در گفت وگو با هم پیما اعلام شد

وضعیت قرمز برای سواحل و بنادر سیستان و بلوچستان

وضعیت قرمز برای سواحل و بنادر سیستان و بلوچستان

هم پیما: مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: در جهت اخطار جدی سازمان هواشناسی درباره ورزش طوفان شدید در سرتاسر سواحل مکران از چابهار تا تنگه هرمز، این طوفان به صورت لحظه ای رصد و ارزیابی شده و نگرانی بابت خسارات احتمالی در بنادر، سواحل و حتی پسکرانه های این استان نداریم.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی طی روزهای گذشته از وزش طوفان شدید و سهمگین در سرتاسر سواحل مکران از چابهار تا تنگه هرمز در ایام جمعه (نهم مهر ماه) تا دوشنبه (یازدهم مهر ماه) اطلاع داد و بر این اساس قرار بود تا آماده باش کاملی در استان سیستان و بلوچستان برای مدیریت بحران و جلوگیری از خسارات احتمالی اعلام گردد.

نادر پسنده - مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی – در اینباره در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: از سه شنبه هفته گذشته نخستین نشانه های طوفان بر مبنای نقشه های ماهواره ای توسط سازمان هواشناسی کشور مشاهده شد و بمحض دریافت گزارش اولیه تا ظهر همان روز (با توجه به این که ارزیابی این بود که طوفان شدید و سنگینی باشد) کمیته بحران را ایجاد کرده و این جلسات بین چهار بخش فنی، دریایی، بندری و HSE برگزار گردید. همینطور دیگر بخش ها و دستگاههای متولی هم همکاری بسیار مناسبی با ما داشتند.

وی اضافه کرد: به جهت اینکه کشتی های تجاری و شناورهای صیادی در راه طوفان قرار نگیرند و گرفتار نشوند به بخش دریایی سازمان بنادر و سازمان شیلات آماده باش کاملی اعلام کردیم تا در دریا نباشند و از طرفی کشتی هایی که در بنادر هستند طناب هایشان محکم شده تا پاره نشود. همینطور با سازمان هواشناسی، محیط زیست و شرکت فلات قاره و شرکت نفت همکاری تنگاتنگی داشتیم چون که نمی خواستیم این حادثه عواقب زیست محیطی داشته باشد و شناورهای تانکری و بخصوص عملیات نفت هوایی جاسک امکان دارد با صدمه مواجه شوند ازاین رو همه آنها را هماهنگ کردیم و هر کسی در کمیته بحران در بخش خودش تدابیر لازم را دیده است.

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: مهم ترین کار این بود که بخش امداد و نجات را هم برای همه احتمالات در حالت آماده باش قرار دادیم و برای این طوفان چهار سناریو پیشبینی کردیم. در این ارزیابی ها دو سناریو این بود که طوفان از مسیر هند یا پاکستان عبور کند و به دریای عمان و در نهایت سواحل ایران نرسد و دو سناریو دیگر این بود که به دریای عمان وارد شده و تا تنگه هرمز هم پیش روی کند. در نهایت بدترین سناریو را در نظر گرفتیم و برای رسیدن طوفان به سواحل ایران و پیش روی آن تا تنگه هرمز خویش را آماده کردیم. البته تا کنون طوفان بگونه ای پیش روی کرده که وارد دریای عمان شد و الان رو به روی سواحل چابهار است.

پسنده اظهار داشت: همه گروه ها بر اساس آخرین عکس ها و فیلمها مسیر طوفان را دنبال کرده و آنرا به صورت لحظه ای رصد می کنند. ازاین رو تا این لحظه نگرانی بابت خسارت طوفان به حوزه بندری و دریایی نداریم چون که خویش را برای آن آماده کرده ایم. ارزیابی ما این است که این طوفان در حوزه دریایی و بندری صدمه ای به ما نخواهد زد.

وی اعلام نمود: پیشبینی ها تا کنون بر این اساس بوده که این طوفان امکان دارد تا دوشنبه برقرار باشد و در نهایت خواهد رفت اما دائما این طوفان رصد شده و تغییرات احتمالی لازم را برای مدیریت این بحران انجام خواهیم داد.

منبع:

1400/07/10
09:29:38
5.0 / 5
236
تگهای خبر: ارز , بندر , حادثه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما