تعاونی ها ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در ۴ سال آینده می سازند

تعاونی ها ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در ۴ سال آینده می سازند

به گزارش هم پیما رئیس اتاق تعاون ایران اظهار داشت: در جهت کمک به ساخت مسکن در کشور و با امضای تفاهمنامه ای با وزارت راه و شهرسازی بخش تعاون متعهد شد در ۴ سال آینده ۲۰۰ هزار واحد مسکونی به بهره برداری برساند.به گزارش هم پیما به نقل از صداوسیما، بهمن عبداللهی اظهار داشت: با عنایت به تصویب قانون جهش تولید در حوزه مسکن و همینطور وعده ای که رئیس جمهور به مردم در جهت ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی داده اند و از آنجاییکه مبحث مسکن، گرانی و کمبود آن یکی از دغدغه های مردم است اتاق تعاون بر آن شد تا تمام ظرفیت های خود در بخش تعاون را در مبحث مسکن به کار گیرد.
وی اضافه کرد: بر همین مبنا اخیراً تفاهمنامه ای میان اتاق تعاون کشور و وزارت راه و شهرسازی منعقد شد در خصوص این که در چهار سال آینده اتاق تعاون مسؤولیت راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را با استفاده از ظرفیت تعاونی های مسکن و سایر امکانات حوزه تعاون به عهده بگیرد و امیدواریم با انجام این کار کمکی کوچک در زمینه تحقق وعده های دولت کرده باشیم.
عبداللهی اظهار داشت: الان ۱۲ هزار تعاونی فعال در بخش مسکن داریم که برخی از آنها تعاونی های بسیار شاخصی هستند که در تأمین مالی، ساخت و اجرا، ظرفیت های بسیار خوبی دارند که می توانند در ساخت واحدهای مسکونی گام های مؤثری بردارند.
وی ضمن اشاره به این که مبحث تغییر مدیریت در شرکت ها شامل شرکتهای تعاونی، مسأله ای عادی است، اضافه کرد: در یک بررسی که بر روی حدود هزار و ۴۰۰ تعاونی مسکن صورت گرفته مشخص شد که عمده اشکالات در به ثمر رسیدن تعهدات این تعاونی ها انجام نشدن تعهدات مالی اعضای تعاونی است که باعث می شود با روند رو به رشد تورم و افزایش قیمت مصالح، شرکتهای تعاونی با کمبود منابع مواجه و کارشان متوقف شود.
رئیس اتاق تعاون ایران اظهار داشت: البته در ابتدای کار ارزیابی و تعیین قیمت ها در تعاونی ها به درستی صورت نمی گیرد که این مورد هم در انجام نشدن تعهدات برخی تعاونی های مسکن مؤثر است.
عبداللهی اضافه کرد: هنگامی که قیمت ها هم اعلام می شود منابع مالی بموقع در اختیار تعاونی ها توسط اعضا قرار نمی گیرد و با عنایت به این که در کشور ما قیمت ها روز به روز عوض می شود تعاونی های مسکن از روند افزایش قیمت عقب می مانند و نمی توانند بموقع تعهداتشان را انجام دهند.
وی اظهار داشت: البته در مدیریت تعاونی های مسکن هم بعضی مشکلات و تخلفات و بی کفایتی هایی وجود دارد، ولی عمده اشکالات ناشی از عقب ماندگی اعضا از پرداخت منابع است.
عبداللهی اضافه کرد: روش هایی، چون پیش خرید مصالح توسط تعاونی های مسکن در دست بررسی می باشد تا با استفاده از این روش ها هم اعضا بموقع به تعهداتشان عمل کنند و هم تعاونی های مسکن بتوانند مشکل انجام نشدن تعهداتشان را به حداقل برسانند.
وی ضمن اشاره به این که آمار دقیقی از واحدهای نیمه کاره مسکونی که توسط تعاونی ها ساخته شده وجود ندارد، اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد در چارچوب تفاهمنامه ای که با وزارت راه و شهرسازی برای ساخت واحدهای مسکونی جدید امضا شده این واحدهای نیمه کاره را هم تکمیل نماییم.


منبع:

1400/07/24
12:53:29
5.0 / 5
254
تگهای خبر: ارز , تولید , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما