اراده برای گشایش کریدور جدید میان ایران و آسیای میانه

اراده برای گشایش کریدور جدید میان ایران و آسیای میانه

هم پیما: رییس انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی از امکان باز شدن مرز کتای در شمال غرب افغانستان برای دسترسی ایران به تاجیکستان و قرقیزستان آگاهی داد.به گزارش هم پیما به نقل از انجمن شرکت های حمل و نقل بین المللی، احمد زمانیان یزدی اظهار نمود: سه عامل زمان، هزینه و امنیت کالا از مؤلفه های اصلی در تعیین مسیرهای حمل و نقلی شمرده می شود و اکنون عمده فعالان بخش خصوصی، شرکت های حمل ونقلی و کارشناسان حوزه حمل و نقل بین المللی بر این مساله اتفاق نظر دارند که یکی از با اهمیت ترین موانع رونق راهگذر کتای مربوط به تامین نشدن امنیت تردد ناوگان خارجی در قلمرو افغانستان بوده است.
وی افزود: بنا بر شواهد موجود و متعاقب تحولات سیاسی صورت گرفته در زمینه مرزها و گمرک افغانستان و تضمین های ارائه شده برای تامین امنیت مسیر تردد ناوگان حمل و نقل به کشورهای حوزه آسیای مرکزی از قلمرو افغانستان، این تغییرات می تواند موجب شکل گیری امیدواری به توسعه راهگذر کتای شود.
رئیس انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی اظهار داشت: حسب مذاکرات انجام شده، بخش خصوصی افغانستان اعلام داشته که باتوجه به تحولات صورت گرفته در افغانستان، امکان صادرات و ترانزیت کالا از مرزهای جمهوری اسلامی ایران به آسیای مرکزی از مسیر افغانستان بصورت ایمن و با امنیت بالا فراهم گشته است.
وی اضافه کرد: بر این اساس می توان به افزایش مبادلات تجاری در راه دالان کتای، بعنوان مسیر جایگزین تردد به آسیای مرکزی، امید بیشتری داشت و این امر می تواند در افزایش صادرات و ترانزیت کالا به کشورهای حوزه آسیای مرکزی تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.
زمانیان یزدی افزود: شروع فعالیت و عملیات بهره برداری از این مسیر در دست برنامه ریزی است که به زودی شروع خواهد شد.
در حال حاضر ترکمنستان بعنوان دروازه ورود و ترانزیت کالا از ایران به پنج کشور آسیای مرکزی مطرح است که بروز برخی مشکلات همچون تعرفه گذاری نامناسب برای حق عبور کالای ترانزیت، اختلافات این کشور با برخی همسایگان و محدودیت های خاص کرونائی ترکمنستان برای عبور ناوگان تجاری باعث شده تا بازرگانان و شرکت های حمل و نقل بین المللی منطقه به دنبال مسیرهای جایگزین برای ارسال کالا به چهار کشور دیگر آسیای مرکزی شامل ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان باشند.
عمده تبادلات تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان از گذرگاه مرزی دوغارون -اسلام قلعه انجام می شود بطوریکه سالانه ۱.۵ میلیارد دلار صادرات، سه میلیارد دلار ترانزیت خروجی و ۲۰ میلیون دلار واردات بوسیله این مرز انجام می شود.
گمرک دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری تایباد و مرکز این شهرستان ۱۲۰ هزار نفری در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است، هم اکنون روزانه ۵۰۰ دستگاه کامیون حامل بار تجاری در این مرز تردد دارند.
خراسان رضوی از سمت شرق ۳۰۲ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و شهرستان های تربت جام، تایباد و خواف در این استان با افغانستان مرز مشترک دارند.
جمهوری اسلامی ایران در مجموع ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در جوار ولایات هرات، فراه و نیمروز آن کشور با استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان دارد.
افغانستان از سمت شمال با کشورهای چین، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان، از غرب با ایران و از شرق و جنوب با پاکستان هم مرز است.


منبع:

1400/06/05
23:14:21
5.0 / 5
297
تگهای خبر: توسعه , دستگاه , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما