مدیركل بندر و دریانوردی خرمشهر خبر داد؛

دو برابر شدن ظرفیت تخلیه وبارگیری در بندر خرمشهر

دو برابر شدن ظرفیت تخلیه وبارگیری در بندر خرمشهر

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر اظهار داشت: ظرفیت تخلیه و بارگیری در این بندر نسبت به پیش از جنگ دو برابر شده است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، نوراله اسعدی قبل از ظهر امروز در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به جایگاه مهم بندر خرمشهر در پیش از انقلاب اسلامی بیان نمود: این بندر دارای سابقه ای تاریخی در کشور و جایگاه بسیار مهمی در میان بنادر کشور است که کوشیده ایم این جایگاه را به بالاترین سطح خود برسانیم.
اسعدی با بیان اینکه ما در بندر خرمشهر با تمام تجهیزات بندری توانسته ایم ظرفیت بالایی را در تخلیه و بارگیری کالا به دست بیاوریم، اظهار داشت: بندر خرمشهر با آبراه ۶۲ مایلی رودخانه اروند بعنوان یک ظرفیت دریایی بسیار مهم و مرکزی به حساب می آید و این آبراه به خلیج فارس وصل می شود.
مدیر کل اداره بندر خرمشهر با بیان اینکه بیشتر از شروع جنگ هشت ساله تحمیلی تجهیزات لایروبی بسیار بزرگی در این بندر وجود داشت و طبق قرارداد با کشور عراق این کشور از این آبراه نگه داری می کرد، اظهار داشت: متأسفانه پس از آغاز جنگ تمامی این قراردادها در بحث لایروبی تعلیق شد و مشکلات بسیار زیادی در زمان جنگ در بحث لایروبی اروند و همینطور بحث جابه جایی کشتی ها و کالاها با مشکل مواجه گشتند.
اسعدی اظهار داشت: جنگ سبب شد که همه فعالیت ها در حوزه دریایی تعطیل شود به صورتی که ظرفیت در حوزه توسعه تجارت دریایی منطقه که ۸۰ تا ۱۰۰ درصد بود از بین رفت.
وی با تکیه بر آن که ۲۰ پست اسکله تجاری قبل از جنگ در بندر خرمشهر وجود داشت و کشتی هایی تا ۳۰ هزار تن از این بندر تردد می کردند و در زمان قبل از جنگ عمق آب ۹ متر و ۲۰ سانت بود که از لحاظ تردد کشتی ها این بندر قابلیت پذیرش کشتی هایی بالای یک هزار تن را داشت.
مدیر کل اداره بندر خرمشهر خاطرنشان کرد: هم اکنون یکی از اشکالات این بندر که پس از جنگ دامن گیر این بندر شد وجود مغروقه ها پس از جنگ بود که میراث این بندر شد
وی ضمن اشاره به این که قرار گرفتن این بندر در کانون جنگ تحمیلی، خسارت هایی به آن وارد کرد، اضافه کرد: در سال ۱۳۵۶ بالاترین ظرفیت عملیاتی در بندر خرمشهر با رقم چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن تخلیه و بارگیری به ثبت رسیده است.
اسعدی افزود: ظرفیت بارگیری و تخلیه در بندر خرمشهر در پیش از جنگ پنج میلیون تن کالا بوده است که امروز این ظرفیت اسمی به ۱۰ میلیون تن کالا رسیده؛ یعنی در این زمان، ظرفیت آن به دو برابر رسیده است.
مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر به جایگاه مهم این بندر در ترانزیت کالا و خودرو هم اشاره نمود و اظهار داشت: ترانزیت کالا از خرمشهر به آسیای میانه و ترانزیت خودرو از خرمشهر به کردستان عراق انجام می شود که سال جاری نسبت به ۶ ماهه سال ۹۹ با رشد ۳۲ درصدی روبرو بوده است.
اسعدی توضیح داد: ۱۸۰ فروند شناور مغروقه از اروند خارج شده و طبق قرارداد ۱۱۹ میلیارد تومانی که منعقد شده ۶ فروند دیگر مغروقه خارج خواهد شد که ۵ فروند در اروند رود و یک فروند در خورموسی قرار دارد.
وی اظهار نمود: تمامی اعتبار این پروژه از محل منابع و اعتبارات داخلی سازمان بنادر و دریانوردی است که در جهت افزایش ضریب ایمنی و کاهش ریسک تردد در آبراه اروند و خورموسی اجرا می شود.
مدیر کل اداره بندر خرمشهر تصریح کرد: ما در بعضی مقاطع آبراه ها سه متر رسیده ایم و همین مساله سبب شد که ظرفیت ورودی کشتی ها بسیار کوچک شود و این خود سبب افزایش حمل و نقل برای صاحبان کالا شده است.
اسعدی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینکه ابزارهای اجرایی برای آن که کشور عراق در بحث خارج سازی مغروقه ها تعهدات خویش را انجام دهد، چیست؟، اظهار داشت: این قرارداد مربوط سال ۱۹۷۵ الجزایر است و طرفین در میان خود آنرا منعقد کرده اند و کشور عراق و همینطور کشور ایران موظف است که طبق این قرارداد اقدامات لازم برای خارج سازی مغروقه ها را انجام دهد.

1400/07/02
20:09:47
5.0 / 5
503
تگهای خبر: ابزار , بندر , توسعه , كشتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما