تالار شیشه ای سیمان مات شد؟

کف بازار خبری از سیمان ۴۰ هزار تومانی نیست

کف بازار خبری از سیمان ۴۰ هزار تومانی نیست

هم پیما: با وجود آنکه مسئولان وزارت صمت گفته اند قیمت سیمان به پاکتی 40 هزار تومان رسیده است، کف بازار خبری از این نرخها نیست و در تهران سیمان کمتر از 65 هزار تومان پیدا نمی شود؛ بورس هم ظاهرا به جولانگاه سرمایه داران بزرگ تبدیل گشته که به شکل عمده خطهای تولید را خریداری و سپس با رکوردهای افزایشی به توزیع کنندگان خرد می فروشند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، سازندگان مسکن کماکان در انتظار وعده های ارزان سیمان و فولاد با وصل شدن برق کارخانجات هستند. اما قیمت ها در واحدهای توزیع کاهش چندانی نداشته و در محدوده ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان قرار دارد. فروشندگان خرد می گویند که یک پاکت سیمان هم در بورس به آنها نمی رسد و باید از سرمایه داران بزرگ خریداری کنند.
بعد از عرضه سیمان در بورس کالا در روز ۹ خردادماه این امیدواری به وجود آمد که بازار به شفافیت برسد و قیمتها کاهش پیدا کند. اعلام گردید که هر فرد با کد بورسی می تواند ۱۰ تن سیمان بخرد. حدود یک ماه بعد در روز ۱۵ تیرماه برق کارخانجات سیمان و فولاد به سبب محدودیتهای برق کشور و کمک به مصرف خانگی قطع شد. در ادامه تولیدکنندگان با کش و قوسهایی در خصوص وصل شدن برق شبانه و باردیگر ایجاد محدودیت مواجه گشتند که کماکان این وضعیت کژدار و مریز ادامه دارد.
روز ۱۲ مردادماه هم شرکت توانیر آب پاکی را روی دست همه ریخت و اعلام نمود که باتوجه به استمرار گرمای هوا، فعالیت واحدهای سیمانی و فولادی تا اطلاع ثانوی مطابق توافقات قبلی ادامه داشته باشد. این اطلاعیه بعد از آن صادر شد که به سبب کاهش عرضه و افزایش شدید قیمت سیمان و فولاد، مسئولان وزارت صمت خواهان تامین برق صنایع فولادی و سیمانی شده بودند.
در ایام اخیر نیز برخی رسانه ها همچون رسانه ملی با آب و تاب از زبان اسدالله کشاورز ـ معاون وزیر صمت ـ اعلام نمودند که قیمت سیمان در بازار کاهش یافته و به ۴۰ هزار تومان رسیده است. اما سازندگان می گویند خبری از این نرخها نیست.
ایرج رهبر ـ نایب رئیس انجمن انبوه سازان تهران ـ با انتقاد از ورود سیمان به بورس کالا به ایسنا اظهار داشت: معدودی از افراد در گلوگاه بورس نشسته اند و طی هماهنگی با یکدیگر نرخ سیمان را تعیین می کنند. قرار بود با عرضه سیمان در بورس قیمتها کاهش پیدا کند اما هم اکنون کیسه ای ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان به دست سازندگان می رسد. همین وضعیت را هم زمانی که فولاد در بورس ارائه شد داشتیم. این در حالیست که کارخانجات از برق و گاز ارزان استفاده می نمایند و باید تلاش کنند تا مستقیما کالا را به دست مصرف کننده نهایی برسانند. اما اکنون دلالان تعیین کننده نرخها هستند.
با یکی از توزیع کنندگان سیمان در شهر تهران نیز تماس گرفتیم که قیمت هر پاکت را ۶۷ هزار تومان اعلام نمود. از او درباره پروسه بورسی شدن سیمان پرسیدیم که اظهار داشت: به هیچ عنوان افراد عادی توانایی ورود به بورس را ندارند. از بامداد زود در محل بورس حاضر می شویم. سرمایه داران بزرگ خط تولید سیمان را یکجا می خرند و بعد با چند برابر قیمت به ما می فروشند؛ تازه اگر شانس بیاوریم و کالا به ما برسد.
از روز ۹ خردادماه تا کنون حدود ۳.۳ میلیون تن سیمان توسط ۳۷ شرکت سیمانی در بورس عرضه شده است. شنبه هفته نیز مقرر است ۶۱۶ هزار تن سیمان دیگر از طرف ۲۲ شرکت به تالار شیشه ای بیاید و تعداد شرکتهای سیمانی پذیرفته در بورس به عدد ۵۴ می رسد. اما فعالان بخش سازمان می گویند با وجود آنکه بورس سیمان و فولاد می توانست با حذف واسطه ها به یاری تولیدکنندگان این محصولات، سازندگان مسکن و خریداران بیاید، تا کنون این مساله در حد خیال باقی مانده است.
منبع:

1400/05/15
13:15:28
5.0 / 5
414
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما