مدیركل ترانزیت خبر داد؛

فراهم شدن امکان سفر زمینی به ترکیه پس از 2 سال

فراهم شدن امکان سفر زمینی به ترکیه پس از 2 سال

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از بازگشایی مرز زمینی مسافری ایران و ترکیه از هفته آینده اطلاع داد.محمد جواد هدایتی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مذاکرات ایران و آذربایجان برای لغو دستورالعمل های جدید باکو نسبت به تردد کامیون های ایرانی از مناطق تازه الحاق شده به خاک این کشور اظهار نمود: تا کنون اتفاق تازه ای رخ نداده و دستورالعمل های قبلی دولت باکو در مورد دریافت عوارض از کامیون های ایرانی، همچنان درحال اجراست.
هفته آینده کمیته ای از سازمان راهداری جهت بررسی مشکلات کامیون های ایرانی، به باکو می رود
وی اضافه کرد: احتمالاً یکی دو هفته آینده کمیته کارشناسی دو کشور نشستی در باکو برگزار کنند. نشست های این کمیته ها در سطح نمایندگان سازمان های حمل و نقل ایران و آذربایجان خواهد بود.
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ابراز امیدواری کرد: این نشست ها نتایج خوبی برای تردد کامیون های ایرانی از خاک آذربایجان به دنبال داشته باشد.
رانندگان ایرانی بازداشتی در باکو؛ هم خودشان آزاد شدند هم کامیون هایشان
هدایتی خاطرنشان کرد: دو راننده کامیون ایرانی که از جانب آذربایجان بازداشت شده بودند، آزاد شده و به کشور بازگشته اند؛ همینطور توانسته اند کامیون های خویش را هم تحویل بگیرند. دیگر در این زمان توقیف کامیون یا بازداشت رانندگان نداشته ایم؛ از مذاکرات سیاسی هم پالس های مثبت به ما می رسد و امیدواریم روابط به سمت کاهش تنش و عادی شدن پیش برود.
علت ایجاد محدودیت برای ورود کامیون های ایرانی به افغانستان چه بود؟
وی درباره ایجاد محدودیت برای ورود کامیون های ایرانی به افغانستان و رفع فوری آن از جانب کابل خاطرنشان کرد: طرف افغان نامه رسمی به ما ارسال کرد که خودرو های سنگین ایرانی هر ۲۵ روز یک مرتبه بتوانند به افغانستان ورود کنند؛ در غیر این صورت اجازه ورود به ایرانیان داده نمی گردد.
هدایتی درباره علت این نامه ارسالی از جانب ولایت هرات افغانستان به سازمان راهداری بیان نمود: پس از شرایط جدید سیاسی افغانستان، دولت جدید این کشور با اموال بلوکه شده روبرو شده است و امکان عادی شدن تجارت ها وجود ندارد؛ بنابراین حجم تجارت در این کشور کاسته شده است که به کاهش فعالیت رانندگان افغانستانی منجر شده است؛ عمده کسب و کار ساکنان غرب افغانستان هم در حوزه حمل و نقل و کار با کامیون است؛ از همین رو رانندگان افغان به والی هرات اعتراض کردند که فعالیت ما کم شده و ما ماهی یک مرتبه می توانیم به ایران برویم؛ در نهایت تصمیم گرفته می شود که ورود کامیون های ایرانی به افغانستان محدودتر شده تا کامیون های افغان بیشتر بتواند به حمل کالا به این کشور اقدام نمایند.
وی تاکید کرد: سازمان راهداری هم به طرف افغان اعلام نمود اگر این مقررات جدید اعمال شود، ما هم آنرا بعنوان رفتار غیر سازنده تلقی کرده و اقدام متقابل خواهیم کرد و ورود رانندگان افغان را محدود می نماییم.
والی هرات از دستورالعمل خود عقب نشینی کرد
این مقام مسئول در وزارت راه اظهار داشت: در نتیجه اعتراض سازمان راهداری به والی هرات، آنها هم عقب نشینی و اعلام نمودند جلوی هر رفتاری که بخواهد به روابط دوستانه ایران و افغانستان ضربه بزند، خواهیم گرفت که به شکلی عقب نشینی از موضع قبلی آنهاست و شرایطی که اعلام نموده بودند، اجرایی نخواهد شد.
امکان ورود عراقی ها به ایران هست اما ایرانیان نمی توانند زمینی به عراق بروند
وی درباره تردد مسافری با جنوب عراق از مرزهای چزابه و شلمچه اظهار داشت: تردد مسافری ایران و با عراق قطع نشده بود؛ عراقی هایی که ویزای ایران دریافت می کنند یا دوتابعیتی ها یا دارندگان ویزای درمان امکان ورود به ایران را دارند؛ اما اتباع ایرانی هایی که زمینی به عراق می روند، باید روادید دریافت کنند؛ اما اجبار به دریافت روادید برای مسافران هوایی به عراق لغو شده است.
ویزای سفر زمینی به عراق تا ۲ ماه آینده برداشته می شود
به گفته هدایتی، ویزای عراق مقرر است ظرف یکی دو ماه آینده برای مسافران زمینی مانند مسافران هوایی برداشته و لغو شود.
آغاز تردد اتوبوس های ایرانی به ارمنستان
وی درباره سفر زمینی مسافری به ارمنستان اظهار نمود: سفر اتباع ایرانی به ارمنستان که با ایران قرارداد لغو روادید دارد، علاوه بر حمل و نقل شخصی با حمل و نقل عمومی زمینی هم برقرار شده است؛ از مرداد ماه سرویسهای منظم اتوبوسی به این کشور برقرار شده است.
فعلاً سرویس منظم اتوبوسی به آذربایجان نداریم
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه کرد: هم اکنون امکان سفر زمینی به آذربایجان به علت این که باکو هنوز صدور روادید گردشگری را آغاز نکرده، وجود ندارد و امکان برقرار سرویسهای منظم اتوبوسی با این کشور را نداریم.
از سر گیری تردد زمینی مسافری به ترکیه از هفته آینده
وی درباره سفر زمینی به ترکیه افزود: با عنایت به ابلاغ پروتکلهای اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد ترددهای جاده ای با حمل و نقل عمومی در خصوص اجبار به عرضه پی سی آر منفی یا کارت واکسیناسیون از یک سو و همینطور با بیان آمادگی ترکیه برای بازگشایی مرزهای مسافری زمینی از طرفی، قرار شد هفته آینده نشستی با شرکتهای حمل و نقل مسافری برگزار کرده از همان هفته آینده ترددهای منظم اتوبوسی به ترکیه را از سر بگیریم.


منبع:

1400/08/17
21:20:03
5.0 / 5
221
تگهای خبر: سفر , شركت , كسب و كار , مسافران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما