گرانی سفر صدای آژانس دارها را هم بلند كرد

گرانی سفر صدای آژانس دارها را هم بلند كرد

به گزارش هم پیما نرخ تورهای داخلی به سفرهای خارجی نزدیک شده است. این افزایش قیمت صدای آژانس داران مسافرتی را هم بلند کرده است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، افزایش نرخ بلیت هواپیما و کرایه اتوبوس بنا به قول آژانس داران تاثیرگذارترین عامل گرانی سفرهای داخلی و خارجی بوده است. بررسی ها نشان داده است نرخ سفر در مسیرهای پرمتقاضی، مثل مشهد و کیش گاهی به قیمت سفر به ترکیه و ارمنستان نزدیک شده است.

سفر خارجی مقرون به صرفه تر از سفر داخلی
مدیر داخلی یکی از آژانس های مسافرتی حتی می گوید: در بعضی مواقع، همچون تعطیلات آخر ماه تیر و میلاد امام رضا (ع) که عنوان «زیارت مخصوص» را دارد، فقط قیمت بلیت «یک طرفه» هواپیما برای مسیر مشهد و کیش تا حدود یک میلیون و ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان رسیده بود. در برخی از روزها بلیت هواپیما کمیاب هم می شد. قیمت تور کیش برای سه شب و چهار روز با اقامت در هتل پنج ستاره برای هر نفر حدود سه میلیون تومان تمام می شد، درحالی که تور پنج روزه استانبول کمتر از پنج میلیون تومان است و تور زمینی ارمنستان با سه چهار میلیون تومان هم انجام می شود. با این شرایط، سفر خارجی مقرون به صرفه تر از سفر داخلی است.
مهرسا سبزه ها می گوید: نرخ تورها به شدت تحت تأثیر هزینه حمل و نقل شده و قیمت گذاری در این بخش طوری ناپایدار است که حتی نمی توان پیشبینی داشت. برای نمونه در تعطیلات عید قربان که ترکیه محدودیت های کرونا را برداشت و سفر و تردد در این کشور آزاد شد، ناگهان قیمت بلیت پرواز با شرکتهای هواپیمایی ایرانی به ۱۰ میلیون تومان هم رسید.
او ادامه می دهد: با آن که بارها به شرکتهای هواپیمایی اخطار داده اند قیمت ها را مطابق با تعرفه تعیین کنند، اما در این زمان، قیمت بلیت مسیرهای هوایی گران تر شده که ارزان تر نشده است. حداقل ما بعنوان آژانس دار شاهد ارزان شدن نرخ پروازها نبوده ایم.

سفرهای اتوبوسی به خارج از کشور به خاطر گرانی بلیت هواپیما
کیوان بیانی، مدیر یک آژانس گردشگری دیگر به ایسنا می گوید: شرکتهای هواپیمایی هر چقدر قیمت بلیت را بالا می برند، توان آژانس ها در اجرای تور پایین می آید. این افزایش نرخ فقط در بخش هوایی رخ نداده، حمل و نقل زمینی هم شاهد گرانی قابل توجهی است. ما به ناچار که پروازها گران شده اند، بیشتر تورها را حتی در مسیرهای خارجی تا جایی که دسترسی برقرار باشد، زمینی و با اتوبوس برگزار می نماییم، اما کرایه اتوبوس در یک ماه گذشته دست کم سه چهار مرتبه تغییر کرده و ۴۰ تا ۵۰ درصد به نسبت سال قبل افزایش داشته است. با این شرایط، صنعت توریسم نه تنها فلج می شود که نابود هم خواهد شد.
او ضمن اشاره به محدودیت سفرهای خارجی با همه گیری کرونا، اظهار می کند: مردم بعد از همه گیری کرونا و بسته شدن بیشتر مرزها، به سفرهای داخلی گرایش بیشتری پیدا کردند. اجرای تور در بعضی مسیرها مثل کیش و قشم حتی سودآور بود، اما افزایش قیمت بلیت هواپیما همین میزانِ محدود بازار سفر را کوچک کرده است. مطمئنم اگر تردد در مرزهای بین المللی به حالت عادی برگردد و شرکتهای هواپیمایی خارجی برنامه پروازی منظمی به ایران داشته باشند، شرکتهای هواپیمایی داخلی به خاطر سیاستی که در قیمت گذاری دارند، متضرر خواهند شد.
او اضافه می کند: شرکتهای هواپیمایی داخلی چون زیان ده هستند، برای پیشگیری از زیان بیشتر، آنرا از راه مردم جبران می کنند، ولی مردم تا یک جایی توان دارند.

سفر از سبد قشر متوسط خارج شده
امیرپویان رفیعی شاد ـ رئیس هیات مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری تهران ـ هم در اینباره به ایسنا می گوید: این تفکر اشتباه است که فکر کنید چون قیمت تورها گران شده سود آن صددرصد نصیب آژانس دار می شود. معمولاً در این مواقع، انتقادها به سمت آژانس دارها است. درحالی که ما فروشنده خدمات دیگران و واسطه ای بین تولیدکنندگان محصول و مصرف کننده هستیم. سود کار آژانس معقول و منطقی باید باشد، حتی با رقابتی که وجود دارد گاهی این سود در پایین ترین حالت تعیین می شود.
او هم عامل اصلی گرانی تور و سفرهای داخلی را افزایش هزینه حمل و نقل هوایی و زمینی می داند و اضافه می کند: افزایش این قیمت ها نه تنها دامنه سود آژانس را بسیار پایین آورده که سبب شده سفر از سبد اقشار متوسط جامعه حذف شود؛ چون که این گروه در سالهای اخیر با رشد قیمت ها در تمام بخش ها، از طبقه متوسط خارج شده و به دهک های درآمدی پایین تر جامعه پیوسته اند، ازاین رو مثل گذشته، امکان و شرایط سفر با تور و در هر مسیری را ندارند.
افزایش قیمت فقط به سفر هوایی و تورهای زمینی چندروزه به کیش، قشم، مشهد، شیراز و... محدود نشده است. تورهای یک روزه که معمولاً در نزدیکی شهر محل سکونت اجرا می شوند با وجود محدودیت های کرونا، با افزایش قابل توجهی در قیمت روبه رو بوده اند. این تورها با خدمات معمولی، تا سال قبل با میانگین قیمتی ۲۰۰ هزار تومان برای هر نفر اجرا می شد که حالا در بعضی از آژانس ها، قیمت تورهای یک روزه از مرز ۴۰۰ هزار تومان برای هر نفر گذشته است. باآنکه آژانس دارها این افزایش قیمت را هم به رشد نرخ کرایه اتوبوس، دستمزد راننده، راهنما و هزینه مواد غذایی نسبت می دهند.
استقبال کم از تورها و مقرون به صرفه نبودن هزینه و سود، سبب شده خیلی از آژانس های مسافرتی اجرای تور در مسیرهای داخلی را فعلاً محدود و یا حتی متوقف کنند.




منبع:

1400/05/06
08:12:25
5.0 / 5
481
تگهای خبر: ارز , بازار , پرواز , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما