توصیه رییس اتحادیه املاك به مالكان

اگر می خواهید خانه خودرا بفروشید نرخها را پایین بیاورید

اگر می خواهید خانه خودرا بفروشید نرخها را پایین بیاورید

به گزارش هم پیما رئیس اتحادیه مشاوران املاک با سفارش به مالکان برای پایین آوردن قیمت مسکن اظهار داشت: بازار نه فقط ظرفیت پرش قیمت ندارد بلکه خیلی از نرخهای فعلی هم نامتعارف است و نمی گردد که هرکس هر قیمتی دلش خواست برای آپارتمان خود تعیین کند؛ نرخهای موجود در سامانه های ملکی باید توسط دستگاههای ناظر رسیدگی شود.


مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بازار مسکن ظرفیت رشد بالای قیمت را ندارد؛ برای اینکه به لحاظ کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان، معاملات به شدت کم شده است. اگر بعضی مالکان یا سازندگان دلشان می خواهد واحدهای خودرا با قیمتهای نامتعارف به فروش برسانند باید بگویم از این خبرها نیست.
وی ادامه داد: بازار مسکن در حدود چهار سال اخیر متاثر از تورم عمومی گرفتار جهش قیمت شده و هم اکنون به ثبات و آرامش رسیده و در مهرماه نیز معاملات کساد است. نوسانات جزئی ماهیانه طبیعی است اما نمی توان انتظار داشت قیمتها باردیگر پرش کند. بدین سبب به کسانی که در سایتها و اپلیکیشنها نرخهای کاذب برای آپارتمانهای خود می گذارند سفارش می نماییم اگر قصد فروش دارند قیمتهای پیشنهادی را پایین بیاوند تا هم خودشان بتوانند به پول برسند و هم متقاضیان مصرفی، خانه دار شوند.
خسروی با اشاره به قیمتهای پیشنهادی که در مناطق شمالی تهران ارائه می شود اظهار داشت: متوسط قیمت هر متر خانه در منطقه یک بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان است. پس قیمتهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان فقط در ظاهر است و با این نرخها خرید و فروش بسیار به ندرت انجام می شود. وقتی از میانگین حدود ۷۰ میلیون تومان صحبت می نماییم یعنی ممکنست واحدهایی با نرخ متری ۵۰ میلیون تومان تا نهایتاً ۸۰ میلیون تومان فروخته شود. عجیب است که مالکان در سایتها قیمتهای ۱۵۰ میلیون تومان در هر متر مربع تعیین می کنند. این رویه در سامانه های ملکی باید توسط دستگاههای ناظر رسیدگی شود.
وی درباره تاثیرگذاری طرح جهش تولید مسکن که ثبت نام آن از امروز شروع شده است اظهار داشت: این برنامه ها اساسا در بلندمدت موثر است و می تواند به کنترل بازار املاک کمک نماید. اما به هر حال باید در نظر داشت که ساخت و ساز بین ۱.۵ تا ۳ سال طول می کشد و توقع این که سریعا نرخها در بازار مسکن پایین بیاید مقداری دور از ذهن است. جدا از اثرات اقتصاد کلان بر بازار مسکن، افزایش عرضه و ساخت و ساز می تواند به ساماندهی این بازار کمک نماید. بدین سبب دولت و مجلس، مسیر خوبی را انتخاب نموده اند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک همین طور درباب طرح اجاره داری حرفه ای اظهار نمود: همین که مردم می بینند برنامه هایی در بخش ساخت و ساز بمنظور اجاره یا واگذاری بصورت مالکیت وجود دارد در کاهش انتظارات تورمی موثر است. اما همانطور که گفتم حوزه مسکن، یک حوزه دیرپذیر است و اثرگذاری طرحها با فاصله زمانی خودرا نشان میدهد. بازار مسکن مثل طلا و ارز نیست که یک شبه بالا برود و یک شبه پایین بیاید.
خسروی نقش مشاوران املاک در بازار مسکن را در جهت کاهش قیمتها دانست و اظهار داشت: وقتی یک نفر خانه خودرا برای فروش به مشاور املاک می سپارد، نخستین چیزی که مشاور به او می گوید این است که آیا امکان تخفیف وجود دارد؟ اگر قیمت خانه بالاتر از عرف منطقه باشد مشاور به مالک می گوید که نمی توانم با این قیمت خانه شما را بفروشم. طبیعتا یک مشاور املاک می خواهد معاملات در بازار مسکن افزایش یابد تا به کمیسیون خود برسد و به هیچ عنوان افزایش قیمت برای او ملاک نیست. پس صحبتهایی که گاهی درباب نقش بنگاه داران در گرانی مسکن عنوان می شود فاقد اعتبار است و کارشناسی شده نیست.
منبع:

1400/07/30
12:09:15
5.0 / 5
273
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما