افتتاح محور ریلی چین - ایران با ارسال محموله تخمه آفتابگردان

افتتاح محور ریلی چین - ایران با ارسال محموله تخمه آفتابگردان

هم پیما: چین خط مسیر راه آهن بین المللی را از شهر بِیانور خود به تهران با ارسال محموله تخمه گل آفتاب گردان به صورت رسمی افتتاح نمود.به گزارش هم پیما به نقل از اسپوتنیك نوشت: پكن به صورت رسمی مسیر جدید خط آهن به ایران را افتتاح كرد؛ این در شرایطی است كه آمریكا به شركت های خود اعلام نمود كه به فعالیت های اقتصادی خود با جمهوری اسلامی ایران آخر دهند.
در حالی كه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریكا نگرش خود نسبت به تهران را سخت تر می كند و همزمان با خارج شدن از برجام، خواهان تحریم های جدید ضد ایران شد، چین آماده تر از همیشه به دنبال تصاحب فرصت برای انجام تجارت با ایران به وسیله افتتاح یك مسیر خط آهن بین المللی جدید كه تهران را به بِیانور، شهری در چین متصل می كند، است.
البته مسیر دقیق این خط آهن هنوز اعلام نشده و همچنان چندین پروژه اصلی خط آهن وجود دارد و بعضی از آنها شامل خط آهن هند، بزرگترین رقیب منطقه ای چین است؛ اما مسیر خط آهن بِیانور كه در نزدیكی مرز شمالی چین قرار گرفته و هم اكنون مسیر خط آهن بین المللی به قزاقستان هم در آنجا وجود دارد، احیانا بعنوان مسیر اقتصادی جدید از قلمرو قزاقستان، ازبكستان و تركمستان عبور می كند.
به گفته روزنامه واشنگتن پست، چین قطار افتتاحیه از بِیانور را با یكهزار و ۱۵۰ تن تخمه گل آفتاب گردان ارسال كرده است. بِیانور بزرگترین مركز تولید تخمه گل آفتابگردان چین است. چین سالانه در حدود ۱۸۰ هزار تن تخمه گل آفتاب گردان به بازارهای اروپا و خاور شرق صادر می كند.
مسیر خط آهن جدید چین به تهران در مقایسه با مسیر كشتیرانی اقیانوس برای تحویل كالا حدودا ۲۰ روز نزدیك تر است؛ ضمن اینكه انتظار می رود تخمه گل آفتاب گردان چین در ۲ هفته آینده به تهران برسد و این به مفهوم كاهش مسیر به كمتر از نصف است.
این خبر در بحبوحه تنش آمریكا با ایران یعنی اینكه چین طرف ایران را در پروژه های تجاری خود گرفته است. البته سخنگوی وزارت خارجه چین هم اعلام نمود كه ایران و چین مناسبات اقتصادی و تجاری معمول خویش را حفظ می كنند. این مقام چینی اظهار داشت: به همكاری شفاف و معمول با ایران بر پایه عدم نقض تعهدات بین المللی خود ادامه خواهیم داد.
واشنگتن پست در سرمقاله خود نوشت: ایران بیشتر از هر كشور دیگری به چین صادرات می كند و افزایش صادرات ایران به چین در سال قبل میلادی ۲۵ درصد افزایش نشان داده است. همینطور آمار اداره گمرك ایران هم نشان ارزش صادرات چین به ایران هم در سال ۲۰۱۷ میلادی با بیش از ۲۱ درصد افزایش روبرو شد.

1397/02/23
15:39:38
5.0 / 5
1771
تگهای خبر: صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما