فعال سازی کریدور شمال جنوب با همکاری مناطق آزاد ایران و روسیه

فعال سازی کریدور شمال جنوب با همکاری مناطق آزاد ایران و روسیه

نشست مشترک فعال سازی کریدور بین المللی شمال جنوب با محوریت مناطق آزاد ایران و روسیه با حضور سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد و مدیران اقتصادی دولت روسیه اجرا شد.به گزارش هم پیما به نقل از شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، نشست مشترک فعال سازی کریدور بین المللی شمال جنوب با محوریت مناطق آزاد ایران و روسیه با حضور «سعید محمد» دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و تعدادی از مدیران اقتصادی دولت روسیه در محل دبیرخانه شورای عالی اجرا شد.
این نشست بمنظور ارائه راه حل ها و پیشنهادهای طرفین ایرانی و روسی بمنظور تسریع در راه اندازی کریدور بین المللی شمال جنوب و همین طور جذب سرمایه گذاری و توسعه هر چه سریع تر بندر کاسپین اجرا شد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این جلسه با تاکید بر همکاری طرفین بر تسریع روند راه اندازی کریدور شمال جنوب اظهار داشت: باتوجه به اهداف مشترک ایران و روسیه در حوزه های اقتصادی و امنیتی می توانیم در کنار هم بعنوان دو کشور همسایه روند تسریع این همکاری ها را پوشش دهیم.
سعید محمد، به ابعاد اقتصادی و ژئوپولیتیکی کریدور شمال جنوب اشاره نمود و اضافه کرد: با راه اندازی این کریدور درباب مباحث اقتصادی کاهش هزینه، افزایش کیفیت حمل و نقل، کاهش زمان، صرفه جویی در هزینه های اضافی و در کنار آن ابعاد راهبردی و امنیتی را شاهد خواهیم بود. راه اندازی این کریدور نه فقط توسعه اقتصادی برای ایران و روسیه را به همراه دارد بلکه برای سایر کشورهای منطقه به خصوص کشورهای چین و هند نیز از این همکاریهای مشترک منتفع خواهند شد.
وی به ظرفیت های حمل و نقل ریلی و بندری در مناطق آزاد کشور اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به مشخص بودن راهبرد باید به دنبال راه حل باشیم. باید هریک از وظایف کشورهای ایران و روسیه احصاء شوند و هر یک باتوجه به چارچوبی که دارند به انجام کارها سرعت ببخشند. با کمک ظرفیت های موجود در زمینه بندری می توانیم در حوزه ساخت شناور، تکمیل اسکله رو-رو، تکمیل موج شکن مجتمع بندری کاسپین و راه آهن رشت کاسپین نیز همکاری مشترک بین مناطق آزاد دو کشور و وزارت راه و شهرسازی داشته باشیم.
این مقام مسئول در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور پیشنهاد داد: این سرمایه گذاری ها می تواند بوسیله شرکت های مشترک و بهره برداری مشترک از راه اندازی بندر کاسپین صورت گیرد، البته این امر مستلزم لایروبی رودخانه ولگا است و در این صورت استفاده از کریدور شمال جنوب توسعه جدی یافته و اقتصادی خواهد بود. ما در کشور بزرگترین تجهیزات لایروبی را در خلیج فارس در اختیار داریم و استفاده از توان شرکت های ایرانی می تواند دراین زمینه به ما کمک نماید.
سعید محمد گفت: پیشنهاد می شود کارگروه مشترکی در این خصوص تشکیل گردد و موضوعات بوسیله نمایندگان طرفین ایران و روسیه و نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی پیگیری و راهکارهایی بمنظور سرعت بخشیدن به کار ارائه شود.
ایجاد دفاتر مشترک تجاری، اعمال تعرفه های گمرکی یکسان و تشکیل کنسرسیوم، راه حل فعال سازی کریدور شمال جنوب
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، نیز در این جلسه به ظرفیت ها و امکانات موجود در دو بندر انزلی و کاسپین اشاره نمود و اظهار داشت: با توجه به این که تا آخر سال جاری منطقه آزاد انزلی به مسیر ریل سراسری کشور متصل می شود، آمادگی خودرا نسبت به توسعه همکاریهای دو جانبه با طرف روس در حوزه لجستیک و بخش حمل و نقل ریلی اعلام می نماییم.
علی اوسط اکبری مقدم، ایجاد دفاتر مشترک تجاری، اعمال تعرفه های گمرکی یکسان، تشکیل کنسرسیوم مشترک بانکی بیمه ای و بخش خصوصی و عقد قراردادهای همکاری درخلال شرکت های کشتیرانی دو کشور را با اهمیت ترین راهکارهای پیشنهادی فعال سازی کریدور شمال جنوب عنوان نمود و اضافه کرد: در این راه می توان از توانمندی های بخش خصوصی و اتاق تجاری و همین طور تشکیل شرکت های مشترک در زمینه های مختلف اقتصادی و عملیاتی کردن توافقات، سازوکار جلوگیری از تضعیف کریدور شمال جنوب توسط مسیرهای تجاری رقیب نیز بهره برد.
استفاده از ظرفیت مناطق آزاد در همگرایی اقتصادی و توسعه دوجانبه بین المللی ایران و همسایگان
عضو هیئت مدیره اتاق ایران روسیه نیز در این جلسه اظهار داشت: کشور ایران و کشور روسیه وجه اشتراک و موقعیت ژئوپلیتیک زیادی دارند. ایران ۱۵ کشور همسایه و روسیه ۱۴ کشور همسایه دارد. ما نیازمند توسعه همگرایی سازمانی و بین سازمانی هستیم، مناطق آزاد کشورهای مرزی ما می تواند در این حوزه نقش آفرینی کنند.
سید جلیل جلالی فر اضافه کرد: خوشبختانه دولت های ایران و روسیه مصمم به توسعه همکاریهای اقتصادی و فعال سازی کریدور شمال جنوب هستند. در ضمن ۴ سال قبل منطقه آزاد انزلی در این خصوص همکاریهای گسترده ای انجام داده است.
جلالی فر افزود: ما در جمهوری اسلامی ایران سیاست های اقتصاد مقاومتی را داریم و در کشور روسیه سند استراتژیک که چارچوب فعالیت مسیر کریدور شمال جنوب را تعیین کرده است. کشور روسیه ماموریت سازمان های دولتی خودرا سازماندهی می کند، ما نیز باید درباب مناطق آزاد اروند، چابهار، انزلی و سایر مناطق آزاد کشور ماموریت هایی را تعریف نماییم.
در این جلسه مدیران اقتصادی بخش های دولتی روسیه نیز با استقبال از طرح های ارائه شده از طرف دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، بر لزوم ایجاد اپراتور واحد جهت مدیریت حمل و نقل در راه کریدور با مشارکت ایران و روسیه، توسعه همکاری ها میان ذی نفعان کریدور خصوصاً هندوستان، کاهش هزینه های حمل و نقل و بوروکراسی اداری، بهره گیری از ظرفیت ها و فرصت های همکاری در قالب مناطق آزاد دو کشور تاکید و بر عزم جدی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه بمنظور توسعه فعالیت ها در کریدور شمال جنوب تصریح کردند.
گفتنی است؛ در آخر این جلسه علی اوسط اکبری، مقدم مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی بعنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس نیز بعنوان نماینده فدراسیون روسیه برای تشکیل کارگروه مشترک کریدور شمال-جنوب انتخاب شدند.

1400/07/07
23:06:09
5.0 / 5
307
تگهای خبر: بانك , بندر , توسعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما