شهرهای جدید آماده ساخت ۶۱۵ هزار واحد

برنامه ساخت آپارتمان های ۶۰ متری در نهضت ملی مسکن

برنامه ساخت آپارتمان های ۶۰ متری در نهضت ملی مسکن

شرکت عمران شهرهای جدید آمادگی خویش را برای آغاز عملیات اجرایی حدود ۶۱۵ هزار واحد نهضت ملی مسکن اعلام نمود و طاهرخانی مدیرعامل عمران اظهار داشت: پیشنهاد پرداخت وام ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی برای هر واحد را ارائه کرده ایم که دهکهای اول تا سوم بیشترین کمک و امتیازات را دریافت می کنند؛ درمورد متراژ هم متناسب با سلایق، متنوع عمل می نماییم و برای کاهش هزینه متقاضیان، آپارتمان های ۶۰ متری را هم در دستور کار داریم.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، از ۴ میلیون واحد طرح نهضت ملی مسکن مقرر است حدود ۶۱۵ هزار واحد در شهرهای جدید ساخته شود. بر این اساس زمین راه اندازی این تعداد واحد تأمین شده و شرکت عمران شهرهای جدید آماده آغاز عملیات اجرایی این واحدها است.
برنامه تأمین زمین ساخت مسکن در چارچوب طرح جهش تولید و تأمین مسکن (نهضت ملی مسکن) در ۳۲ شهر و ۳ شهرک جدید واقع در ۱۳ استان کشور شامل استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، مرکزی و هرمزگان تهیه شده است. شهرهای جدید ظرفیت ساخت ۶۱۵ هزار و ۶۲۲ واحد مسکونی را در استان های مذکور فراهم نموده است.
طبق اعلام شرکت عمران شهرهای جدید، سهمیه شهر جدید سهند در استان آذربایجان غربی ۴۸ هزار واحد، شهریار در آذربایجان شرقی ۸۹۸۶ واحد، گلمان در آذربایجان غربی ۳۰۰۰ واحد، فولادشهر در اصفهان ۱۵ هزار و ۲۱۰ واحد، شهر جدید جی در اصفهان ۱۲ هزار و ۷۹۰ واحد، بهارستان در اصفهان ۱۲ هزار واحد، مجلسی در اصفهان ۸۳۸۶ واحد، هشتگرد در استان البرز ۳۳ هزار و ۹۹۱ واحد، عالیشهر در استان بوشهر ۶۰۰۰ واحد و نایبند در استان بوشهر ۲۰۸۳ واحد است.

ظرفیت ساخت ۱۹۱ هزار واحد در استان تهران
در استان تهران ساخت بیشتر از ۱۹۱ هزار واحد در دستور کار است که سهم پرند ۶۵ هزار و ۳۰۷ واحد، شهر جدید اعتمادیه ۳۸ هزار واحد، پردیس ۱۶ هزار واحد، فردوس ۲۵ هزار واحد، ایوانکی ۳۴ هزار و ۷۵۲ واحد، شهر جدید خوارزمی ۱۰ هزار و سهم شهر جدید اندیشه ۲۲۸۲ واحد است.
در استان خراسان رضوی برای راه اندازی ۱۲۲ هزار و ۶۲۰ واحد مسکونی برنامه ریزی شده که سهم شهر جدید گلبهار ۳۷ هزار و ۸۲۱ واحد، بینالود ۲۴ هزار و ۷۹۹ واحد، شهر جدید در اراضی هاشم آباد ۳۵ هزار واحد و شهر جدید در اراضی قرقی ۲۵ هزار واحد است.
همینطور ظرفیت اراضی قابل تأمین در شیرین شهر استان خوزستان ۲۶ هزار و ۱۶۴ واحد، رامین در خوزستان ۱۹ هزار و ۱۲۹ واحد، شهر جدید رامشار در سیستان و بلوچستان ۱۰۰۰ واحد، تیس در سیستان و بلوچستان ۱۰۰۰ واحد، شهر جدید صدرا در استان فارس ۳۳ هزار واحد، شهرک بیضا در فارس ۸۰۰۰ واحد، شهرک سروستان در فارس ۸۰۰۰ واحد، شهرک کوهمره سرخی در فارس ۶۲۶۵ واحد و شهر جدید تابستان در استان فارس ۶۰۰۰ واحد است.
در استان مرکزی مقرر است که ۱۷ هزار و ۳۲۵ واحد نهضت ملی مسکن ساخته شود که از این تعداد ۱۰ هزار و ۷۲۷ واحد در شهر جدید مهاجران و ۶۵۹۸ واحد در شهر جدید امیرکبیر خواهد بود. در هرمزگان ظرفیت ساخت ۲۵ هزار و ۳۳۱ واحد نهضت ملی مسکن وجود دارد که ۱۷ هزار و ۸۳۱ واحد در شهر جدید علوی و ۷۵۰۰ واحد در شهرک اراضی شرق بندرعباس ایجاد می شود.

طاهرخانی: مشکل تأمین زمین در شهرهای جدید نداریم
حبیب الله طاهرخانی ـ مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ـ به ایسنا اظهار داشت که هیچ مشکلی برای تأمین زمین در شهرهای جدید وجود ندارد و بمحض اتمام ثبت نام متقاضیان که تا روز ۱۵ آذرماه عملیات اجرایی را آغاز خواهیم کرد.

پیشنهاد پرداخت وام ۴۵۰ میلیون تومانی به هر واحد
وی درباره میزان آورده متقاضیان واحدهای نهضت ملی مسکن اظهار داشت: خوشبختانه وام بانکی رقم قابل توجهی از هزینه ساخت را پوشش می دهد. وزارت راه و شهرسازی این اختیار را دارد که بر مبنای تشخیص در مناطق مختلف، سقف وام را به صورت شناور تعیین کند. پیشنهاد ما این است که شهرهای جدید از الگوی کلانشهر تهران تبعیت کنند و وامهای ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی به هر واحد اختصاص پیدا کند.

بیشترین کمک به دهکهای اول تا سوم می شود
طاهرخانی با اشاره به اینکه زمان بازپرداخت تسهیلات بانکی ۲۰ ساله است تصریح کرد: طولانی بودن زمان بازپرداخت وام امکان خوبی را به متقاضیان می دهد تا اقساط پایینی را پرداخت کنند. همینطور دولت تلاش می کند درمورد نرخ سود بانکی و عوارض پروانه ساختمانی حداکثر کمک را به دهکهای اول تا سوم داشته باشد. مبلغ آورده این دهکها هم پایین خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی از دیگر راهکار ها جهت کمک به متقاضیان واحدهای نهضت ملی مسکن را تنوع واحدها از نظر متراژ دانست و اظهار داشت: با تجربه ای که از پروژه های قبلی همچون مسکن مهر داریم تلاش می نماییم حتی المقدور از تکرار آن تجربه که عمده واحدها از مساحت مشخصی برخوردار بود پرهیز نماییم. بنابراین در هر بلوک انواع متراژها را خواهیم داشت تا متناسب با سلیقه و توان متقاضیان، پاسخگوی نیاز آنها باشیم. ازاین رو احیانا متراژ واحدها را بین ۶۰ تا ۸۰ متر و بالاتر در نظر می گیریم.1400/09/10
23:02:49
5.0 / 5
329
تگهای خبر: ارز , بانك , بندر , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما