بهره برداری از 14 واحد صنایع تبدیلی غذایی در همدان

بهره برداری از 14 واحد صنایع تبدیلی غذایی در همدان

به گزارش هم پیما همدان مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان اظهار داشت: در 5 ماهه اول سالجاری 14 فقره واحد صنایع تبدیلی غذایی با ظرفیت جذب 45 هزار تن محصول خام کشاورزی و اشتغال 131 نفر و سرمایه گذاری 88 میلیارد و 350 میلیون تومان به بهره برداری رسیده است.


حسن محمدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که مهم ترین موضوع در بحث صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی، کاهش ضایعات محصولات کشاوزی، ایجاد فناوری و اشتغال و ایجاد ارزش افزوده برای محصولات کشاورزی است، اضافه کرد: هم اکنون برای ۴۲۸ واحد صنایع تبدیلی با توان جذب چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول خام و اشتغال مستقیم هشت هزار و ۷۶۶ نفر در استان همدان پروانه بهره برداری صادر گردیده است.
وی مطرح کرد: تا آخر سال ۹۹ سازمان جهاد کشاورزی ۳۱۵ واحد صنایع تبدیلی با توان تولید یک میلیون و ۳۱۴ هزار تن محصول و توان جذب یک میلیون و ۷۴۵ هزار تن محصول خام کشاورزی با اشتغال ۴۳۰۷ نفر پروانه بهره برداری صادر شد و در همین زمان سازمان صمت نیز ۱۱۳ واحد صنایع تبدیلی با توان تولید دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن و سه میلیون تن محصول خام کشاورزی با اشتغال چهار هزار و ۴۵۹ نفر پروانه بهره برداری صادر کرده است.
محمدی در ادامه بیان کرد: استان همدان در سالهای قبل چهار نمونه ملی در صنایع تبدیلی و غذایی داشت و از سال ۹۰ تا ۹۹، ۲۲۱ فقره تسهیلات بانکی به مبلغ ۲۴۷ میلیارد تومان در زمینه صنایع تبدیلی پرداخت شده است.
این مقام مسئول به مهم ترین کارهای صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در سالهای قبل اشاره نمود و اضافه کرد: تجهیز هشت واحد تصفیه و بسته بندی کشمش بصورت لیزری در امتداد افزایش کیفی و توان صادراتی کشمش یکی از این نمونه ها بود، همین طور در همین ایام تبدیل بیش از ۳۵ واحد شوری و ترشی سنتی به سیستم صنعتی و پاستوریزه، با بسته های متنوع و در اوزان مختلف در امتداد افزایش کیفی و ایمنی و در بالا بردن قابلیت صادرات که در برخی از این واحدها بیش از ۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید دیگر اقدام این بخش است.
وی افزود: تبدیل ۱۰ واحد لبنی از تولیدات سنتی مثل پنیر آب نمکی به تولیدات انواع فرآورده های پاستوریزه مثل پنیر یو اف، شیر استریل، شیرهای طعم دار و شیر پاستوریزه، انواع دوغ، انواع ماست در بسته بندی های متنوع و با قابلیت صادرات از دیگر اقدامات است.
محمدی مطرح کرد: تا آخر سال ۹۹ از ۶۸ واحد سردخانه مختص سیب زمینی با ظرفیت ۱۶۷ هزار تن و اشتغال مستقیم ۶۷۱ نفر و سرمایه گذاری ۳۲۸ میلیارد تومان بهره برداری شد که با راه اندازی این سردخانه ها ضایعات سیب زمینی از ۲۵ درصد به زیر ۵ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی با اشاره به این که در این بازه زمانی ۵ واحد سورت و بسته بندی با توان سورت ۷۵ هزار تن سیب زمینی با اشتغال ۱۳۶ نفر و سرمایه گذاری ۱۰۶ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: تا آخر سال ۹۹، ۸۹ واحد شوری و ترشی و رب با توان تولید ۱۶۶ هزار تن با انواع محصول و اشتغال ۱۷۴۸ نفر و سرمایه گذاری ۲۰۲ میلیارد تومان به بهره برداری رسید، همین طور ۵۵ واحد تصفیه و بسته بندی کشمش با توان ۸۶۱۵۰ تن و اشتغال زایی ۸۱۵ نفر و سرمایه گذاری ۶۲ میلیارد تومان بهره برداری از ۶ واحد کشتارگاه مرغ با توان تولید ۴۰ هزار تن و کشتار ۵۵ هزار تن مرغ زنده و اشتغال ۱۸۷ نفر و سرمایه گذاری ۴۹ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.
محمدی افزود: بهره برداری از ۴ واحد تولید و بسته بندی رب با ظرفیت ۲۵ هزار تن و توان بیش از ۱۲۷ هزار و ۵۰۰ تن رب گوجه فرنگی و همین طور بهره برداری از دو واحد بسته بندی رب با ظرفیت پنج هزار و ۵۰۰ تن و فعالیت ۲۴ واحد تولید فرآورده های لبنی با توان تولید ۴۴۶ هزار تن اشتغال ۹۶۴ نفر و سرمایه گذاری ۳۶۸ میلیارد تومان همچون برنامه های ما در سالهای قبل بوده است.
وی با اشاره به این که در پنج ماهه اول سالجاری ۱۴ فقره واحد صنایع تبدیلی غذایی با ظرفیت جذب ۴۵ هزار تن محصول خام کشاورزی و اشتغال ۱۳۱ نفر و سرمایه گذاری ۸۸ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان به بهره برداری رسیده است، اضافه کرد: در طول این مدت ۲۳ فقره جواز تأسیس با پیش بینی ۷۶ هزار تن تولید انواع محصولات اشتغال ۴۲۵ نفر و با سرمایه گذاری ۳۵۲ میلیارد تومان صادر شد.
محمدی با اعلان اینکه همین طور در این بازه زمانی ۵ فقره طرح توسعه با پیش بینی ۲۳۵۰۰ تن تولید انواع محصولات خام و اشتغال ۱۳ نفر و سرمایه گذاری ۱۱۱ میلیارد تومان صادر شد، اظهار داشت: علاوه بر این ۸۲ فقره موافقت اولیه با پیش بینی ۲۳۵ هزار تن تولید انواع محصولات و توان جذب ۳۵۵ هزار تن انواع محصول کشاورزی صادر گردیده است.
این مقام مسئول با اشاره به این که در طول این مدت ۳۰ فقره طرح به نظام بانکی برای گرفتن تحصیلات بانکی به مبلغ ۱۳۳ میلیارد تومان از محل گرفتن تسهیلات بانکی عرضه شد، اظهار نمود: در ۵ ماه نخست سال جاری به سبب کمبود اعتبارات تنها یک فقره عقد قرار داد به مبلغ سه میلیارد و ۷۰ میلیون تومان و اشتغال ۱۰ نفر و ظرفیت ۱۰ هزار تن داشتیم.
منبع:

1400/07/26
08:59:41
5.0 / 5
460
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بانك , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما