گزارش هم پیما؛

وزارت صمت سیمان را از اتاق شیشه ای بورس خارج می كند؟

وزارت صمت سیمان را از اتاق شیشه ای بورس خارج می كند؟

هم پیما: سیمان که بعد از سال ها کوشش برای رهایی از دست دلالان در بورس عرضه می شود، به بهانه افزایش قیمت مقرر است امروز زیرتیغ تصمیم وزارت صمت برود؛ تداوم عرضه یا خروج از بورس.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، طی یک دهه گذشته یکی از چالش های اصلی حوزه سیمان ورود یا عدم ورود به بورس کالا بود. مخالفان معتقد بودند که بورس کالا زیرساخت های لازم برای میزبانی از سیمان را ندارد و تا زمانی که زیرساخت های لازم و سازوکارهای دقیق تامین نشود نمی توان به موفقیت عرضه سیمان در بورس امیدی داشت. اما در مقابل موافقان تاکید می کردند که بورس کالا مانند یک اتاق شیشه ای است که می تواند منجر به شفافیت اطلاعات، قیمت گذاری عادلانه و جذب سرمایه گذار شود.
در همین راستا بعد از رایزنی های سازمان بورس و اوراق بهادار با وزارت صمت و اعلام تمایل تولیدکنندگان به ورود به بورس، در نهایت با بیان موافقت وزارت صمت، در تاریخ دهم خرداد ماه سال جاری سیمان با ورود به بورس کالا ارائه شد و در همان روز نخست ۲۹ هزار و ۷۰۰ تن از این محصول به فروش رفت. هم اکنون نیز ۴۴ شرکت سیمانی در بورس کالا پذیرش شده اند که این تعداد ۷۰ درصد ظرفیت تولید سیمان کشور را شامل می شود.
با این حال بررسی عملکرد سیمانی ها طی ۵۶ روز گذشته که با قطعی برق (از ۱۴ تیر ماه) هم همراه شد، نشان میدهد که جولان دلالان بالا رفته و سیمان با قیمت های فضایی و رشدهای بالای ۲۰۰ درصدی به فروش می رسد.
موافقان و مخالفان عرضه در بورس چه می گویند؟
صحبت های دو طرف مخالف و موافق عرضه سیمان در بورس کالا، مشابه شرایطی است که ماه هاست در زمینه فولاد شکل گرفته است. منتهی نکته مهم این است که مکانیزم های بورس هر اندازه هم که مشکل داشته باشد، نسبت به فروش سنتی مزیت های غیرقابل شماری دارد و بنظر می رسد همین شفافیت و تسهیل در نظارت است که سوداگران را نگران کرده است. ضمن این که اگر مکانیزم عرضه در بورس مشکلاتی دارد باید این مشکلات را برطرف کرد نه این که عرضه در بورس را متوقف کرد.
در بازار سیمان هم بین تولیدکننده و مصرف کننده سیمان این جنگ لفظی رخ داده است؛ مهرداد نظارت، رییس کانون بتن بعنوان مخالف عرضه سیمان در بورس کالا می گوید: باید سیستم عرضه سیمان در بورس تعلیق و این محصول با راهکارهای مناسب و بصورت شفاف به بورس وارد شود. هم اکنون فقط دلالان قیمت ها را در بورس جابه جا می کنند و تولیدکننده و سازنده مسکن دستش به سیمان نمی رسد. این که سیمانی ها می گویند به سبب قطعی برق سیمان گران شده درست نیست، بلکه علاوه بر برق به سبب سازوکار نادرست عرضه سیمان در بورس شاهد این اتفاق هستیم.
همچنین فرهاد رحمانی معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت می گوید: یکی از دلیلهای افزایش قیمت سیمان، عرضه آن در بورس کالاست؛ هم اکنون موجودی، خریدار و چگونگی خرید روشن و شفاف نیست و علاوه بر آن گرفتن کد بورسی زمان بر است و تا کنون هیچ جلسه ای برای مشخص کردن ساز و کارهای آن برگزار نشده است.
در مقابل عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، ورود سیمان به بورس کالا را برای فعالین این حوزه مثبت و راهگشا دانسته و می گوید: در بورس هم تولیدکننده در فضای شفافی مبادرت به فروش کرده و هم مصرف کننده در فضای شفافی خرید خودرا انجام می دهد. با این وجود متأسفانه برخی ها در تلاش اند با ایجاد بحث های انحرافی مانع از واقعی سازی قیمت کالاها همچون سیمان و حذف رانت شوند در این میان عرضه سیمان در بورس کالا هیچ ارتباطی با گرانی سیمان نداشته و همانطور که ذکر شد، مشکل برق تنها دلیل افزایش نرخ هاست.
همچنین سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بورس کالا با اشاره به عدم ورود تمام شرکت های سیمانی به بورس کالا، می گوید: عرضه سیمان در بورس در سالهای قبل هم پیگیری شده بود که نتیجه ای نداشت، چون مقاومتی از جانب ذی نفعان و تعدادی از شرکتها وجود داشت. اکنون نیز اگر قرار بود صبر نماییم تا ۳۰ درصد باقیمانده شرکتها هم برای ورود به بورس کالا راضی نماییم هیچ گاه این بازار شکل نمی گرفت، چون منافع به اندازه ای هست که نخواهند وارد بورس شوند بنا بر این گام به گام پیش رفتیم و توافق شد مابقی شرکتها طی هفته های آتی پذیرش شوند، ولی وزارت صمت دراین زمینه همراهی نکرده، چون قسمتی از وزارت صمت مخالف و بخش دیگر موافق عرضه سیمان در بورس هستند.
وزارت صمت تسلیم دلالان می شود؟
نکته قابل توجه آنکه وزارت صمت بااینکه در ابتدا با ورود سیمان به بورس کالا موافقت و اعلام نمود که «فروش سیمان در داخل کشور مشمول قیمت گذاری نبوده و کاملاً آزاد و بدون سهمیه بندی است و با پیشنهادهای سازمان بورس برای عرضه در بورس کالا نیز موافقت وجود دارد.» اما حال بعد از اتفاقاتی که در این بخش افتاده اعلام می کند که از ابتدا مخالف عرضه سیمان به بورس کالا بوده است!
فرهاد رحمانی معاون صنایع غیر فلزی وزارت صمت ۳۰ تیر ماه در یک گفت و گوی تلویزیونی اصرار کرد که بنا بر اصرار واحدهای سیمانی در خصوص عرضه سیمان در بورس کالا و باتوجه به مخالفت وزارت صمت این اتفاق افتاده است!
با چرخش ۱۸۰ درجه ای وزارت صمت از موضع قبلی خود درباره لزوم عرضه سیمان در بورس، حال قرار شده که طی روز جاری در وزارت صمت نشستی در خصوص بررسی عملکرد سیمان در بورس برگزار و درباره تداوم یا توقف عرضه در بورس تصمیم گیری شود.
عقب نشینی وزارت صمت طی دو روز گذشته از موضع قبلی خود درباره عرضه سیمان در بورس، می تواند بیان کننده فشار دلالان و سوداگران باشد. چونکه ورود محصولاتی همچون سیمان به بورس می تواند دست دلالان را از بازار کوتاه کند و تولیدکننده با شفافیت کالای تولیدی خودرا عرضه نماید. و سود اصلی قیمت بجای این که نصیب دلالان شود، نصیب سهامداران کارخانه های سیمانی شود.
بر این اساس انتظار می رود وزارت صمت فارغ از برخی فشارها، بر تداوم عرضه سیمان در بورس صحه بگذارد و چنانچه نقدی بر مکانیزم بورس دارد، برای اصلاح این ایرادات تلاش کند.


منبع:

1400/05/05
23:30:27
5.0 / 5
508
تگهای خبر: بازار , تولید , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما