با تصویب تلفیق؛

نرخ مالیات بر خانه های لوکس و خودرو های لاکچری

نرخ مالیات بر خانه های لوکس و خودرو های لاکچری

به گزارش هم پیما سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ از تعیین نرخ مالیات بر خانه ها و ماشین های لوکس اطلاع داد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، رحیم زارع در نشست خبری امروز خود به تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ پرداخت.
وی اظهار داشت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق در سال ۱۴۰۱ مجموع ارزش انواع خودرو سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین مشخص شد که این شامل اشخاص حقیقی یعنی خود خانوار و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکلف می شود.
زارع افزود: خودرو تا سقف یک میلیارد تومان مشمول مالیات نخواهد شد. مالیات خودرو تا مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان شامل مالیات یک درصد، تا مبلغ ۳ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون شامل مالیات ۲ درصد می شود. تا مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان شامل مالیات ۳ درصد و نسبت به مازاد ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مالیات ۴ درصد شامل می شود.
وی درباره مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت اظهار داشت: واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت تا سقف ۱۰ میلیارد تومان معاف از مالیات است. نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان مالیات یک در هزار، نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تومان تا ۲۵ میلیارد تومان مالیات دو در هزار را باید پرداخت کنند.
زارع اظهار داشت: از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تومان تا ۴۰ میلیارد تومان سه در هزار و نسبت به ۴۰ میلیارد تومان تا ۶۰ میلیارد تومان ۴ در هزار و نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا ۵ در هزار مالیات گرفته خواهد شد.
وی اظهار داشت: بدهی های بانکی و مالیاتی در ارتباط با طرحهای برقابی و مطالبات پیمانکاران و مشاوران این طرحها از محل مطالبات وزارت نیرو و توانیر از دولت مابه تفاوت قیمتهای تکلیفی و تمام شده برق، به صورت جمعی - خرجی تا سقف ۱۰ میلیارد تومان قابل تسویه و تهاتر خواهد بود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: به دولت اجازه داده می شود جهت تأمین مالی شبکه راه آهن و ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز شامل قطار عادی و برقی و سریع السیر و قطار شهری و تکمیل پروژه های نیمه تمام در خطوط ریلی و بخش راهسازی با اولویت مناطق محروم و روستایی و اصلاح نقاط حادثه خیز در جاده ها، واردات خودرو سواری از محل ارز غیرصادراتی (خود یا دیگران) با نظارت بانک مرکزی توسط بخش خصوصی شامل اشخاص حقیقی یا حقوقی در سال ۱۴۰۱ به تعداد ۵۰ هزار عدد خودرو سواری و ۱۰ هزار عدد ماشین آلات سنگین معادن و راهسازی با تعرفه ای که به تصویب هیئت وزیران می رسد، صورت گیرد.
زارع افزود: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق به منظور توسعه اشتغال زندانیان با همکاری بخش عمومی غیردولتی سود حاصل از سرمایه گذاری بخش عمومی غیردولتی در توسعه زندان ها جهت اشتغال زندانیان حین حبس بعد از تأیید سازمان زندان ها مشمول مالیات با نرخ صفر شد. همینطور موافقت شد که هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی برای تجهیزات جمعیت هلال احمر منتشر شود. این در سقف ۸۸ هزار میلیارد تومان بودجه دولت خواهد بود.
وی افزود: کمیسیون تلفیق تصویب کرد که شهرداری های بالای ۵۰۰ هزار نفر موظف می باشند بابت صدور هر فقره پروانه ساختمانی شامل مسکونی و صنعتی و تجاری دو درصد عوارض شهرداری را از متقاضیان پروانه وصول کرده و به حساب درآمد عمومی در اختیار نیروی انتظامی قرار دهند. کلیه رده های بسیج، پایگاه های مقاومت و سالن های ورزشی و امدادی، پاسگاه ها و کلانتری ها و موزه های دفاع مقدس از پرداخت حق انشعاب آب و فاضلاب، برق و گاز معاف شدند.
زارع اضافه کرد: کلیه واحدهای آموزشی (مدارس دولتی)، وزارت آموزش و پرورش از پرداخت هزینه های آب و فاضلاب و برق و گاز در سطح الگوی مصرف معاف شدند. همینطور نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی همانند دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی و نهاده های کشاورزی ودامی که در بودجه ۱۴۰۱، چهار درصد بود به یک درصد کاهش یافت چون مأخذ نرخ ورودی ما ارز ۲۳ هزار تومانی شده است.
وی افزود: شرکتهای آب منطقه ای استان ها و آب و برق خوزستان مکلف شدند از محل منابع داخلی خود و بخشی از اعتبارات تعادل بخشی و تغذیه مصنوعی در چارچوب وجوه اداره شده نسبت به تأمین هزینه های خرید و نصب کنترهای حجمی و هوشمندسازی چاه های آب کشاورزی اقدام نمایند. اصل و مبلغ تسهیلات پرداختی بدون دریافت سود بوده و به صورت اقساط است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ تاکید کرد که این مصوبات کمیسیون تلفیق است و باید برای اجرا شدن ابتدا در صحن علنی تصویب شده و سپس در صورت تأیید شورای نگهبان اجرا خواهد شد.
زارع در پاسخ به پرسشی درباره انتشار اخباری پیرامون برگزاری جلسه مشترکی بین رئیس مجلس و معاون اول رئیس جمهور درباره ارز ترجیحی اظهار داشت: جلسه ای بین رئیس مجلس و دولت برگزار نشده است. مقرر است کمیته ای بین مجلس و دولت برای تعیین تکلیف نرخ ارز ترجیحی تشکیل گردد و مبحث حذف ارز ترجیحی بررسی شود.
منبع:

1400/10/29
19:20:39
5.0 / 5
263
تگهای خبر: آموزش , ارز , اشتغال , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما