وزیر راه:

فرسودگی تجهیزات، ظرفیت بنادر را محدود کرده است

فرسودگی تجهیزات، ظرفیت بنادر را محدود کرده است

هم پیما: وزیر راه و شهرسازی در همایش سالانه مدیران سازمان بنادر و دریانوردی، با اعلان اینکه بروزرسانی تجهیزات بنادر کشور در دستور کار سال 1401 وزارت راه و شهرسازی است، از برنامه این وزارتخانه برای ساخت 2 شهر در سواحل مکران آگاهی داد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در همایش سالانه مدیران سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به سابقه آشنایی اش با فعالیت حوزه بنادر از دوران حضورش در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، به اهمیت این حوزه در سیاست های راهبردی توسعه کشور اشاره نمود و اظهار داشت: ما در سال ۱۴۰۱ باید برای به روز کردن تجهیزات مورد نیاز در زمینه بنادر فعالیت جدی انجام دهیم. ظرفیت تخلیه و بارگیری ۶، ۷ میلیون TEU در کشور را داریم ولی به جهت فرسوده بودن تجهیزات، فعلا امکان این میزان تخلیه و بارگیری در بنادر کشور وجود ندارد.
وی بر نقش بنادر در بهبود وضعیت ترانزیت کالا در کشور اصرار کرد و با اشاره به صادرات حدود ۲۵ میلیون تن سنگ آهن از روسیه به هند، عنوان کرد: اگر بتوانیم نیمی از این مقدار صادرات کالای روسیه به هند را هم بوسیله ترانزیت و بصورت ریلی حمل نماییم و مشکلات مربوط به پسکرانه هایمان را حل نماییم، سالیانه ۶، ۷ میلیارد دلار فقط از این طریق درآمد برای کشور کسب خواهیم کرد. حل مشکلات مربوط به ترانزیت بصورت جدی در دستور کار قرار دارد.
قاسمی با اشاره به اهمیت توجه به توسعه سواحل مکران، اضافه کرد: برای توسعه سواحل مکران نیاز به سکونت حداقل ۲ میلیون نفر در این نواحی است که این انتقال جمعیت امکان پذیر است. در همین راستا ۲ شهر را طراحی نموده ایم که درحال ساخت آنها هستیم، یکی شهر بریس و دومی هم شهر مکران که خوشبختانه کارهای خوبی به لحاظ زیرساختی دراین زمینه انجام شده است و امیدواریم این اقدامات بتواند برای کشور مایه خیر و تحول باشد.
وزیر راه و شهرسازی که در همایش سالانه مدیران بنادر و دریانوردی سخن می گفت، همین طور در مورد برخی دغدغه ها و درخواست های مطرح شده از طرف علی اکبر صفایی معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و نیز برخی از مدیران استانی این سازمان در خصوص تغییر نرخ تعرفه های بارگیری باتوجه به گذشت زمانی طولانی از ثابت ماندن آنها و جذب نیروی انسانی نکاتی را بیان کرد.
وی درباب درخواست اختصاص مسکن به پرسنل و نیروهای متخصص حوزه بنادر و دریانوردی هم اشاره کرد: این دوره فرصت خوبی است که نیروهای سازمان بنادر و دریانوردی بوسیله ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن، صاحب خانه ملکی شوند و امیدواریم همکارانمان در سازمان بنادر از این فرصت استفاده کنند.
منبع:

1400/12/21
12:14:58
5.0 / 5
327
تگهای خبر: توسعه , ساخت , صادرات , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما