ستاری در جمع رؤسای پارك های فناوری استانی:

توسعه با اجرای بند الف تبصره18قانون بودجه اشتغالزایی

توسعه با اجرای بند الف تبصره18قانون بودجه اشتغالزایی

به گزارش هم پیما معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نخستین نهادی است که برای اجرائی کردن بند الف تبصره 18 قانون بودجه پیش قدم شده است، اظهار داشت: این قانون به دنبال توسعه اشتغال در کشور است. این تبصره فرصت خوبی برای شرکتها است تا بتوانند طرح ها و پروژه های خودرا با تسهیلات خوب و قابل قبول اجرائی کنند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در نشست تبیین بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه که به توسعه اشتغالزایی تاکید دارد، در جمع رؤسای پارک های فناوری استانی اظهار نمود: این تبصره یک اتفاق بزرگ و ابتکاری است که تصویب آن با حمایت ویژه مجلس شورای اسلامی سریع تر انجام شد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرای این تبصره را به پارک های فناوری در استانها واگذار کرده است. آنها نمایندگان معاونت علمی و فناوری هستند.
ستاری اضافه کرد: از رؤسای پارک ها می خواهیم هر چه زودتر طرح های فناورانه و دانش بنیان استان خودرا بررسی نمایند. این تبصره فرصت خوبی برای شرکتها است تا بتوانند طرح ها و پروژه های خودرا با تسهیلات خوب و قابل قبول اجرائی کنند. همه ابزار و اختیار در دست پارک ها است بعد از این شرایط بهترین بهره را برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و خلاق ببرید.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که این تبصره به صورتی رقابت میان پارک های فناوری را بیشتر می کند، اظهار داشت: در این طرح مبالغ و اعتبارات تخصیص داده می شود، اگر پارکی از این فرصت استفاده نکند؛ منابع به پارک های دیگر استانها تعلق می گیرد.
ستاری با اشاره به همکاری خوب مجلس شورای اسلامی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تحقق اقتصاد دانش بنیان، افزود: خوشبختانه تعداد زیادی از نمایندگان مجلس همکاری خوبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تصویب قوانین حوزه دانش بنیانی و آشنایی درستی از مفاهیم این حوزه دارند و این مساله کمک بزرگی برای اجرائی شدن برنامه های این حوزه است.
رئیس ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق اضافه کرد: رؤسای پارک ها هر چه زودتر جلسات خودرا با مسؤولان استانی بگذارند تا در آینده نزدیک جذب منابع جدید صورت گیرد و بانکهای عامل نیز برای همکاری با این طرح ترغیب شوند.
ستاری با اعلان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نخستین نهاد اجراکننده این تبصره است، اظهار داشت: هم اکنون ما به الگویی دراین زمینه برای دیگر دستگاهها بدل شده ایم و همه اقدامات اولیه برای عملیاتی شدن آنرا انجام داده ایم. مذاکرات با بانکها نیز صورت گرفته است. برای تسهیل ارائه ضمانت نامه ها نیز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی لازم را دارد.
تخصیص اعتبارات در معاونت علمی و فناوری پایین ترین میزان خطا را دارد
محسن دهنوی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، با اشاره به عملکرد خوب دکتر ستاری در ضمن ۸ سال حضور در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار داشت: یکی از بهترین اقدامات دکتر در این سال ها، عدم توسعه سازمانی بود. دکتر تاکید داشتند که پارک های استانی نماینده معاونت علمی و فناوری در دیگر شهرها هستند. همین موضوع به چابکی و کارآمدی این نهاد فناورانه کمک کرد.
وی ادامه داد: یکی از مطمئن ترین و بهترین دستگاهها در اختصاص پول و بودجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. چونکه این پول ها با پایین ترین میزان خطا به هدف به هدف خوردن می کند و در جای درست خود استفاده می شود.
رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی افزود: با وجود تخصیص اعتبارات به حوزه دانش بنیان و خلاق باید بگویم که رقم کلی به نسبت دیگر بودجه های جاری بسیار ناچیز است و باید واقعی تر شود.
دهنوی اضافه کرد: برای اجرائی شدن تبصره ۱۸ دو پیشنهاد برای پارک ها دارم؛ یکی این که هر چه زودتر ارتباطات مؤثر خود با مدیران و مسؤولان استانی را شروع و گزارشی از اقدامات خود ارائه نمایند و دوم این که از امکانات این طرح به خوبی بهره ببرند.
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی همین طور بیان کرد: برند معاونت علمی و فناوری در حوزه دانش بنیان و خلاق شدن شرکتها معتبر است و سختگیری های این حوزه کمک کرده است تا شرکت هایی عنوان دانش بنیانی یا خلاق بگیرند که واقعا محصول و تولید دارند. تبصره ۱۸ سنگ بنای خوبی برای پیشبرد حوزه دانش بنیان و خلاق در کشور است. از این فرصت استفاده کنید.
بند (الف) تبصره ۱۸ قانون بودجه چیست؟
به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برمبنای بند (الف) تبصره ۱۸ قانون بودجه به دولت اجازه داده می شود برای مردمی شدن اقتصاد، حداکثرسازی مشارکت اقتصادی، بهره گیری مؤثر از ظرفیت های عظیم جمعیت فعال کشور (جوانان، زنان و دانش آموختگان دانشگاهی) و برای بهره برداری مؤثر از مزیت های نسبی و رقابتی مناطق در پهنه سرزمینی ایران اسلامی (با اولویت مناطق روستایی و عشایری و محروم) برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها به ایجاد اشتغال پایدار و جدید منجر شود.
این تبصره به سیاست گذاران و برنامه ریزان فرصت می دهد تا ایجاد فرصتهای شغلی جدید و پایدار در منطقه و شناسایی استعدادها و قابلیت های مناطق، بوسیله حمایت های نهادی، اعتباری، آموزشی و اجرائی، اقدامات مصرح در ذیل این تبصره را بر طبق سیاست های مصوب شورای عالی اشتغال انجام دهند.
منبع:

1400/08/05
19:49:31
5.0 / 5
216
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اشتغال , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما