شایعاتی نگران کننده برای کارگران!

شایعاتی نگران کننده برای کارگران!

البرز رییس کانون شورای اسلامی کار البرز با اعلان اینکه هزینه های درمان به شکلی شده که شاید یک کارگر مجبور باشد برای تامین هزینه های درمان خانه خودرا بفروشد، اظهار داشت: همین طور نگران گران تر شدن کالاهای ضروری و خوراک در ماه های آتی هستیم.علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که حقوق کارگران با میزان تورم درجامعه به هیچ عنوان تناسب ندارد اظهار داشت: با تورم افسار گسیخته ای که در جامعه وجود دارد وضعیت معیشت کارگران اصلا خوب نیست. قیمت کالاهای ضروری مختلف روز به روز افزایش می یابد و این تورم کمرجامعه کارگری را می شکند.

اصلانی اضافه کرد: هزینه سبد معیشت یک کارگر ۳.۳ دهم نفری در اسفند ۹۹، هفت میلیون تومان ارزیابی ولی حقوق چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد و کارگران با این دستمزد به سختی زندگی خودرا می گذراندند. حالا خط فقر به ۱۰ میلیون تومان رسیده و گذران زندگی کارگران با این حقوق خیلی مشکل شده است.

وی با ابراز نگرانی از میزان تعیین دستمزدها در سال آینده اظهار داشت: از این شرایط بدتر شایعاتی است که در مورد دستمزدهای امسال به گوش می رسد. نمایندگان جامعه کارگری بوسیله شورای عالی کار به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تعدیل حقوق کارگران نامه ارسال کردیم تا برای تطبیق افزایش هزینه ها با حقوق کارگران اقدامی صورت بگیرد. این درحالی است که حالا شنیده می شود باتوجه به کسری بودجه دولت، در سال جدید دستمزدها ۱۰ درصد افزایش می یابد یا احیانا افزایشی نداشته باشد. بدین سبب دغدغه کارگران چند برابر شده است. همین طور نگران گران تر شدن کالاهای ضروری و خوراک در ماه های آتی هستیم.

به گفته اصلانی درمان نیز با شرایط به وجود آمده تبدیل به یک معضل بزرگ شده است. بیشتر داروها از زیر نظر خدمات دفترچه تامین اجتماعی خارج شده و هزینه یک عمل جراحی برای یک کارگر از توان خارج است.

وی افزود: بتازگی نیز به سبب افزایش بدهی تامین اجتماعی خیلی از مراکز درمانی دفترچه تامین اجتماعی نمی پذیرند و کل مبلغ را در ابتدا دریافت می کنند و با صدور فاکتور، دریافت مبلغ را به تامین اجتماعی ارجاع می دهند. به این صورت شاید یک کارگر مجبور باشد برای تامین هزینه های درمان خانه خودرا بفروشد. حتی رفتار برخی بیمارستان های خصوصی در مورد بیمه های تکمیلی نیز همین گونه است. دریافت پول از سازمان اجتماعی نیز شرایط و ضوابط خاصی دارد و خیلی از شرایط را نمی پذیرند.

این فعال جامعه کارگری از نبود توجه مسئولان به شرایط کارگران انتقاد نمود و اظهار داشت: اگر رسانه ها نباشند صدای کارگر به گوش مسئولان نمی رسد. حالا نیز با وجود پیگیری های فراوان شرایطمان اینطور است.
1400/07/17
20:05:05
5.0 / 5
337
تگهای خبر: ارز , جت , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما