گره ترخیص کامیون های رسوبی باز می شود؟

گره ترخیص کامیون های رسوبی باز می شود؟

هم پیما: برمبنای آخرین آمارهای اعلام شده، بیش از ۶۰۰۰ دستگاه کامیون وارداتی در گمرک های کشور رسوب کرده که با ورود دستگاه قضایی قرار شد به سرعت تعیین تکلیف شوند اما همچنان حرف های ضد و نقیضی دراین زمینه مطرح می شود و معین نیست گره این مشکل کجاست و کی باز می شود؟به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، به دنبال تصمیمات اتخاذ شده و ورود دستگاه قضایی به مساله ورود و ترخیص کامیون های رسوبی در گمرک های کشور مقرر شد تا آخر مهرماه حدود ۶۰۰۰ کامیون وارداتی ترخیص شوند اما به نظر می آید تا آخر این بازه زمانی اعلام شده، این مشکل همچنان برقرار بوده و نهایتا تعداد کامیون های ترخیص شده در گمرک از حدود ۱۳۰۰ کامیون رسوبی در گمرک تهران عبور نکند.

اواخر مرداد ماه بود که گمرک اعلام نمود حدود ۳۶۰۰ کامیون رسوبی در ۹ گمرک ایران هستند که مشکلات بسیاری سر راه ترخیص آنها وجود دارد و در این راستا نام دستگاههای مختلف بعنوان مقصران اصلی عدم ترخیص این کامیون ها اعلام گردید.

فرامرز مداح - قائم مقام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای - در اینباره به ایسنا، اظهار داشت: یکی از اصلی ترین عوامل ترخیص این کامیون ها شفاف نبودن منشأ ارزی است که واردکنندگان برای این خرید این کامیون ها استفاده کردند و اگر این مشکل حل شود میتوان کامیون های رسوبیِ وارداتی را ترخیص کرد و در اختیار کامیونداران برای نوسازی ناوگان قرار داد.

البته در ادامه کامیون داران و تشکل های صنفی آنها مشکلات بسیاری مانند ناهماهنگی، بی برنامه گی و مقاومت برخی برای تسریع در نوسازی ناوگان را بعنوان بزرگترین موانع و مشکلات ترخیص کامیون های وارداتی رسوبی در گمرکات کشور اعلام نمود اما در نهایت دادستانی کشور از ورود به این پرونده برای تسریع در ترخیص این کامیون های مانده در گمرکات کشور اطلاع داد.

بر همین اساس، سه هفته یعنی تا اواخر مهر ماه فرصت برای حل این مشکل به دستگاههای ذیربط از جانب دستگاه قضایی مهلت داده شد.

گمرک هم در این راستا اعلام نمود که در جهت مهلت سه هفته ای که دادستانی برای ترخیص این کامیون ها داده است همه کامیون های رسوبی که شامل بیشتر از ۶۰۰۰ دستگاه انواع کامیون از گمرکات کشور ترخیص می شود.

اما حالا به نظر می آید که حرف ها و اظهارات ضد و نقیضی در اینباره مطرح شده کامیون های رسوبی نمی توانند در موعد مقرر ترخیص شوند، چونکه مهرداد ارونقی - معاون گمرک ایران - اخیراً در اینباره اظهار داشت: طبق آخرین گزارشات، تعداد کامیون های رسوبی در ۹ گمرک بیشتر از ۶۰۰۰ دستگاه است که هم اکنون بیشتر از ۱۳۰۰ دستگاه از این کامیون های وارداتی فقط در گمرک تهران یا همان شهریار سابق رسوب کرده است.

وی اضافه کرد: بر مبنای پیگیری های گمرک از واردکنندگان کامیون های رسوبی در گمرک تهران، تمام شرکت ها اعلام آمادگی کردند تا آخر مهر ماه جاری کامیون های خویش را ترخیص کنند.

گرچه این اظهارات امیدوارکننده به نظر می آید اما این که به ترخیص بقیه کامیون ها اشاره ای نشده یعنی تفاوت معناداری بین وعده ها و آنچه مقرر است رخ دهد وجود دارد و قرار نیست ۶۰۰۰ ۱۳۰۰ دستگاه کامیون رسوبی اعلام شده ترخیص شود و شاید اگر همه مسؤلان همت کنند تنها کامیون های رسوبی در گمرک تهران ترخیص شود.

البته حالا باید منتظر ماند و دید دستگاه قضایی چه برخوردی با این سهل انگاری و مقصران ترخیص کامیون های وارداتی مانده در گمرک کاری کشور خواهد نمود و اساساً مشکل و گره اصلی ترخیص این کامیون ها کجاست؟

منبع:

1400/07/17
11:20:27
5.0 / 5
216
تگهای خبر: ارز , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما