معمای قیمت بلیت هواپیما حل می شود؟

گرانفروشی ایرلاین ها میراث پرحاشیه اسلامی برای وزیر جدید

گرانفروشی ایرلاین ها میراث پرحاشیه اسلامی برای وزیر جدید

هم پیما: افزایش قیمت غیرقانونی بلیت هواپیما و جلسات بی فایده شورای عالی هواپیمایی در هفته های گذشته که نهایتاً نتیجه ای در بر نداشت، به نظر اولین میراث پرحاشیه اسلامی براری وزیر جدید راه و شهرسازی است.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، از شروع تیر ماه امسال شرکت های هواپیمایی مبادرت به افزایش قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی تا سقف ۳۰ درصد کردند اما برای این اقدام ناگهانی شان هیچ مجوز قانونی از شورای عالی هواپیمایی دریافت نکردند. بعنوان مثال طی هفته های گذشته شرکت های هواپیمایی قیمت بلیت پرواز تهران-مشهد را تا بیش از یک میلیون تومان فروختند در صورتیکه برمبنای نرخ مصوب اعلام شده، حداکثر قیمت بلیت برای پرواز تهران-مشهد ۷۷۱ هزار و ۲۰۰ تومان بود. همین طور سقف نرخ مصوب برای پرواز تهران-شیراز ۶۷۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود اما ایرلاین ها آنرا تا بیش از ۸۷۰ هزار تومان زیاد کردند.

این مسئله بعد از چند روز حاشیه ساز شد و محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در همان روزهای نخست تیر ماه اعلام نمود که افزایش قیمت بلیت هواپیما غیر قانونی می باشد و ایرلاین ها باید آنرا به نرخ مصوب سابق (نرخنامه آبان ماه سال ۱۳۹۹) بازگردانند.

مسئولان سازمان هواپیمایی نیز بارها و در مصاحبه های مختلفی این اقدام ایرلاین ها را غیرقانونی و حتی مصداق تبانی قلمداد کردند و به آنها هشدار دادند که باید نرخ بلیت هواپیما را به قیمت های مصوب بازگردانند. آنها همین طور به گرانفروشان تاکید نمودند که اگر این کار را انجام ندهند پرونده هایی برای شان نزد دستگاه قضایی و مراجع نظارتی باز خواهند کرد و باید پاسخگوی این افزایش قیمت باشند.

تورج دهقان زنگنه -رییس وقت سازمان هواپیمایی کشوری - در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: با توجه به این که تعدادی از شرکت های هواپیمایی با وجود هشدارهای داده شده همچنان قیمت بلیت هواپیما را به نرخ مصوب برنگردانده اند، باید منتظر برخورد بوسیله دستگاه های نظارتی و قضایی باشند. همین طور اگر ایرلاین های داخلی قیمت ها را به نرخ مصوب آبان ماه سال قبل برنگردانند هفته آتی در جلسه ای که با مدیران عامل آنها داریم، تعدادی از مسیرهای خارجی آنها را لغو خواهیم کرد.

اما شرکت های هواپیمایی به این اظهارات وقعی ننهادند و پروازهای خودرا در ماه های گذشته با همان نرخ دلخواه شان ادامه دادند. جالبتر این که حتی در مقابل رسانه ها نیز پاسخگو نبودند.

در نهایت قرار شد تا جلسه شورای عالی هواپیمایی کشوری با حضور اسلامی بعنوان وزیر راه و شهرسازی و رئیس این شورا برگزار شده تا تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شود. دو جلسه در هفته های گذشته انجام شد و در هر دو جلسه وزیر راه و شهرسازی تنها به تشکیل کمیته کارشناسی برای تعیین هزینه هر ساعت پرواز و بررسی دقیق تر این هزینه ها اکتفا کرد تا شاید تصمیم گیری برای این مساله پر حاشیه به گردن او نیافتد.

این میراث پر حاشیه به زودی به وزیر جدید راه و شهرسازی که به احتمال زیاد رستم قاسمی خواهد بود، می رسد و باید دید او این ماجرا را اختتام خواهد داد یا آنکه ایرلاین ها باز هم به گرانفروشی خود ادامه می دهند؟

منبع:

1400/06/03
15:45:49
5.0 / 5
329
تگهای خبر: پرواز , دستگاه , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما