یك كارشناس مطرح كرد

آغاز رونق بازار مسکن بعد از رکود حدود یک ساله

آغاز رونق بازار مسکن بعد از رکود حدود یک ساله

یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: از سال ۱۳۹۸ تا کنون این حجم از معاملات مسکن اتفاق نیفتاده بود که نشان داده است بخش تقاضا تحریک شده است.


مهدی روانشادنیا در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: رسیدن متوسط قیمت مسکن شهر تهران به بیشتر از ۳۹ میلیون تومان در هر متر مربع از رونق این بازار بعد از رکود یک ساله حکایت دارد. متاسفانه تورم عمومی به قدری بالاست که به تبعیت از آن بازار مسکن حرکت می کند. حتی رشد قیمت خانه مقداری با سطح عمومی قیمت ها فاصله دارد. این در واقع گران شدن قیمت واقعی مسکن نیست بلکه رشد قیمت اسمی ناشی از تورمی است که در همه سطوح به سبب کاهش ارزش پول ملی اتفاق افتاده است.
وی خاطرنشان کرد: وقتی روند تاریخی بازار مسکن را مرور می نماییم می بینیم که همواره همبستگی بین افزایش قیمت ها و افزایش تعداد معاملات وجود دارد. علت این است که وقتی مردم فضا و چشم انداز بازار ملک را تورمی می بینند به سمت این بازار می آیند. برخی متقاضیان مردد هم خرید خویش را تسریع می کنند.

رشد قیمت مسکن همچنان پایین تر از نرخ تورم
روانشادنیا با اشاره به اینکه عمده پیشبینی ها برای سال ۱۴۰۱ این بود که بازار مسکن، پایین تر از نرخ تورم عمومی حرکت خواهد نمود اظهار داشت: این بدان معنا نیست که رشد قیمت خانه متوقف می شود. هم اکنون هم با وجود افزایش حدود ۳۳ درصدی قیمت سالیانه مسکن در تهران، تورم عمومی نقطه به نقطه ۵۲ درصد بوده که پایین تر بودن رشد قیمت مسکن از تورم را تایید می کند.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: نرخ ارز به صورت کلی در چند ماه اخیر رشد داشته است و در کنار آن ابهامات در مذاکرات سیاسی وجود داشت که هر دو عامل در بازارهای موازی مسکن تأثیر ایجاد کرد.
وی درباره تأثیر اخبار مثبت مذاکرات هسته ای بر اقتصاد ایران اظهار داشت: اگر مذاکرات منجر به کاهش نرخ ارز شود و این افت قابل ملاحظه باشد میتوان نسبت به ثبات بازار مسکن امیدوار بود؛ البته به شرطی که کاهش نرخ ارز چشم گیر باشد و تداوم پیدا کند.
این کارشناس بازار مسکن ضمن اشاره به رکود بخش ساخت و ساز خاطرنشان کرد: به سبب رشد قیمت نهاده های ساختمانی در سه چهار سال گذشته، اوضاع تولید مسکن چندان مناسب نمی باشد اما تجربه نشان داده تقاضا اثر سریع تری بر تعداد معاملات و سطح قیمت ها در بازار ملک دارد. تأثیر رکود ساخت و ساز بر بازار مسکن در بین مدت و بلندمدت مشخص می شود. ازاین رو اگر افق نگاه را سال ۱۴۰۱ قرار دهیم می شود اظهار داشت که مبحث نرخ ارز و شرایط کلی اقتصاد می تواند سمت و سوی بازار ملک را تعیین کند.
روانشادنیا اظهار نمود: معاملات مسکن در خردادماه هردو نوع مصرفی و سرمایه ای را شامل می شد. در بخش مصرفی از ماه های قبل کسانی بودند که انتظار داشتند خرید را در شرایط تثبیت به تاخیر بیندازند. در بعضی موارد هم توقع ریزش قیمت خانه را داشتیم که رخ نداد و این افراد در اردیبهشت و خرداد به بازار ملک ورود کردند. گروه دیگر هم شامل تقاضای سرمایه ای بود که هر زمان احساس می کند بازار روند صعودی دارد به قصد برداشت سود یا حفظ سرمایه ورود می کند.
وی انعقاد حدود ۱۴ هزار معامله مسکن در خردادماه ۱۴۰۱ را چشم گیر دانست و خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۸ تا کنون این حجم از معاملات اتفاق نیفتاده بود که نشان داده است بخش تقاضا تحریک شده است.

قیمت هر متر خانه در تهران در مرز ۴۰ میلیون
بنابراین گزارش، خردادماه سال ۱۴۰۱ متوسط قیمت مسکن شهر تهران ۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸.۴ و ۳۲.۸ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۱۳.۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۲.۳ و ۱۷۱.۹ درصد افزایش را نشان داده است.1401/04/09
21:26:50
5.0 / 5
259
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما