مدیركل دفتر ترانزیت خبر داد؛

رشد ۱۶۰ درصدی تردد کامیون های ترانزیتی

رشد ۱۶۰ درصدی تردد کامیون های ترانزیتی

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از افزایش 157 درصدی تردد کامیون های ترانزیتی از خاک ایران در چهارماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه 1399 آگاهی داد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، در چهار ماهه ابتدایی سال جاری ۳ میلیون و ۷۵۳ هزار تن حجم ترانزیت زمینی و جاده ای کشور شامل سوختی و کالا، بوده است؛ این در حالیست که در زمان مشابه سال قبل ۱ میلیون و ۹۱۹ هزار تن ترانزیت جاده ای رخ داده که نشان دهنده افزایش ۹۵.۵۶ درصدی ترانزیت در مدت مذکور در مقایسه با زمان مشابه سال قبل است.
پیش بینی می شود ترانزیت کالا از خاک ایران امسال به ۱۱ میلیون تن برسد؛ سال قبل ترانزیت زمینی از کشور ۷.۵ میلیون تن بود؛ در ۴ دهه اخیر، بیشترین میزان ترانزیت از خاک ایران به سال ۱۳۹۳ با عبور ۱۳ میلیون تن انواع کالا، برمی گردد.
مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری: رشد ۱۵۷ درصدی ترانزیت کامیون ها در ۴ ماهه ۱۴۰۰ نسبت به ۴ ماهه ۱۳۹۹
جواد هدایتی در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره حجم رشد ترانزیت در چهار ماهه ابتدایی امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل از افزایش ۱۵۷ درصدی ترانزیت آگاهی داد و اظهار داشت: این میزان ترانزیت مقایسه تردد کامیون های ترانزیتی از مرزهای کشور در مقایسه با سال قبل است.
وی با اعلان اینکه علت این رشد بالا نبود تردد در ماه های نخست سال جاری به سبب شیوع ویروس کرونا بود، اضافه کرد: با این وجود میزان ترانزیت کامیون ها از مرزهای زمینی کشور در چهار ماهه نخست امسال نسبت به چهار ماهه نخست سال ۹۸ که از کرونا خبری نبود رشد ۱۲ درصدی را نشان میدهد.
تنها فعالیت مرزهای اینچه برون و باجگیران با ترکمنستان متوقف است
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره آخرین وضعیت مرزها اضافه کرد: هم اکنون همه مرزهای زمینی ما برای انجام صادرات، واردات و ترانزیت فعال می باشند، فقط دو مرز باج گیران و اینچه برون در مرز با ترکمنستان که فعالیت در آنها متوقف است؛ با ترکمنستان ۴ پایانه مرزی داریم که دو پایانه آن متوقف و دو پایانه لطف آباد و سرخس فعال است.
هدایتی درباره ورود کامیون های ایرانی به خاک کشورهای همسایه اشاره کرد: در مرزهای عراق و پاکستان عمدتا شاهد تخلیه و بارگیری کامیون ها در مرز هستیم و از ورود کامیون های ایرانی به داخل خاک این کشورها جلوگیری می شود و اگر ترددی هم باشد بسیار محدود است. بطورمثال در مرز ایران و عراق در منطقه اقلیم کردستان عراق شاهد ورود برخی کامیون های ایرانی به شهرهای سلیمانیه و اربیل هستیم که عمدتا به کالاهای نفتی اختصاص دارد ولی کالاهای غیرنفتی در داخل مرزها با کامیون کشورهای همسایه تخلیه و بارگیری می شود.
کاهش تردد متقاضیان واکسیناسیون از مرز نوردوز به ارمنستان
هدایتی درباره کاهش ترددهای مسافری به خاک ارمنستان بوسیله مرز نوردوز اظهار نمود: در ماه گذشته به دلایلی که با اهمیت ترین آن زدن واکسن در ارمنستان بود، ایرانیها به این کشور تردد مسافری بوسیله مرزهای زمینی داشتند اما بعد از آنکه ارمنستان اعلام نمود کسانی که برای زدن واکسن وارد این کشور می شوند باید حداقل ۱۰ روز اقامت داشته باشند و همین طور روند رو به رشد واکسیناسیون در داخل، حجم تردد مسافری به این کشور کاهش یافته و ترددها به حالت عادی برگشته است.
ترکیه خواهان بازگشایی مرز زمینی مسافری است / ‬ستاد کرونا باید تصمیم بگیرد
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره مذاکره با ترکیه برای از سر گیری ترددهای زمینی مسافری میان دو کشور اظهار داشت: پس از شیوع ویروس کرونا مذاکرات ما با ترکیه بصورت ویدئو کنفرانسی برگزار می گردد و درباره موضوعات ترددهای زمینی شامل مسافری و کالا مذاکراتی داشته ایم که امیدواریم به زودی امکان تردد مسافری میان دو کشور فراهم شود؛ ترکیه یکی از با اهمیت ترین کشورهای طرف مقابل ما در زمینه حمل و نقل و ترانزیت است.
وی اشاره کرد: اخیراً ترکیه برای از سر گیری تردد مسافری اعلام آمادگی کرده است اما صدور مجوز تردد زمینی مسافر با ترکیه نیازمند تصویب ستاد ملی مقابله با کروناست، هم اکنون تنها گروه های چند گانه دیپلمات، دانشجو، اتباع مقیم، دو تابعیتی ها، رانندگان کامیون، بیماران و… از جانب ستاد کرونا مجاز به تردد زمینی به ترکیه هستند اما ترکیه ای ها مشکل خاصی برای پذیرش مسافران توریستی و گردشگری ندارند و اعلام آمادگی کردند تا مسافران ایرانی مثل گذشته بتوانند به آسانی از مرزها وارد ترکیه شوند. نگرانی های ستاد مقابله با کرونا وجود برخی شرایط در ترکیه است همچون این که اخیراً این کشور یک موج سهمگین کرونا را در چند ماه گذشته پشت سر گذاشته و اگر نیاز به تصمیم گیری مجدد باشد از جانب ترکیه با مشکل مواجه نخواهیم شد.
علت صفوف طولانی کامیون ها در مرز آستارا چیست؟
هدایتی در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات کامیون های ترانزیتی و عبوری از مرز آستارا به جمهوری آذربایجان اشاره کرد: هم اکنون صف کامیون ها در مرز آستارا کم شده است، به طور معمول علت تشکیل صفوف کامیون ها در مرز آستارا در فصول صادرات محصولات کشاورزی ایران بوسیله خاک آذربایجان به روسیه است که از مهر یا آبان ماه تا ژانویه (اواخر دی ماه و اوایل بهمن) به طول می انجامد در این برهه از سال به سبب سرما در کشورهای حاشیه خزر محصولات صیفی کشت نمی گردد که روس ها خریدار این محصولات از جنوب ایران هستند.


روس ها مرز خود با آذربایجان را محدود کرده اند / آذربایجان هم از پذیرش کامیون های ایرانی جلوگیری می کند
وی افزود: توقف کامیون ها در مرز آستارا در نیمه دوم سال چند علت دارد که یکی از علل آن به محدودیت تردد مرزی آذربایجان با روسیه برمی گردد که در مرز محرم کندی (حد فاصل آذربایجان با روسیه) به سبب ساخت و ساز مرزی از جانب روس ها پذیرش کامیون به شدت کاهش یافته است. پس جمهوری آذربایجان از سمت آستارا میزان پذیرش کامیون ها را کاهش داده تا بتواند تعادل در تردد را برقرار کند. ما در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به دنبال مذاکره سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه هستیم تا تردد در این محور را افزایش دهیم چون قسمتی از کریدور شمال-جنوب محسوب می شود؛ آذری ها نیز قول همکاری در این خصوص را به ما داده اند.
تعدد مراکز تصمیم گیر داخلی؛ عامل کندی تردد کامیون ها از مرزها
هدایتی با تاکید بر این که مقرر است به زودی مرز دومی به نام آذربایجان و روسیه افتتاح شود، اشاره کرد: متأسفانه از جانب مرز داخلی خودمان هم به سبب آنکه با ساختار متمرکز و سنتی که همه چیز شامل تشریفات اداری، کنترل و نظارت بر کامیون ها، انبارداری و مجوز خروج را باید در داخل مرز انجام دهد رو به رو هستیم. همین طور هر دستگاهی از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد سوخت، هیأت دولت، یا شوراهای عالی دیگر مجوزهایی برای اعمال کنترل شخصی گرفتن کرده است که در کندی تردد مرزها مؤثر بوده است.
حجم عبور کامیون ها از مرز سارپ (گرجستان و ترکیه) از کل مرزهای ایران بیشتر است!
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصریح کرد: متوسط عبوردهی کامیون ها از مرزهای ۲۶ گانه کشور در سال قبل ۱۱۴ کامیون در هر شبانه روز بوده است. این در حالیست که مرز سارپ میان گرجستان و ترکیه به تنهایی روزانه ۱۳۸ تردد کامیون را ثبت می کند که از مجموع تردد کامیون از همه مرزهای ما بیشتر است.


گمرک و شرکت نفت؛ دو دستگاهی که در مدیریت یکپارچه مرزی بی نظمی می کنند
هدایتی درباره واگذاری مدیریت یکپارچه مرزها از گمرک به سازمان راهداری اشاره کرد: از زمانی که رییس جمهور سابق فرمان داد تا مدیریت مرزها به وزارت راه منتقل شود حداکثر پنج تا شش ماه می گذرد. طرحی را برای اداره یکپارچه مرزها آماده کردیم و این طرح در شورای ساماندهی مرزها به ریاست وزیر راه به تصویب رسید. در این جلسه قرار شد مرز بازرگان بعنوان با اهمیت ترین مرز ایران و بعنوان پایلوت طرح اجرای مدیریت یکپارچه مرزی انتخاب گردد ولی متأسفانه دو دستگاه گمرک ایران و شرکت نفت همکاری خوبی با ما نداشتند و از اجرای این طرح تا حالا سر باز زده اند.
آخرین وضعیت مرزهای ایران با افغانستان
سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت مرزهای افغانستان گفت: هم اکنون فعالیت در پایانه مرزی میلَک و بازارچه مرزی گَمشاد متوقف است.
وی اضافه کرد: پایانه های مرزی دوغارون و ماهیرود با افغانستان باز هستند؛ ترددها در مرز دوغارون کاهش ولی در ماهیرود بالا رفته است.
لطیفی درباره ورود افغانستانی ها به ایران از مرز میلک افزود: تعدادی پناهجوی افغانستانی وارد کشور شده اند و ما در اتفاقی انسان دوستانه آنها را پذیرش کرده ایم؛ بیشتر افغان هایی که خواهان ورود به ایران هستند، کسانی هستند که در نیمروز سیستان و بلوچستان اقوام و خویشانی دارند و به اقوام خود پناه برده اند.
به گفته این مقام مسئول، بااینکه طالبان به آنها گفته است که در خانه های خود بمانید و ما با شما کاری نداریم، اما از ترس بروز درگیری طالبان با نیروهای دولتی، به ایران پناه آورده اند.

1400/05/16
20:53:06
5.0 / 5
377
تگهای خبر: ارز , بازار , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما