واكنش مسئولان به گزارش مهر؛

شروع ایمن سازی روستاهای در معرض خطر

شروع ایمن سازی روستاهای در معرض خطر

هم پیما: خطر سیل و رانش زمین در حالی اهالی 47 روستای چهارمحال و بختیاری را نگران کرده است که پس از انعکاس مشکل در خبرگزاری مهر مسئولان از شروع جابجایی روستای سیل خیز سید محمد خبر می دهند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: چهارمحال و بختیاری ازجمله استانهای کوهستانی فلات مرکزی ایران شمرده می شود که به سبب شرایط جغرافیایی و اقلیمی شهرها و روستاها در دامنه کوه تولید شده و به سبب شیب دار بودن زمین و تغییر الگوی بارش ها در چند سال قبل بروز سیل، ریزش سنگ و رانش زمین دور از انتظار نبوده است.
بر اساس مطالعات انجام شده در چهارمحال و بختیاری بیش از ۴۷ روستا در معرض سیل، رانش زمین و ریزش سنگ قرار دارند.
اقداماتی که خسارات و تلفات ناشی از بروز این بلایا را در این روستاها کاهش داده و یا از بین می برد عملیات مقاوم سازی، درجاسازی و جابجایی روستاها است. کارهای پیشگیرانه ای که می تواند از اهالی این روستاها محافظت کند و این امر نیازمند تامین اعتبارات متناسب است، اما باتوجه به بررسی های انجام شده اعتبارات تخصیص یافته جواب گوی اجرای طرح های مطالعاتی نیست.

پیش از این خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان «سیل و رانش بیخ گوش ۴۷ روستا / نگرانی ۱۴۰۰ خانوار زیر سایه کمبود اعتبار» به مشکلات این حوزه پرداخته بود که سبب واکنش مسئولان شد تا از جابجایی روستای سید محمد خبر دهند. وقوع سیل سال قبل در روستای «سید محمد» لردگان جان چهار نفر از اهالی روستا را گرفت و حالا مسئولان با گذشت یک سال از این حادثه از تسریع روند جابجایی این روستا می گویند.
طرح مطالعاتی جابجایی «سید محمد» تکمیل شد
مدیرکل بنیاد مسکن چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: روستای «سید محمد» لردگان یکی از ۱۸ روستایی است که برمبنای مطالعات امکان سنجی به سبب خطر سیل و رانش زمین باید جابجا شود.
فرشید ریاحی سامانی با اعلان اینکه طرح مطالعاتی جابجایی روستای «سید محمد» تکمیل شده است، عنوان کرد: در صورت تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه چهارمحال و بختیاری عملیات طراحی و تفکیک اراضی برای این روستا انجام می شود.
وی به تامین اعتبار برای اجرای این طرح اشاره نمود و افزود: برمبنای مطالعات انجام شده روستای جدید در یک کیلومتری روستای فعلی جانمایی شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن چهارمحال و بختیاری با اعلان اینکه این روستا ۵۰۱ نفر جمعیت دارد، اظهار داشت: برنامه ریزی ساخت مسکن برای ۱۵۵ خانوار انجام گرفته شده و تسهیلات بلندمدت به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۲ ساله و بهره چهار درصد به این خانوارها پرداخت می شود.
واگذاری بیش از ۷ هکتار زمین برای ساخت روستای «سید محمد»
وی به کمبود اعتبار برای انجام طرح مطالعاتی اشاره نمود و افزود: به سبب کمبود اعتبار، فاز دوم طرح های مطالعاتی برای ۱۷ روستا انجام نشده است.
رئیس اداره ممیزی منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری هم از واگذاری ۷.۹ هکتار از اراضی ملی برای ساخت روستای «سید محمد» آگاهی داد و اظهار نمود: شورای عالی سازمان جنگل کشور با این مسئله موافقت کرده است.
رحمان توکلی اشاره کرد: بمنظور اجرای این طرح بنیاد مسکن باید مجوز زیست محیطی را دریافت کند.

وی اضافه کرد: با تکمیل و بهره برداری روستای جدید «سید محمد» روستای فعلی بمنظور جنگل کاری به منابع طبیعی واگذار می شود.
هزار و ۴۸۳ خانوار در معرض خطر هستند
طبق مطالعات امکان سنجی انجام شده، باید ۲۹ روستا «درجاسازی» و ۱۸ روستا در چهارمحال و بختیاری «جابجا» شود مهدی مرادی، معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه مطالعات روستاهای درخطر طی سه مرحله کار تحقیقاتی شامل امکان سنجی، مکان یابی و جابجایی و تهیه طرح تفکیکی و اجرائی انجام می پذیرد، اظهار نمود: مطالعات امکان سنجی در اولین مرحله این پروسه قرار دارد.
وی اشاره کرد: طبق مطالعات امکان سنجی انجام شده، باید ۲۹ روستا «درجاسازی» و ۱۸ روستا در چهارمحال و بختیاری «جابجا» شود.
معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن چهارمحال و بختیاری به مطالعات ژئوتکنیک اشاره نمود و اضافه کرد: باتوجه به پایین بودن میزان اعتبار تخصیص یافته و بالا بودن هزینه های مطالعاتی و پروسه طولانی مطالعات ژئوتکنیک، این مهم برای روستاهای در خطر بیش از یک سال به طول انجامیده است.

مرادی مرحله سوم را متناسب با نتایج حاصل از مطالعات تهیه طرح تفکیکی و جابجایی روستا و یا اجرای عملیات تثبیت و درجاسازی روستا عنوان نمود و اظهار داشت: مشکل اصلی این پروسه مطالعاتی عدم تامین اعتبار است که در صورت تامین منابع مالی موردنیاز، عملیات اجرائی درجاسازی و جابجایی روستاها تسریع و تسهیل می شود.
وی با اعلان اینکه هزار و ۴۸۳ خانوار در خطر رانش زمین، سیل و ریزش سنگ قرار دارند، اشاره کرد: تا حالا ۲۱ میلیارد و ۲۶۵ میلیون ریال اعتبار برای انجام پروسه مطالعاتی روستاهای درخطر تخصیص یافته است.
بنابراین گزارش، بنظر می رسد برنامه ریزی برای ایمن سازی روستاهای در خطر نیازمند تکمیل فرآیندهای مطالعاتی است که برای اجرائی شدن این مهم باید اعتبارات کافی تامین شود.
انتظار می رود متولیان امر در زمینه های مختلف شامل بنیاد مسکن، راه و شهرسازی، منابع طبیعی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی ضمن همکاری بین بخشی با حمایت و برنامه ریزی مسیر را برای حل این مشکلات هموار و با پیگیری های لازم منابع مالی مورد نیاز را برای تکمیل طرح های مطالعاتی تامین کنند.


منبع:

1400/06/15
21:36:53
5.0 / 5
350
تگهای خبر: توسعه , تولید , حادثه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما