافه شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره اولویت های ایران در تحریم های جدید توضیح داد: در شرایط فعلی تصور ما این است كه از یك سو تعدادی از لاینرها از آب های ایران خواهند رفت و از جانب دیگر تعدادی از آنها هم رسما به ما اعلام نمودند كه تحت هیچ شرایطی ایران را ترك نخواهند كرد. از این رو ما دو اولویت را در دستور كار خود قرار می دهیم. نخست استفاده حداكثری از ظرفیت ناوگان كشور و دوم عرضه تمام پتانسیل های لازم برای حفظ خطوطی كه همچنان در ایران تردد می كنند.

راستاد با اشاره به اینكه وارد كردن تجهیزات لازم برای توسعه صنعت دریایی كشور یكی دیگر از اولویت هایی بوده كه سعی شده قبل از بازگشت تحریم های آمریكا اجرایی شود، اظهار نمود: ما در این مدت سعی كردیم از فضای به وجود آمده بیشترین استفاده را ببریم از این رو درصد قابل توجهی از نیاز بنادر ایران به دریافت تجهیزات جدید در این سال ها پاسخ داده شد. برای مثال در ترمینال دوم بندر شهید رجایی ۱۲ جرثقیل در یك قرارداد و ۱۵ جرثقیل در یك قرارداد دیگر جمعا به ارزش حدودا ۱۹ میلیون یورو وارد ایران شده اند كه حكایت از بهبود ظرفیت تجهیزاتی این بندر به طوری جدی دارد.

وی اضافه كرد: كاری كه آمریكا در عبور از برجام كرده، در كنار نقض یك تعهد آشكار، تعهدات بین المللی دیگر را هم تحت الشعاع خود قرار داده است. از این رو ما به دنبال آن هستیم كه ضمن اثبات حقانیت ایران در فضای بین المللی از تمامی كشورها و ظرفیت هایی كه همچنان در ایران وجود دارند، استفاده نماییم و آمادگی خویش را برای هر گونه فشار یا تحریم بین المللی حفظ نماییم. بخش عمده ای از تمركز ما استفاده از ظرفیت متعهدان به برجام است چونكه اگر در دور قبلی تحریم ها خیلی از كشورهای جهان مقابل ما بودند، امروز جز آمریكا و چند كشور خاص دیگر كشورها به ضرورت تداوم اجرای برجام تاكید دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عملكرد بنادر اصلی ایران در طول ماه های گذشته خاطرنشان كرد: هر چند با عنایت به نوسانات ارزی و شرایط اقتصادی كشور آمار عملكرد كانتینری ما ۱۹.۳ درصد كاهش پیدا كرده، اما با وجود تهدیدهایی كه نسبت به صادرات كالاهای ایرانی وجود داشت، آمارها از آن حكایت می كند كه صادرات غیرنفتی ما تابحال ۵.۲ درصد افزایش یافته و این در شرایطی است كه واردات ایران حدود ۱۳ درصد كاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: سازمان بنادر كوشیده با آنچه در اختیار خود دارد، شرایط را برای بهبود صادرات كالاهای ایرانی فراهم آورد و بدین سان ما در طول ماه های گذشته مشوق های متفاوتی را عرضه كردیم تا صاحبان كالا بتوانند با هزینه كمتری كالای خویش را به دیگر كشورها صادر كنند.

راستاد بندر چابهار را بعنوان یكی از اصلی ترین بنادر ایران كه ظرفیت صادرات و ترانزیت كالا در آن وجود دارد دانست و اظهار داشت: یكی از اصلی ترین بسته های حمایتی و تشویقی سازمان بنادر در ارتباط با چابهار اجرایی شده است در كنار آن كه ما توانستیم بعد از اجرایی شدن برجام تجهیزات لازم را برای این بندر وارد نماییم، برای بهره برداری از چابهار هم قراردادی ۸۵ میلیون دلاری با هندی ها منعقد كردیم تا شرایط جهت استفاده حداكثری از توان این بندر فراهم گردد. در كنار آن برای فاز سوم بندر شهید رجایی هم اقدامات قابل توجهی صورت گرفت تا مشكلات در این زمینه برطرف شود.

به گفته وی، هم اكنون هیچ پایانه بندری در ایران وجود ندارد كه ضعف تجهیزات داشته باشد.آخرین وضعیت ورود هندی ها به چابهار

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت شروع به كار هندی ها در چابهار توضیح داد: چند هفته قبل طرف هندی برای آنكه زمان كافی برای پیمودن تشریفات اداری و نهایی كردن تضامین مالی لازم را پیدا كند، از ما درخواست یك تمدید یك ماهه كرد كه هم اكنون چند هفته از آن باقی مانده است. از این رو با عنایت به اهمیتی كه بندر چابهار برای هندی ها دارد و تعهداتی كه دو طرف به یكدیگر داده اند، ما پیش بینی می نماییم در طول همین زمان كمتر از یك ماه رسما بهره برداری موقت هندی ها از پایانه این بندر آغاز شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به این سوال كه تا چه میزان چابهار قابلیت رقابت با بندر گوادار در پاكستان را دارد، توضیح داد: ما یك مساله را نباید فراموش نماییم و آن اینكه این دو بندر لزوما با یكدیگر رقیب نیستند. چونكه بندر پاكستانی در انتهای مسیر اقتصادی چین- پاكستان قرار گرفته و بخش قابل توجهی از توانش به ترانزیت كالا اختصاص پیدا می كند. اما چابهار بیشتر یك بندر تامین كننده كالا برای منطقه و كشورهای آسیای میانه و CIS به حساب می آید.

به گفته راستاد، هندوستان تابحال هشت محموله گندم و یك محموله حبوبات خویش را با استفاده از چابهار به این كشورها صادر كرده است و پیش بینی می نماییم كه همین روند در ارتباط با آینده چابهار هم قطعی باشد.آخرین وضعیت خطوط مسافری دریایی ایران

راستاد درباره میزان نفوذ سفرهای دریایی در حمل و نقل ایران اظهار نمود: خوشبختانه ما در حوزه گردشگری دریایی آمارهای رو به رشدی را به ثبت رساندیم. در حوزه سفرهای دریایی هم هر چند مسیرهای مختلفی فعال می باشند، هنوز احتیاج به آن داریم كه با برقراری شرایط لازم و استفاده از شناورهای جدید مسافران را نسبت به استفاده از این ظرفیت ها تشویق نماییم.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره مسیرهای بین المللی دریایی ایران خاطرنشان كرد: امروز ما ترددهای مشخصی میان خرمشهر به كویت، خرمشهر به بصره و دو بندر لنگه و باهنر به شارجه امارات متحده عربی داریم. یك خط دریایی هم میان چابهار به مسقط عمان راه افتاد كه یك شناور مناسب در آن فعالیت می كرد اما به علت نبود تقاضای كافی فعلا حركت آن متوقف شده ولی ما امیدواریم كه این اتفاق در آینده از سر گرفته شود.

به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، پیگیری خط مسافری كراچی پاكستان به چابهار هم برای انتقال زائران پاكستانی به مشهد مقدس یكی دیگر از برنامه هایی است كه پیگیری های لازم در ارتباط با آن شروع شده و شاید در آینده اجرایی شود.

راستاد با اشاره به آغاز فعالیت یك كشتی مسافری جدید كه از جانب بخش خصوصی تامین شده، تصریح كرد: این كشتی و شناورهای مشابه به آن می تواند مسیرهای مسافری دریایی را میان جزایر مختلف ایران و بنادر منطقه به خوبی برقرار كند. ما به آنها پیشنهاداتی برای آغاز فعالیت شان در مسیرهای جدید با استفاده از مشوق های سازمان بنادر عرضه كرده ایم كه امیدواریم نتیجه بخش شود.

وی درباره آخرین وضعیت پیگیری برقراری خطوط مسافری در دریای خزر هم اظهار داشت: كشورهای همسایه خزر همواره از این مورد استقبال كردند. آذربایجان، مسئله جابه جایی بار و مسافر با استفاده از دریا را همواره در نظر داشته و دیگر كشورها هم از امكان پذیر شدن این جابه جایی استقبال می كنند. ایران هم بطور قطع این مسئله را بعنوان یك فرصت می بیند اما فعلا كشتی های داخلی ما شناورهای مناسبی برای جابه جایی مسافر در دریای خزر نیستند از این رو در صورتیكه بازاریابی لازم انجام گیرد و خطوط كشتیرانی مطمئن شوند كه مسافر كافی دارند، می توان نسبت به سرمایه گذاری در این مسیر هم امیدوار بود.

 

1397/05/23
14:12:56
5.0 / 5
2155
تگهای خبر: ارز , بندر , سفر , كشتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما