در گفت وگو با هم پیما اعلام شد

پیشنهادهای کامیون داران برای نوسازی بدون سرمایه گذار

پیشنهادهای کامیون داران برای نوسازی بدون سرمایه گذار

دبیر کانون انجمن های صنفی کامیونداران معتقد می باشد که برای نوسازی کامیون های فرسوده نیازی به سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی نیست و اگر قیمت انواع کامیون داخلی و وارداتی واقعی شود، کامیون داران می توانند این کار را البته با تسهیلات مناسب انجام دهند.احمد کریمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ۹۰ درصد ناوگان باری یعنی همان کامیون در ایران خود مالکی است و به همین سبب سرمایه گذاری نمی تواند دراین زمینه برای نوسازی این ناوگان ورود پیدا کند و بعنوان مثال بخواهد این ناوگان را از اختیار و مالکیت رانندگان خارج کند اما اگر قیمت ها واقعی شود و البته تسهیلات مناسبی دراین زمینه پیش بینی شود، کامیون داران خودشان می توانند این کار را انجام دهند.

وی اضافه کرد: با وجود حمایت و تاکیدهای بسیاری که از طرف وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته واردات کامیون های سه سال کارکرده اروپایی با مشکل روبه رو شده است چرا همیشه دراین زمینه و حتی در بخش های دیگر مانند لاستیک و قطعات حساب و کتاب درستی وجود ندارد. بعنوان مثال واردات کامیون های کارکرده که حداکثر باید ۳ میلیارد تومان فروخته شود تا بیش از شش میلیارد تومان به دست مصرف کننده می رسد یا این که ناوگان چینی که بیشتر از یک میلیارد تومان تمام نمی گردد، سه میلیارد تومان به رانندگان فروخته می شود.

دبیر کانون انجمن های صنفی کامیونداران اشاره کرد: اگر قیمت گذاری درستی اتفاق بیافتد، بیشتر کامیون داران توان نوسازی را دارند. البته دولت می تواند سرمایه و اعتباری را از محل صندوق توسعه ملی برای ناوگان فرسوده در نظر بگیرد و بعنوان مثال تسهیلات هشت ساله به کامیون داران پرداخت کند و سرمایه اش بوسیله تفاوت مصرف سوخت ناوگان فرسوده با نو طی سه سال باز خواهد گشت.

کریمی با اعلان اینکه در سالهای قبل همیشه نوسازی ناوگان فرسوده در حد شعار باقی مانده و عملیاتی نشده است، اظهار داشت: کامیون های فرسوده هم اکنون به ازای درنوردیدن هر ۱۰۰ کیلومتر ۶۵ تا ۷۰ لیتر سوخت مصرف می کنند و در صورتیکه کامیون های سه سال کارکرده اروپایی مانند اسکانیا، رنو و... ۲۸ تا ۳۳ لیتر مصرف سوخت دارند. بدین سبب دولت می تواند از محل کاهش مصرف سوخت سرمایه خودرا قابل بازگشت تصور کند. از طرف دیگر اگر نوسازی این حجم از ناوگان فرسوده از توان دولت خارج است، می تواند آنرا با اولویت بندی در قالب دو برنامه پنج ساله انجام دهد.

وی اشاره کرد: برخی نمایندگان با نوسازی ناوگان فرسوده بوسیله واردات کامیون های سه سال کارکرده اروپایی مخالفت می کنند و معتقدند که این کار به تولید داخلی لطمه می رساند اما باید در پاسخ به آنها اظهار داشت که در کشور ما کامیونی به غیر از یک برند که از تکنولوژی ۴۰ سال قبل یک برند خارجی استفاده می نماید، وجود ندارد و بقیه آن های مونتاژ کننده برندهای بی کیفیت چینی هستند که اکنون از کامیون های فرسوده اروپایی در اولویت بالاتری برای نوسازی قرار دارند.
1400/10/04
12:58:59
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما