امسال مترو هشتگرد به بهره برداری می رسد

توافق برای فعال سازی مترو پرند

توافق برای فعال سازی مترو پرند

هم پیما: معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در ایام اخیر جلسه ای با استانداری و مدیران شهرداری داشتیم كه به توافقاتی برای فعال سازی پروژه مترو پرند دست پیدا كردیم.


حبیب الله طاهرخانی در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: شهرداری تهران مسوولیت اتصال مترو فرودگاه امام (ره) به شهر جدید پرند را بر عهده دارد كه متاسفانه مدتی است فعالیت چشمگیری در آن مشاهده نمی گردد. به تازگی جلسه ای با استاندار و معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران داشتیم كه به توافقاتی برای فعال سازی این پروژه دست پیدا كردیم.
به دنبال اعتبار مترو پردیس برای سال آینده هستیم
وی درباره وضعیت مترو پردیس هم اظهار داشت: طرح مترو پردیس در دست مطالعه است و امیدواریم بتوانیم در سال آینده برای آن ردیف اعتباری بگیریم. اعتبارات این پروژه هم قاعدتا باید با استفاده از فاینانس تامین گردد. این پروژه با عنایت به مقیاس بزرگ آن به بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد و اختصاص ردیف های استانی برای آن چندان ثمربخش نخواهد بود. هم چنین مطالعات نهایی پروژه قطار سهند ـ تبریز و هم قطار صدرا ـ فولاد شهر انجام شده است.
مترو هشتگرد امسال افتتاح می شود
مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید با بیان این كه توسعه حمل و نقل ریلی یكی از اولویت های ما در شهرهای جدید است، خبر داد: برنامه ما این است كه امسال مترو هشتگرد و اتصال آن به مترو گلشهر كرج را افتتاح نماییم. هم چنین پروژه متروی بهارستان ـ اصفهان پیشرفت مناسبی دارد و امسال بخش ریل گذاری آن تكمیل می گردد و ایستگاه آن را در قالب مشاركت آغاز می نماییم. فقط بخش برق و سیگنالینگ باقی می ماند كه در سال آتی انجام می گردد. هم چنین مجوز شورای اقتصاد برای تامین مالی قطار برقی مشهد ـ گلبهار با استفاده از فاینانس دریافت شده و در عین حال این پروژه با استفاده از اعتبارات عمومی كاملا فعال است و در قطعات مختلف، پیشرفت مناسبی دارد.
از ظرفیت راه آهن برای شهرهای جدید استفاده می كنیم
طاهرخانی خاطرنشان كرد: در عین حال در مجموعه شهرهای جدید، استفاده از ظرفیت راه آهن را برای حمل و نقل عمومی مدنظر قرار داده ایم. خط راه آهن تهران ـ پرند هم اكنون فعال است. خط آهن اندیشه ـ شهر قدس را هم در دست اقدام داریم.

اشتغال، محیط زیست و فناوری از برنامه های نسل نو شهرهای جدید
وی هم چنین، یكی از اصلی ترین رویكردها را نسل نو شهرهای جدید، عنوان و تصریح كرد: ما از دو بعد به این مورد می پردازیم؛ یكی این كه شهرهای موجود را مورد بازآفرینی مجدد قرار دهیم؛ بدین معنا كه رویكردهای جدید و ارتقای كیفیت زندگی در زمینه هایی همچون پیاده محوری، حمل ونقل عمومی، مسیرهای دوچرخه، محیط زیست، بازچرخانی آب، استفاده بهتر از انرژی و نوآوری ها در این حوزه جزو اولویت های اصلی ما است. در عین حال فضاهای عمومی را برای تعاملات اجتماعی مردم فراهم و كمبودهای خدمات را در سایت های مسكن مهر جبران نماییم.
به قول ِ طاهرخانی رویكرد دیگر، شروع نسل نوینی از شهرهای جدید است كه تمركز ما در این زمینه به سمت جنوب كشور است. آن جا محوریت ما علاوه بر سكونت، اشتغال است كه موضوعی حیاتی می باشد. رویكرد اصلی این است كه این شهرها به جای آن كه سكونتگاه طفیلی باشند بعنوان قطب های رشد عمل كنند و ارزش افزا باشند.
1397/04/06
15:47:58
5.0 / 5
1824
تگهای خبر: اشتغال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما