مشاور رئیس جمهور:

مناطق ویژه اقتصادی محرومیت زدایی می شوند

مناطق ویژه اقتصادی محرومیت زدایی می شوند

به گزارش هم پیما دبیر شورایعالی مناطق آزاد اظهار داشت: نمایندگان مردم در خانه ملت ما را برای بازگرداندن مناطق آزاد به ریل اصلی خود و جذب سرمایه گذار جهت رونق تولید و صادرات یاری کنند.به گزارش هم پیما به نقل از خانه ملت، سعید محمد اظهار داشت: مناطق آزاد کشور مشکلات بسیاری به لحاظ قوانین و مقررات در حوزه ساختار دبیر خانه، اشراف دبیرخانه بر مناطق و تعامل این مجموعه با دستگاههای اجرایی دارد.
وی افزود: همانطور که از نام مناطق آزاد مشخص است این مناطق باید دارای قوانین و چهارچوبی خارج از سرزمین اصلی باشد. اما بعضی از مسؤلان احساس می کنند، مناطق آزاد هم مانند سرزمین اصلی بوده و می توانند هر زمانی تغییرات و تصمیمات خلق الساعه داشته باشند. این امر باعث می شود هیچ سرمایه گذاری انگیزه ای برای ورود به این مناطق نداشته باشد.
محمد با اشاره به اینکه مشکلات مناطق آزاد قابل حل بوده و راه برون رفت از آنها با زمان بندی مشخص کاملاً احصاء و فراکسیون مناطق آزاد مجلس مورد بررسی قرار گرفته است، اضافه کرد: از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی درخواست داریم در این راه به ما کمک کنند تا بتوانیم هر چه سریع تر مناطق آزاد را به ریل اصلی خودش بازگردانده و ضمن پیشگیری از زمین فروشی در این مناطق مبادرت به جذب سرمایه گذاری برای رونق تولید و صادرات نماییم.
وی اظهار نمود: همینطور لازم است در بودجه ۱۴۰۱ برای توسعه زیرساخت های مناطق آزاد هم اعتباراتی پیشبینی شود و در ۷ منطقه جدید آزاد و تجاری هم طرح جامع تدوین و منابع مورد نیاز بر مبنای آن تخصیص پیدا کند تا بعد از توسعه، آماده ورود سرمایه گذاران شود.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: سالهای قبل ضابطه ای در مناطق آزاد گذاشته شده بود که بر مبنای آن ۱۰ درصد از بودجه مناطق آزاد باید به محرومیت زدایی مناطق اختصاص پیدا می کرد که هم اکنون این مبالغ در حوزه توسعه زیرساخت ها هزینه می شود. البته اجرای طرح های محرومیت زدایی نیازمند بررسی و مطالعه عمیق است تا از هزینه ها بیشترین استفاده را برای توانمندسازی مردم بومی داشته باشیم. هم اکنون اختلاف طبقاتی زیادی میان مردم بومی در مناطق آزاد و فعالان در منطقه وجود دارد که باید کاهش پیدا کند. این موضوعات باید به درستی شناسایی شده و با استفاده از بودجه های تخصیص یافته نسبت به توانمندسازی مردم اقدام گردد.


منبع:

1400/07/20
10:56:53
5.0 / 5
417
تگهای خبر: توسعه , تولید , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما