یک بام و دوهوا درمورد قیمت بلیت هواپیما

یک بام و دوهوا درمورد قیمت بلیت هواپیما

در صورتیکه در ماه های گذشته قیمت بلیت هواپیما دستخوش تغییرات و افزایش خودسرانه از طرف ایرلاین ها شد و تا کنون بلاتکلیف مانده است، روز گذشته اظهارات حدیدی از طرف مسئولان عنوان شد که ابهام را در این زمینه بیشتر می کند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، از تیر ماه امسال شرکت های هواپیمایی قیمت بلیت پروازهای داخلی را تا بیش از ۳۰ درصد زیاد کردند در صورتیکه آنها هیچ مجوزی برای این اقدام خود نداشتند و تا کنون نیز توضیحی به رسانه ها و مردم بابت این تصمیم خودسرانه شان اعلام نکردند.

البته در طول این مدت اظهارات خیلی از سوی مسئولان از محمد اسلامی- وزیر سابق راه و شهرسازی تا روسای قبلی و فعلی و دیگر مدیران سازمان هواپیمایی کشوری درباره غیرقانونی بودن این اقدام ایرلاین ها، عواقب این تصمیم و هشدارهای گوناگون به شرکت های متخلف برای بازگرداندن قیمت به نرخ مصوب آبان ماه سال قبل عنوان شد اما هیچ تغییری در آشفته بازار پروازهای داخلی رخ نداد.

حتی شورای عالی هواپیمایی کشوری چندین جلسه با حضور وزیر سابق راه و شهرسازی، سازمان هواپیمایی کشوری و نمایندگان ایرلاین ها برگزار کرد که همه آنها بی نتیجه ماند و تعیین تکلیف نهایی در این جلسه ها به آینده ای موکول شد که گویا تا کنون زمانش فرا نرسیده است.

حالا و با روی کار آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی هم خبر حدیدی در این زمینه نشده اما روز گذشته اظهاراتی عنوان شد که ابهاماتی درمورد قیمت بلیت هواپیما به وجود آورد.

رستم قاسمی –وزیر راه و شهرسازی- روز گذشته در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، در خصوص این که چرا تا حالا تکلیف قیمت بلیت هواپیما مشخص نشده است و ایرلاین ها بدون داشتن مصوبه و اختیار قانونی مبادرت به افزایش نرخ پروازهای داخلی کرده اند؟ اظهار نمود: قیمت بلیت هواپیما به سبب رعایت پروتکلهای بهداشتی خصوصاً محدودیت پذیرش ۶۰ درصدی مسافر در پروازهای داخلی بالا رفته بود که امیدواریم با بهبود شرایط کشور از نظر شیوع ویروس کرونا و برداشته شدن این محدودیت بتوانیم قیمت بلیت هواپیما را تعدیل نماییم.

وی اضافه کرد: محدودیت ۶۰ درصدی پذیرش مسافر در ناوگان حمل و نقل عمومی برمبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اتفاق افتاده است که اکنون در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا درحال بحث و بررسی برای اعمال تغییرات در این پروتکل ها هستیم.

اما ساعتی بعد اطلاعیه ای از طرف سازمان هواپیمایی کشوری منتشر گردید. این سازمان در اطلاعیه خود اینطور به مساله قیمت بلیت هواپیما اشاره نمود که «هرگونه تخطی از اجرای مصوبات، ابلاغیه ها و دستورالعمل ها و سهل انگاری در این رابطه تخلف محسوب شده و شرکت هایی که از اجرای این مقررات اجتناب کنند، این سازمان نسبت به مجوزهای پروازی آن شرکتها اقدام خواهدکرد.

همچنین سازمان هواپیمایی کشوری هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت بلیت هواپیما در دستور کار خود ندارد و شرکت های هواپیمایی موظفند درباب نرخ بلیت هواپیما، بر طبق تصمیمات اتخاذ شده در آخرین جلسه شورای عالی هواپیمایی عمل کنند و فروش بالاتر از سقف نرخ تعیین شده در جلسه مذکور، تخلف شمرده می شود.»

در حالی به این نکته دراطلاعیه تاکید شده بود که «هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت بلیت هواپیما نداریم» که رستم قاسمی ساعتی پیش از آن گفته بود که اگر محدودیت هایی مانند پذیرش ۶۰ درصدی مسافر در پروازهای داخلی برداشته شود، قیمت بلیت هواپیما کاهش پیدا خواهدنمود.

البته سازمان هواپیمایی در این اطلاعیه به این مساله هم اشاره کرده بود که باید نرخ ها بالاتر از سقف تعیین شده نباشد اما طی ماه های گذشته هیچ کدام از ایرلاین ها نرخ نامه تعیین شده مصوب موجود را که به آبان ماه سال قبل بر می گردد و امسال تنها کف قیمتی از دامنه مصوب حذف شد، رعایت نمی کنند و به همین دلیل معین نیست مقرر است دقیقا با کدام شرکت هواپیمایی برخورد شود؟

در روزها و هفته های آتی و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای حذف تدریجی و هوشمند محدودیت های کرونائی، باید دید تکلیف رئیس جدید سازمان هواپیمایی کی مشخص خواهد شد و گزینه اصلی احتمالی کی بر میز ریاست تکیه خواهد زد و از طرف دیگر باید منتظر ماند دید مسئول جدید بالاخره چگونه و کی تکلیف قیمت بلیت هواپیما را روشن می کند.
1400/07/28
10:05:03
5.0 / 5
430
تگهای خبر: بازار , پرواز , جت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما