مقام مسئول خبر داد؛

تجارت در سه مرز مشترک با افغانستان باوجود حضور طالبان ادامه دارد

تجارت در سه مرز مشترک با افغانستان باوجود حضور طالبان ادامه دارد

بااینکه پایانه های مرزی ایران با افغانستان شامل دوغارون، میلَک و ماهیرود، در سمت افغانستان به دست نیروهای طالبان افتاده اما تجارت های مرزی دو طرف ادامه دارد.یک منبع مطلع در یکی از نهادهای متولی ترددهای مرزی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پایانه های مرزی ایران با افغانستان شامل دوغارون، میلَک و ماهیرود در سمت افغانستان به دست طالبان افتاده و مدیریت مرزهای این کشور هم اکنون در دست طالبان است.
وی که خواست نامش در خبر ذکر نشود، با اعلان اینکه امنیت در مرزها حاکم است و تجار افغانستانی به جابه جایی کالاهای خود اقدام می کنند، اظهار داشت: مرزها از سمت ما باز است و از سمت افغانستان اگر در حریم مرزی ما اتفاقی بیفتد، دستگاه های ذی ربط تصمیم گیری خواهند؛ اما هم اکنون مرزهای سه گانه دوغارون، میلَک و ماهیرود در امنیت قرار دارند.
این منبع مطلع درباره جابه جایی کالا در مرزهای ایران و افغانستان اظهار داشت: تردد کامیون از سمت ما به افغانستان صورت نمی گیرد و کالاها در مرزها بصورت ترانشیپمنت در اختیار کامیون های افغان قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: قبل از تشدید تنش ها درگیری های داخلی افغانستان نیز، کامیون های ایرانی وارد خاک این کشور نمی شدند و تنها کامیون های نفتکش و سوخت رسان در بعضی مقاصد نزدیک مرز وارد این کشور می شدند که هم اکنون باتوجه به شرایط جدیدی که حاکم شده، کامیون های ایرانی حامل سوخت نیز از مرز عبور نمی کنند.
این مقام مسئول اظهار داشت: کامیون های افغانستانی یا درب کارخانه یا در نقطه صفر مرزی در ایران، سوخت را خریداری نموده و سوخت را به داخل افغانستان منتقل می کنند؛ پس مرز از سمت ما باز است و تجار افغان تصمیم می گیرند که کالاها را به مقاصد خود برسانند یا خیر.
وی با اشاره به لندلاک (محصور در خشکی) بودن افغانستان اضافه کرد: تجار این کشور چاره ای جز تامین کالاهای مورد نیاز خود از همسایگان ندارند و جمهوری اسلامی ایران بیش از ۲۵ درصد نیاز کالاهای افغانستان را تامین می کرده یا با عبور ترانزیتی از مسیر ایران به طرف افغان رسانده است.

1400/05/23
22:04:48
5.0 / 5
250
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما