معاون وزیر راه:

۲ طرح مسکن ملی و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند

۲ طرح مسکن ملی و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند

به گزارش هم پیما معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: با مصوبه شورای عالی مسکن، طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند.به گزارش هم پیما به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده بامداد امروز چهارشنبه ۱۰ آذر در برنامه شبکه یک تلویزیون با بیان این مطلب که بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند قسمتی از کارهای وزارتخانه درباب خانه دار کردن مردم و اجرای قانون جهش تولید مسکن را تشریح نمود.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با یادآوری این مطلب که با مصوبه شورای عالی مسکن، طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند، اظهار داشت: ادغام طرح ملی مسکن در نهضت ملی مسکن با این هدف انجام شد تا همه ثبت نام شدگان از مزایای یکسان برخوردار باشند. در مجموع در این دو طرح که اکنون ادغام شدند بیش از ۳.۶ میلیون نفر در سامانه ثبت نام کردند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که در دور جدید ثبت نام نهضت ملی مسکن، متقاضیان در ۵۴۰ شهر امکان ثبت نام را یافتند، اعلام نمود: با شرایط جدید ثبت نام و تسهیل در پروسه آن این امیدواری وجود دارد که میزان مشارکت بالا برود.
محمودزاده درباب شرایط ثبت نام برای متقاضیان نهضت ملی مسکن اظهار داشت: قبل تر بانوان خودسرپرست بالای ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی، نخبگان علمی امکان ثبت نام را داشتند که با مصوبه دولت اکنون آقایان مجرد بالای ۴۵ سال سن و بیماران خاص نیز امکان ثبت نام را یافته اند. همین طور دولت سیزدهم برای آنکه بتواند در جهت افزایش ازدواج و جمعیت فعالیت ویژه ای انجام بدهد به وزارت راه و شهرسازی تکلیف کرده است تا شرایط ثبت نام برای سایر مجردان را نیز فراهم آورد که جزییات آن بعدها اعلام می شود.
احتمال تمدید زمان ثبت نام نهضت ملی مسکن
وی درباب مهلت ثبت نام نیز اعلام نمود: اکنون مهلت ثبت نام تا ۱۵ آذر اعلام شده است که چنانچه تقاضایی وجود داشته باشد، تمدید خواهد شد برای اینکه بنا نداریم تا صف انتظار برای مسکن ایجاد شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که اراضی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است، اظهار داشت: در هیچ شهری اگر تامین زمین انجام نشود ثبت نام مجددی نخواهیم داشت. قسمتی از اراضی شناسایی و تامین شده برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن که بخشی متعلق به وزارت راه و شهرسازی و بخشی متعلق به سایر دستگاه هاست، آن تعدادی که متعلق به سایر دستگاه هاست در مرحله تغییر کاربری، الحاق به محدوده و کارهای تخصصی است که در حال انجام می باشد.
مهلت معرفی اراضی ۴ میلیون واحد مسکونی حداکثر اختتام امسال است
معاون مسکن و ساختمان اشاره کرد: همکاران ستادی و استانی حداکثر تا اختتام دی ماه باید اراضی ۲ میلیون واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن را معرفی و مشکلات آنرا حل کنند و برای سقف ۴ میلیون واحد مسکونی نیز زمان تعیین شده برای استانها و ستاد حداکثر تا آخر سال جاری تعیین شده است.
محمودزاده اشاره کرد: تجاربی که از طرح های قبل وجود دارد در اجرای طرح نهضت ملی مسکن ملاک عمل قرار گرفته است. تمام پروژه ها در محیط های فنی و GIS جانمایی شده است. اطلاعات تکمیلی آنها نیز همزمان برای دستگاه های خدمات رسان همچون وزارت نیرو، خدمات گازرسانی و … ارسال شده است تا آنها نیز همزمان بتوانند برنامه ریزی های شان را انجام بدهند تا پس از اتمام پروژه های مسکونی خدمات همزمان آماده باشد.
سابقه سکونت و مالکیت خصوصی در شروط نهضت ملی مسکن اصلاح می شود
وی درباب شرایط ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن اعلام نمود: یکی از شروط فرم ج سبز بوده است و این که متقاضیان از اول انقلاب از امکانات دولتی برای زمین و یا وام های یارانه ای استفاده نکرده باشند. همین طور تأهل و سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا و عدم مالکیت خصوصی متقاضیان از اول فرودین ۸۴ از شروط اولیه بوده است که وزارت راه و شهرسازی مکلف شده است تا دو شرط از پنج شرط اولیه را اصلاح نماید.
وزارت راه سابقه مالکیت خصوصی را در شروط نهضت ملی به ۵ سال کاهش می دهد
محمودزاده افزود: اصلاح دو شرط از این شروط به وزارت راه و شهرسازی تفویض شده است که حتما صورت خواهد گرفت. ابتدا سابقه سکونت است که برای همه شهرهای کشور ۵ سال محاسبه نمی گردد خصوصاً افرادی که از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک می روند زمان به ۲ تا ۳ سال تقلیل خواهد یافت. همین طور درباب سابقه مالکیت خصوصی نیز برمبنای بخشنامه قبل باید حداقل بیش از ۱۶ سال مالکیت نداشته باشند که این حداکثر به ۵ سال کاهش می یابد.
وی تصریح کرد: افرادی که در سنوات گذشته ملک مسکونی خودرا از دست داده و برمبنای بخشنامه امکان ثبت نام نداشتند برمبنای شرایط جدید امکان بهره مندی از طرح های حمایتی را پیدا می کنند.
وی یکی از خاصیت های مهم این طرح را مبلغ وام و سود تسهیلات برشمرد و اظهار داشت: این طرح و تسهیلاتی که برای آن در نظر گرفته شده است برمبنای دهک های درآمدی و توان خانوار است. برای دهک های اول تا سوم که هدف اصلی این پروژه هستند تا سقف ۸۰ درصد قیمت مسکن به وسیله تسهیلات فراهم می شود و ۲۰ درصد آورده خانوار است. همین طور ۲۰ درصد برای دهک های اول تا سوم کمک هایی است که بوسیله دستگاه های حمایتی به خانوارها ارائه می شود.
محمودزاده اضافه کرد: برای دهک های متوسط جامعه تسهیلات بین ۵۰ تا ۶۰ درصد قیمت واحد مسکونی را در برمی گیرد و مابقی آورده متقاضیان است. همین طور آورده متقاضیان در ۵ مرحله به حساب سازندگان واریز می شود.
معاون مسکن و ساختمان با اشاره به این که نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد است درباب جزییات آن اعلام نمود: تسهیلات در تهران و شهرهای جدیدی که پوشش جمعیتی تهران در آنها ثبت نام می کنند ۴۵۰ میلیون تومان، ۴۰۰ میلیون تومان در کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت، ۳۵۰ میلیون تومان برای مراکز استانها، ۳۰۰ میلیون تومان برای سایر شهرهای کشور و در روستاها تا ۲۵۰ میلیون تومان است. این تسهیلات با کارمزد ۱۸ درصد است و از طرف شورای پول و اعتبار ابلاغ گردیده است.
محمودزاده توضیح داد: برای آنکه این تسهیلات در استطاعت خانوارها باشد صندوق ملی مسکن که نهاد شکل گرفته برمبنای قانون جهش تولید مسکن می باشد مابه التفاوت این تسهیلات را پرداخت می کند. هدف گذاری اصلی این پروژه برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد است پس بخش عمده ای از سود تسهیلات بانکی توسط این صندوق ضمانت و پرداخت می شود.
مجموع ساخت و بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن ۲۰ ساله است
معاون وزیر راه و شهرسازی مجموع ساخت و بازپرداخت تسهیلات را ۲۰ ساله برشمرد و درباب قیمت تمام شده واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن اعلام نمود: خودمالکان به شکل ویژه تسهیلات را به تعداد واحدی که بخواهند بسازند دریافت خواهند کرد. در بافت فرسوده با تخفیف بیشتر با هدف تشویق ساخت و ساز، مالکان در سامانه می توانند تقاضا کنند و از ۲۰ آذرماه می توانند ثبت نام کنند و با معرفی وزارت راه و شهرسازی تسهیلات را دریافت نمایند.
محمودزاده با تاکید بر این که دولت هیچ واحد مسکونی را نمی سازد و تنها نظارت و نقش حمایتی دارد، اظهار داشت: سیاست وزارت راه و شهرسازی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت این است که پلاک به واحدهای کوچک واگذار شود. بدین سبب قیمت تمام شده متفاوت می باشد. میانگین متراژ واحدهای مسکونی ۷۵ متر است.
معرفی مالکان حقوقی یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد خالی به سازمان امور مالیاتی
وی درباب معرفی یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد به سازمان امور مالیاتی کشور و مهلت ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان اظهار داشت: در سامانه ملی املاک و اسکان دو دسته از اطلاعات وجود دارد که یکی برمبنای قانون سال ۹۴ و دیگری برمبنای اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم که آذرماه سال قبل به تصویب مجلس رسید، است.
خانه های خالی فصلی به سازمان امور مالیاتی معرفی می شود
محمودزاده تصریح کرد: اطلاعات سامانه برمبنای تغییراتی که انجام می شود به سازمان امور مالیاتی اعلام خواهد شد و این سامانه، دائمی و فصلی است. وزارت راه و شهرسازی به شکل دائمی و فصلی هر مسکنی که برمبنای قانون بیش از ۱۲۰ روز خالی باشد را به سازمان امور مالیاتی معرفی می کند.
وی اشاره کرد: در اولین مرحله برای گرفتن مالیات از خانه های خالی سعی کردیم تا از واحدهای حقوقی شروع نماییم تا این اطمینان برای خانوارها ایجاد شود تا در سامانه اطلاعات خود وارد کنند.


منبع:

1400/09/12
11:36:32
5.0 / 5
280
تگهای خبر: بانك , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما