امتیاز ویژه صندوق ارزی برای وام اشتغال بعلاوه جزییات

امتیاز ویژه صندوق ارزی برای وام اشتغال بعلاوه جزییات

پس از سپرده گذاری 1.5 میلیارد دلاری منابع صندوق توسعه ملی در اجرای قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال، حالا پرداخت تسهیلات تکمیلی به طرح های مربوط به این قانون مصوب شده است و متقاضیان واجد شرایط می توانند تا 40 درصد تسهیلات اولیه، تسهیلات تکمیلی دریافت نمایند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، برمبنای مصوبه سال ۱۳۹۶ در مورد
قانون «حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری»مقرر شد که صندوق توسعه ملی معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار را برای اجرای این قانون بصورت قرض الحسنه در موسسات مالی تعیین شده، سپرده گذاری کند.

این در حالیست که گزارش اخیر صندوق توسعه ملی نشان داد که در پنج مرحله و در سالهای ۱۳۹۶ تا آخر سال ۱۳۹۹ نسبت به سپرده گذاری حدود ۹۷۰۰ میلیارد تومان معادل ۱.۵ میلیارد دلار در بانک ها یا صندوق های منتخب در قانون از طرف صندوق اقدام شده و از تلفیق این منابع با منابع بانکها تامین مالی حدود ۱۴۶ هزار طرح متقاضی در بخش های مختلف اقتصادی جهت اجرای قانون مربوطه از این محل انجام شده است.
شرایط پرداخت تسهیلات تکمیلی چگونه است؟

اما تازه ترین اعلام صندوق توسعه ملی از این حکایت دارد که طی مصوبه ای قرار شد تا تسهیلات تکمیلی نیز در این رابطه پرداخت گردد.
بر طبق این مصوبه، تمامی متقاضیان تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی که تا آخر سال ۱۳۹۹ از محل این قانون تامین مالی شده اند، می توانند بوسیله موسسه عامل اعطا کننده تسهیلات اولیه شامل بانک توسعه تعاون، پست بانک ایران، بانک کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید، حداکثر تا سقف ۴۰ درصد تسهیلات اولیه، تسهیلات تکمیلی دریافت نمایند.
اما این که متقاضیان با چه شرایطی می توانند این تسهیلات را دریافت نمایند به این صورت است که استفاده کنندگان از تسهیلات قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، با استفاده منابع صندوق توسعه ملی می توانند با مراجعه به یکی از موسسات عامل که در ابتدا بوسیله آن تسهیلات اولیه را دریافت کرده اند، درخواست دریافت تسهیلات تکمیلی را ارائه کرده تا بعد از تطبیق درخواست با ضوابط و شرایط پرداخت تسهیلات تکمیلی در ارکان اعتباری بانک ها همچون اطمینان از به بهره برداری رسیدن طرح ظرف مدت حداکثر یک سال و سایر ضوابطی که صندوق قبل از این طی فرم مخصوصی برای بانکها تعیین کرده است و همین طور دستورالعمل ابلاغی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متناسب با میزان پیشرفت پروژه از این تسهیلات استفاده کنند.

گفتنی است که در ۹ ماهه اول سال قبل مطابق با ابلاغ مرحله پنجم تخصیص اعتبار قانون پشتیبانی از توسعه پایدار در مناطق روستایی و عشایری دستور برداشت و تسعیر مانده مصرف نشده این اعتبارات به میزان ۲۴۵ میلیون دلار از حساب صندوق توسعه ملی به بانک مرکزی صادر شد و از تعداد چهار فقره قرارداد ابلاغ گردیده، سهم مبلغ ریالی مربوط به دو بانک عامل نیز به حساب آنها واریز شده است.
1400/06/03
21:09:54
5.0 / 5
243
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بانك , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما